Warto mieć robota sprzątającego! Oto świetne modele w dobrych cenach

KM/Wioleta Bednarczyk
27.12.2019 16:30
Wiele osób zastanawia się, czy on faktycznie działa. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że tak. Robot sprzątający naprawdę utrzymuje porządek w mieszkaniu. Jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Robot sprzątający na pewno nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza, ale z pewnością może bardzo pomóc w utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Jego największą zaletą jest możliwość zaprogramowania automatycznego sprzątania, o dowolnej porze i godzinie. Uruchamia się sam, a po sprzątaniu wraca do swojej bazy. Zaawansowane modele mają funkcję sterowania za pomocą telefonu, wskaźnik zapełnienia pojemnika na brud, unowocześnione systemy szczotek i wiele innych. Jednak już podstawowe wersje robotów potrafią dobrze posprzątać mieszkanie, w tym wszystkie jego powierzchnie: dywany, kafelki, parkiet. Zobaczcie! 

Robot sprzątający Electrolux Pure i9.2Robot sprzątający Electrolux Pure i9.2 mat. pras. Partnera

Dobrą opinią cieszą się roboty sprzątające, które oferuje marka Lidl. Mają bardzo atrakcyjne ceny i dobrze sobie radzą ze sprzątaniem domu. Obecnie dostępne są dwa: SILVERCREST® i Vileda VR One. Pierwszy kosztuje 649 zł, a drugi tylko 299 zł – jest przeceniony o prawie 150 zł. 

Robot sprzątający Vileda VR One to urządzenie o wymiarach 32 x 8 cm, które może pracować przez 80 minut. Posiada pojemnik na zanieczyszczenia z podwójnym systemem filtrującym, akumulator litowo-jonowy zapewniający długotrwałą, stałą wydajność oraz szczotki boczne i do konserwacji. Zaopatrzony jest też w duży otwór ssący i miękki zderzak, który chroni meble. Pokonuje napotkane przeszkody i nadaje się do podłóg twardych oraz dywanów o krótkim włosiu.

SilverCrest to inteligentne urządzenie do sprzątania. Jest kompatybilny z aplikacjami: iOS od wersji 9.0, Android™ – od 4.4. Właściwościami i wydajnością podobno nie odstaje również od dużo droższych modeli dostępnych na rynku. Robot słucha, aż 40 komend głosowych. Posiada 5 trybów czyszczenia, 11 czułych sensorów antykolizyjnych i 3 czujniki chroniące przed upadkiem. Ma też pojemnik na kurz, z możliwością łatwego opróżniania i mycia, wielofunkcyjną szczotkę do podłogi oraz 2 boczne. Robot sprzątający SilverCrest świetnie poradzi sobie z czyszczeniem twardych podłóg i dywanów z krótkim włosiem. Dotrze też w trudno dostępne miejsca. Jest stosunkowo cichy i intuicyjny w obsłudze. 

Robot sprzątający Vileda VR One od marki LidlRobot sprzątający Vileda VR One od marki Lidl mat. pras. Partnera

Jednym  z najpopularniejszych robotów do sprzątania jest iRobot Roomba. Jakiś czas temu testowałyśmy model z serii 600, o którym też pisałyśmy. 

iRobot czyści miejsca wzdłuż krawędzi ścian, a gdy napotka przeszkodę, delikatnie się od niej odbija i rusza w innym kierunku lub ją okrąża (np. nogi od krzesła). Bateria starcza na około 2 godziny, co jest optymalnym czasem, by dokładnie przejechać się po całym mieszkaniu. Nowe modele Roomby wyposażone są w czujniki, dzięki którym robot omija wybrane miejsca lub całe pomieszczenia. W przypadku starszych modeli wystarczy zamknąć drzwi od pokoju lub ustawić przeszkodę. Wskazówki podczas inteligentnego sprzątania? Należy pamiętać, aby podwinąć długie zasłony i wyjąć ładowarki z gniazdek, ponieważ roboty mogą je wciągnąć i zatrzymać swoją pracę. Najnowsze modele wyposażone są już w system Anti-Tangle, który zapobiega wkręcaniu się frędzli i przewodów.

Robot sprzątający na pewno nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza, ale zdecydowanie zmniejszy częstotliwość jego używania (wystarczy dokładnie wysprzątać nim raz w miesiącu). W regularnie sprzątanym mieszkaniu jest mniej kurzu i innych zabrudzeń, co może być szczególnie ważne dla posiadaczy domowych zwierząt.

Inteligentne urządzenia do sprzątania polecamy szczególnie osobom zapracowanym, nie lubiącym sprzątać. Z pewnością pomogą w utrzymaniu czystego domu. 

Więcej o: