Ćmielów, Bolesławiec, Hefra - polskie firmy, które wracają do łask

W Polsce istnieje wiele firm, które powstawały w XVIII, XIX i na początku XX wieku, lecz z biegiem czasu zostały nieco zapomniane. Produkty takich marek jak Ćmielów, Bolesławiec czy Hefra są silnie zakorzenione w świadomości polskich konsumentów. Teraz, wracają do łask w nowoczesnych odsłonach.

Porcelana od zawsze była lubiana i podziwiana. Legendarne marki: Ćmielów, Bolesławiec oraz Hefra triumfowały w czasach PRL-u, były trudno dostępne, stały wyznacznikiem luksusu i wysokiego statusu społecznego. Po zmianie ustroju odeszły nieco w zapomnienie. Teraz porcelana dostępna jest niemal w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. 

Uwielbiamy otaczać się markowymi, kultowymi przedmiotami, stąd wielki powrót legendarnych marek do naszych domów. Ich nowe odsłony zdecydowanie pasują do nowoczesnych aranżacji.

Marka Ćmielów i Ćmielów Design Studio - nowoczesna odsłona klasycznej porcelany

Ćmielów - porcelana z historiąĆmielów - porcelana z historią Fot. fabrykaform, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, od czasu połączenia, są określane jako największa fabryka porcelany w Europie. Łączy je bogata historia, historyczne fasony, unikalne wzory i niepowtarzalny design naczyń. Co można znaleźć w ofercie? Zastawy obiadowe, filiżanki, serwisy kawowe, dzbanki, a także komplety sztućców. Wszystkie elementy tworzone są starannie, z wysokiej jakości materiałów. Wzory na naczyniach są ręcznie malowane.

W 2003 roku zrodził się pomysł stworzenia pracowni Ćmielów Design Studio działającej pod hasłem „Nowe oblicze porcelany”. Kreatorzy zadbali, by kilkuwiekowa tradycja wyrobu polskiej porcelany i szlachetne materiały zostały połączone z nowoczesnym designem. Wszystko po to, by tworzyć współczesną ceramikę na światowym poziomie. To nowe, twórcze podejście do tych naczyń. 

Naczynia dostępne są w różnych kolorach. Świetnie prezentują się w jednej wersji kolorystycznej, ale możemy też łączyć kilka kolorów i tworzyć indywidualne kompozycje.

Ceramika z tradycjami prosto z Bolesławca

Ceramika Bolesławiec kolekcja 60'sCeramika Bolesławiec kolekcja 60's fot. producent

Ceramikę z Bolesławca zna chyba każdy. Pawie oczka, kreski, kółka, kropki czy groszki to charakterystyczne wzrory tej marki, które na naczyniach zostają umieszczane za pomocą techniki stempelkowej. Bolesławiec kojarzy nam się głównie z kolorem kobaltowym. Na części naczyń pojawiają się także elementy zieleni, żółci oraz czerwieni.

Naczynia tworzone są z wydobytej glinki kamionkowej wymieszanej z wodą. Następnie masa zostaje ręcznie umieszczona w specjalnej formie, która po zastygnięciu wypalana jest w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Każde naczynie wykonywane jest z ogromną precyzją. Ceramika dekorowana jest ręcznie, a następnie zabezpieczana specjalnym szkliwem, gwarantującym trwałość.

Porcelana z Bolesławca zyskuje teraz nowe życie. Świetnie sprawdzi się jako prezent na parapetówkę - doceni ją każdy, kto lubi wyjątkowe przedmioty z duszą.

Hefra - gwarantowane piękno i elegancja na stole

Hefra - polska marka z tradycjamiHefra - polska marka z tradycjami Fot. Instagram: hefra_pl, kolaż ładnydom

HEFRA to Warszawska Fabryka Platerów. Jest producentem srebrnych i posrebrzanych sztućców wysokiej jakości. Fabryka braci Fraget słynie z elegancji i tradycji, sięgającej 1824 roku. Na sztućce producent udziela wieczystej gwarancji. Srebra stołowe Hefra wykonane są w całości ze srebra (także posrebrzane) lub ze stali szlachetnej,. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i starannym wykonaniem a także bogatym wzornictwem.

Galanteria stołowa w postaci cukiernic, maselniczek, dzbanków, tac czy pater doda stołowi uroku i wraz ze sztućcami będzie tworzyć piękny komplet. Jadalnia może zyskać niesamowity klimat dzięki odpowiedniej i przemyślanej oprawie.

Każdy element zastawy stołowej pochodzący z Warszawskiej Fabryki Platerów zaskakuje dostojnością, solidnym wykonaniem i niezniszczalnością. Producent łączy tradycję z nowoczesnością, dzięki czemu w ofercie Hefra znajdziecie kolekcje, które nawiązują do historii, ale także modele bardzo nowoczesne.

Polskie marki są naprawdę warte uwagi.

Polski stół. Jak wygląda praca w trzech polskich fabrykach z tradycjami?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.