Meble w stylu Radical Design - wnętrzarska ironia znowu bardzo modna!

Radical Design, czyli design radykalny lub antydesign, to wyraz buntu we wzornictwie, którego efektem są meble z dużą dawką ironii, mocnych barw i zniekształceń. Projekty radykalnych designerów z lat 70. do dziś zachwycają oryginalnością i awangardowym podejściem do wystroju wnętrz.

Radical DesignRadical Design Źródło: www.platform-blog.com / www.archiproducts.com / www.liveauctioneers.com

Początków designu radykalnego należy szukać w twórczości młodych projektantów, którzy w nawiązaniu do nastrojów z 1968 roku (spory polityczne, fala studenckich protestów) chcieli wyrazić swój bunt za pomocą przedmiotów codziennego użytku. Radykalnym designerom nie podobał się zbyt wymuskany i elegancki modernizm oraz sztywne zasady właściwego projektowania, które ten kierunek narzucał. Antydesign wypłynął pod postacią mebli i dodatków przepełnionych ironią, kiczem oraz ekscentrycznością w formie i estetyce, a także innowacyjnością w sposobie ich użytkowania. Jego przedstawiciele dążyli do odzyskania roli projektowania, która w ich ocenie została zagarnięta przez aspekt praktyczności oraz komercyjności.

Radical Design powstał we Florencji, gdzie działały grupy Archizoom i Superstudio. Swoją ideą szybko zarazili branżowe środowiska z Mediolanu, a następnie z różnych stron Europy i zza oceanu. Inspiracją dla nich był pop art i inne awangardowe ruchy artystyczne, a także prace Ettore'a Sottsassa, który w 1982 roku zrzeszył radykalnych projektantów w grupę o nazwie Memphis. Dużą rolę w promocji antydesignu miał włoski magazyn Casabella pod kierownictwem Alessandro Mendiniego. W drugiej połowie lat 70. design radykalny stracił swój eksperymentalny charakter, stając się ruchem współpracującym z produkcją i skoncentrowanym również na aspekcie komercyjnym. Wspomniana wcześniej grupa Memphis oraz Alchymia (1976) stały się przedstawicielami tego nowego kierunku.

Radical Design - meble z kolekcji Design TownRadical Design - meble z kolekcji Design Town Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Dziś wielu producentów mebli inspiruje się stylem wypracowanym w latach 70. przez Radical Design. Barwne meble o nieszablonowych kształtach są świetnym sposobem na wprowadzenie do wnętrza odrobiny szaleństwa i awangardy.

Poniżej kilka inspirujących aranżacji wnętrz z wykorzystaniem mebli w stylu radical design. 

      

Więcej o:
Copyright © Agora SA