Mop parowy - jak działa? Czy warto go kupić?

Jest uniwersalny i wielofunkcyjny. Zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Świetnie sprawdzi się podczas wiosennych porządków w mieszkaniu. Jak działa mop parowy i czy warto go kupić? Doradzamy!

Jak działa mop parowy?

Mop parowy - ułatwia sprzątanie i cieszy się coraz większą popularnościąMop parowy - ułatwia sprzątanie i cieszy się coraz większą popularnością Fot, Homebook, kolaż ładnydom

Mop parowy wyglądem przypomina zwykły mop, jednak w obsłudze jest zdecydowanie przyjemniejszy. Urządzenia tego typu cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na fakt, że nie musimy mieć bezpośredniego kontaktu z detergentami - szczególnie doceniają je mamy mające małe dzieci, chcące szybko posprzątać mieszkanie.

Urządzenie napędzane jest akumulatorem. Mop parowy wyposażony jest w specjalny pojemnik, pompkę i grzałkę. Woda nalana do pojemnika zasysana jest przez pompkę, a ta tłoczy ją na grzałkę. Woda podgrzewa się do temperatury wrzenia. Gorąca para, która wtedy powstaje, ułatwia usunięcie nawet najtrwalszych zabrudzeń z różnych powierzchni. 

Większośc modeli ma możliwość regulacji strumienia pary, dostosowując go do naszych bieżących potrzeb. Najczęściej spotykane są urządzenia zasilane z gniazdka, jednak bez problemu znajdziemy też mop parowy bezprzewodowy.

Mop parowy - gdzie można nim sprzątać?

Mopem posprzątamy podłogi we wszystkich pomieszczeniach, umyjemy ściany w łazience, fugi, okna i szklane powierzchnie. Dla tego urządzenia nie jest też problemem wyczyszczenie tapicerki w samochodzie, usunięcie plam na dywanie, krzesłach czy kanapie. Pamiętajmy jednak, że lepiej nie używać tego urządzenia przy podłogach pokrytych panelami słabej jakości, a drewnianym podłogom ograniczmy nadmuch pary do minimum i starajmy się sprzątać jak najkrócej, tak by podłoga nie spuchła.

Mop parowyMop parowy Fot. Homebook, materiały partnera

Na płytkach czy terakocie mopa parowego możemy używać bez żadnych ograniczeń. Identycznie jest w przypadku szyb, glazury oraz płyt ceramicznych i indukcyjnych.

Mop parowy - zalety

Mop parowy, dzięki działaniu wysokiej temperatury, usuwa i niszczy wszystkie bakterie - to jego ogromna zaleta, zwłaszcza, jeśli któryś z domowników jest alergikiem. Oprócz tego, za pomocą urządzenia sprzątamy bez użycia detergentów. Panele w mieszkaniu na pewno nie ulegną zniszczeniu czy zniekształceniu, ponieważ podłoga jest sucha praktycznie od razu po przetarciu mopem. Nie zostają na niej nieestetyczne smugi czy zacieki.

Urządzenie usuwa brud, zanieczyszczenia i drobnoustroje zdecydowanie lepiej niż tradycyjne odkurzacze, wszystko za sprawą wysokiej temperatury z jaką wytwarzana jest para. Warto podkreślić, że mimo tego, iż w trakcie czyszczenia mop używa pary, ale po podłoga pozostaje sucha bez potrzeby naszego uczestnictwa.

Mop pracuje cicho, jest wygodny w obsłudze. Dzięki niemu mycie podłóg polubią nawet ci, którzy nie przepadają za sprzątaniem.

Parametry mopa parowego - czym kierować się przy wyborze?

  • moc - im większa, tym mop szybciej będzie gotowy do pracy po włączeniu, powinna wynosić minimum 1200W
  • wielkość pojemnika - wpływa on na komfort użytkowania. Znajdziemy modele z pojemnikami o wielkości od 0,3 litra do aż 0,7 litra. Można przyjąć, że zbiornik o wielkości 0,4 litra pozwoli na 15 minut pracy. Im większe mieszkanie tym lepiej wybrać mop z większym pojemnikiem, pamiętajmy jednak, że urządzenie uzupełnione do pełna będzie trudniejsze w manewrowaniu, tym samym mniej wygodne dla nas podczas pracy
  • łatwość napełniania zbiornika wodą - warto sprawdzić, czy do napełnienia nie musimy rozbierać całego urządzenia
  • czas nagrzewania - najczęściej nagrzewają się one w przedziale czasowym 30-60 sekund. Warto pamiętać, że im mniej czasu urządzenie potrzebuje na nagrzanie, tym mniej prądu zużyjemy eksploatując je. 
  • regulacja pary - wiele modeli ma wbudowaną automatyczną regulację pary w zależności od czyszczonej powierzchni, w innych modelach strumień pary należy regulować ręcznie pokrętłem lub guzikami.
  • funkcja uderzania pary - doskonale sprawdzi się w przypadku większych zabrudzeń, usuwaniu plam, zaschniętych zabrudzeń
  • kształt mopa - znajdziemy modele z głowicą w kształcie trójkąta, idealną do sprzątania kątów i zakamarków oraz głowicę prostokątną.
Więcej o:
Copyright © Agora SA