Musi zagościć i w twojej kuchni! Szybkowar sprawi, że pokochasz gotowanie. A nieumyte naczynia? Zapomnij

Szczelny, trwały, bezpieczny, przyspiesza gotowanie i jest wygodny w użytkowaniu. O czym mowa? O szybkowarze! To idealny garnek dla zapracowanych osób. Wyjaśniamy, jak działa i czy warto go mieć.

Szybkowar – co to jest?

Szybkowar to wyjątkowo szczelny garnek. Składniki umieszczamy w naczyniu, następnie szczelnie je zamykamy. Pod wpływem temperatury ciśnienie w garnku rośnie, dzięki czemu następuje przyspieszenie procesu gotowania. Garnek najczęściej wykonany jest z aluminium lub stali nierdzewnej.

Składniki umieszczone w szybkowarze powinny być całkowicie zanurzone w wodzie. Szczelne zamknięcie pozwala na utrzymanie jednakowej temperatury przez cały czas gotowania. Na pokrywie garnka znajduje się zawór bezpieczeństwa, przez który wydobywa się nadmiar pary wodnej. Zapobiega to gwałtownemu wydostaniu się pary na zewnątrz, co może nawet grozić wybuchem i poparzeniem. Po włączeniu palnika czekamy do momentu, aż zawór uniesie do góry i zacznie gwizdać. Od razu zmniejszamy grzanie, tak by odgłos był bardzo cichy. Od tego momentu odmierzamy czas potrzebny na przygotowanie potrawy.

Wady i zalety szybkowaru

Gotowanie w szybkowarze pozwoli oszczędzić czas i energię. Ziemniaki ugotują się w 8 minut, rosół będzie gotowy w 25 minut, a mięso wołowe,soczyste i miękkie - w 30 minut. Nieocenioną zaletą jest także fakt, że potrawy zachowują wszystkie wartości odżywcze.

Jedyną wadą szybkowaru jest to, że nie można sprawdzić smaku potrawy podczas jej przygotowywania ani dołożyć składników.

Czy warto go mieć?

Oczywiście, że tak! Szybkowary to idealne garnki dla zapracowanych osób. Zupy, bigos, gulasz to potrawy, których przygotowanie zajmuje trochę czasu. Ten specjalny garnek przychodzi z pomocą! Dania przygotują się praktycznie same, wystarczy umieścić składniki i przyprawy w środku. Garnek ciśnieniowy będzie nieocenionym pomocnikiem podczas przygotowań do rodzinnych uroczystości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.