Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

Coraz więcej osób przynosi pracę do domu lub pracuje zdalnie. Wygodne, funkcjonalne oraz uporządkowane miejsce do pracy jest niezbędne, by dobrze wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Podpowiadamy, jak urządzić miejsce do pracy i czego nie może w nim zabraknąć!

Biurko to podstawa!

Biurko - najważniejszy mebel w gabinecieBiurko - najważniejszy mebel w gabinecie Fot. Homebook

Jakie powinno być idealne biurko? Ładne, ale i funkcjonalne, co wpłynie na komfort i wydajność naszej pracy. Najlepiej, gdy jest duże, wygodne i estetycznie wykonane. Do komfortowej pracy potrzebujemy szerokiego blatu. W dużych gabinetach świetnie sprawdzi się biurko w kształcie litery „L”, które wyodrębni strefę dla komputera oraz dla dokumentów. Wysokość biurka powinniśmy dostosować do osoby, która będzie przy nim pracowała.

Nowoczesne biurka cechuje minimalizm - mają prostą formę, co pozwala na wpasowanie się w klimat wielu mieszkań. Najpopularniejsze są modele wykonane z drewna sosny lub dębu. Coraz częściej jednak w sklepach wnętrzarskich pojawiają się biurka wykonane ze sklejki, płyty wiórowej, ale także chromowanego metalu czy szkła - dzięki nim wnętrze staje się bardziej przejrzyste, nowoczesne i nabiera lekkości. W trendy wpisują się też biurka z błyszczącym blatem, idealne w stylu glamour.

Wygodny fotel

Odpowiednio dobrane, wygodne krzesło zwiększy komfort pracyOdpowiednio dobrane, wygodne krzesło zwiększy komfort pracy Fot. Homebook

Pracując spędzamy na krześle 6-8 godzin dziennie. Pozycja ciała nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia, dlatego warto zadbać o odpowiednie siedzisko.

Krzesło powinno mieć możliwość dostosowania wysokości do biurka. Ergonomia siedziska idzie w parze z efektywną pracą. Najlepiej, gdy krzesło jest miękkie i wyposażone w podłokietniki, co zwiększa komfort pracy. Oprócz tego nie może krępować ruchów osoby na nim siedzącej.

Jeśli aranżujemy w domu typowy gabinet, warto zdecydować się na krzesło z obrotem 360 stopni wokół własnej osi oraz oparciem, które będzie miało możliwość odchylenia o co najmniej 5 stopni do tyłu.

Oświetlenie miejsca pracy i funkcjonalne regały

Miejsce do pracy powinno być dobrze oświetloneMiejsce do pracy powinno być dobrze oświetlone Fot. Homebook

W domowym gabinecie bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. To ono decyduje o komforcie i wydajności naszej pracy. Nie może zabraknąć górnej lampy oraz lampki na biurku. Ta druga powinna mieć możliwość regulacji wysokości oraz kąta padania światła. Przy odpowiednio dobranym oświetleniu oczy unikniemy szybkiego zmęczenia oczu i bólu głowy.

W każdym biurze znajduje się mnóstwo książek, dokumentów, segregatorów, które nieuporządkowane zagracają przestrzeń i burzą harmonię wnętrza. Rozwiązaniem są duże, funkcjonalne regały. Najlepiej wybrać te z odkrytymi półkami, wtedy każda pozycja będzie łatwo dostępna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.