Trawnik po zimie - najważniejsze czynności

Karolina Mucha
23.03.2018 13:00
W kwietniu zaczynamy myśleć o przygotowaniu posesji do sezonu. Z pewnością większości z nas zależy na pięknym, zielonym trawniku, który stanie się wizytówką ogrodu. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak przeprowadzić wiosenny lifting trawnika.

Trawnik po zimie niestety nie zachwyca. Sterty brzydkich, brązowych liści, pożółkła trawa i puste miejsca… Czas zabrać się do pracy - kilka zabiegów pielęgnacyjnych przywróci ogrodowi świetność.

Od czego należy zacząć? Przede wszystkim od usunięcia starej trawy. Warto zaopatrzyć się w solidne grabie i dokładnie wyczesać murawę, dzięki czemu pozbędziemy się pożółkłych liści i resztek zeszłorocznej trawy, a nowe pędy będą mogły łatwiej rosnąć. Jeśli mamy wertykulator, czyli specjalne urządzenie od usuwania złej trawy, możemy go wykorzystać, praca będzie dużo szybsza.

Kolejnym krokiem jest napowietrzenie gleby. Jak to zrobić? Możemy ponakłuwać trawnik widłami na głębokość 8-10 cm lub wykorzystać aerator, czyli specjalny walec ogrodowy z bolcami. Napowietrzenie gleby sprawi, że trawnik łatwiej będzie chłonął wodę, korzenie będą miały dostęp do powietrza, a nawozy łatwiejsze dojście do korzeni. Niektórzy z nas na działce mają glebę gliniastą, wtedy należy przeprowadzić aerację oraz posypać trawę warstwą 3-5 mm piasku, dzięki czemu przepuszczalność i porowatość podłoża się zwiększą.

W miejscach, gdzie trawa podczas zimy całkowicie wypadła, należy zasiać nową. Ziemię należy spulchnić, a nasiona nowej trawy wymieszać z ziemią próchniczną, następnie rozsypać w pustych miejscach po trawniku. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Warto też kupić specjalny nawóz do trawników.

Jeśli nie lubicie czekać aż trawa urośnie, dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowego trawnika i rozwinięcie go w ogrodzie. Można go poprzycinać i porozwijać w interesujących nas miejscach.

Bardzo ważną kwestią jest koszenie trawnika. Pamiętajmy, by nie kosić go poniżej 2,5 cm. Prawidłowe koszenie sprawi, że trawa w ogrodzie się zagęści, a chwasty nie będą kiełkować. Trawnik najlepiej kosić co 7-10 dni. Pierwsze sezonowe koszenie powinniśmy wykonać w kwietniu lub maju, wszystko zależy od warunków pogodowych. Poniżej znajdziecie odpowiednie kosiarki.

Podlewanie odgrywa kluczową rolę. Musi być regularne, dzięki czemu trawa będzie soczyście zielona i zdrowa. Warto zainwestować w automatyczne zraszacze. Trawnik wymaga także systemu nawożenia. Świetnie sprawdzą się granulki, odżywki oraz specjalne nawozy organiczne, które poprawią stan podłoża. Najlepiej używać siewnika nawozów, dzięki czemu trawnik będzie równomiernie odżywiony, a nasza praca dużo łatwiejsza.

Pamiętajmy o usuwaniu chwastów przed ich zakwitnięciem, unikniemy wtedy rozsiania. Jeśli na naszej działce jest szczególnie dużo chwastów, warto wspomóc się specjalistycznymi opryskami. Krety to zmora każdego ogrodnika. Tworzą nieestetyczne kopce, rozgrzebują ziemię, przez co rośliny nie rosną. Do przegonienia szkodników przydadzą się odstraszacze emitujące dźwięki, których krety nie znoszą. Do kretowisk można tez włożyć szmatę nasączoną preparatem do zwalczania kretów.

Na kwaśnej i wilgotnej glebie może rosnąć mech. Odpowiednie odżywienie podłoża wyeliminuje ten problem. Warto stosować nawozy z dodatkiem żelaza, specjalne preparaty likwidujące mech oraz piaskowanie podłoża.

Ziołowy ogród rośnie w kuchni. Pomysł na wiosenne doniczki

Więcej o:
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • albrecht_kalba

  Oceniono 13 razy 13

  Lifting trawnika, nie dość, że niewiele wiedzą o ogrodnictwie, to na dodatek z polszczyzną nie po drodze.

 • air_duster

  Oceniono 15 razy 11

  "Lifting trawnika!?? Nie do uwierzenia, że jesteście takimi przygłupami.

 • reyals1965

  Oceniono 10 razy 6

  Siódmy miesiąc palenia w piecu a tutaj już porządki w ogrodzie.Ludzie odpuście,na Mazurach w ogród idzie się pod koniec kwietnia.Idę dołożyć do pieca,aha jezioro dalej zamarznięte.Wiosna,kuźwa

 • alex2222

  Oceniono 6 razy 4

  Z tego "artykułu" dowiedziałem się że trawnik trzeba zgrabić,kosić i podlewać.
  Niesamowite!!!
  Ale oczywiście rozumiem,że ten bełkot służy wyłącznie temu żeby pod nim umieścić zdjęcia ogrodowych gadżetów.

 • niezalany

  Oceniono 2 razy 2

  ludzie!
  jak ja was q... nienawidzę za tę waszą wszawą "polskość", za chęć oplucia wszystkich i wszystkiego od samego rana...

 • hemafrodyta

  Oceniono 1 raz 1

  No i znowu mamy polska filozofie w calej krasie. Kazdy wie swoje a jedyne co wie najlepiej to wyszydzic innego. takie polaki jestescie. od was nalezy trzymac sie z daleka bo polska glupota jest zarazliwa. A"lifting" to w szerokim pojeciu - podniesienie, Czlowiek ktory lyknal choc troche podstawowki skojarzy ze "lifting" w ogrodnictwie to podniesienie nmp.wygladu. Inna sprawa ze polaki popisuja sie znajomoscia angielskiego choc angielskiego nie znaja. Takie to jestescie polaki, zarozumiale bufony, chlopskie filozofy . Takimi cechami okrwesla sie krety---nizm

 • pkozar

  0

  "wertykulator, czyli specjalne urządzenie od usuwania złej trawy" - dalej można nie czytać.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 10 razy 0

  Trawnik będzie ładny zawsze, dopóki nie wlezie na niego psisrz z kundlem. Już sam ten widok jest z założenia obrzydliwy. A trawnik stracony na kolejny psi wychodek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX