Jajowar - jak działa i czy warto go mieć?

Każdy miłośnik jaj wie, jak trudno ugotować je perfekcyjne. Z pewnością niejednokrotnie przekonaliście się po rozbiciu skorupki, że upragnione jajko zamiast na miękko, jest na twardo i odwrotnie. Z pomocą przychodzi jajowar, dzięki niemu koniec z niespodziankami! Wyjaśniamy, jak działa i dlaczego warto go mieć!

Jak działa jajowar?

JajowarJajowar Fot. shutterstock

Jajowar to automat do gotowania jaj. Można w nim przygotować jajka zarówno na twardo, jak i na miękko. Nie musimy już się obawiać, że jajko na twardo będzie zbyt płynne, a jajko na miękko za bardzo ścięte.

Urządzenie wyposażone jest w płytę grzewczą, pokrywę oraz minutnik. Jajka umieszczamy w jajowarze w specjalnych zagłębieniach. Skorupki zostają przekłute, dzięki czemu jajka w trakcie gotowania nie pękają. Następnie zalewamy je wodą - jej ilość zależyi od tego, jaki rodzaj jajek chcemy przygotować. Zamykamy pokrywę i ustawiamy czas.

Jak rozpoznamy, że jajka są już gotowe? Jajowary mają wbudowane sygnalizatory dźwiękowe, świetle (automatyczne gaśnie lampka kontrolne) lub automatyczny wyłącznik.

Oto jajowary za mniej niż 50 złotych.

Jajowar - dlaczego warto go mieć?

JajowarJajowar Fot. shutterstock

Jajowar to urządzenie must have każdego wielbiciela jajek. Przyda się w każdej kuchni, pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy każdej pani domu, która oczywiście chce podać domownikom lub gościom idealnie ugotowane jajka.

Dzięki gotowaniu w jajowarze jajka nie rozbiją się, nie mają popękanych skorupek i łatwiej się je obiera. Dodatkowo nie musimy kontrolować czasu gotowania i unikniemy przykrych niespodzianek.

Funkcjonalny jajowar kupimy w granicach 30 – 150 złotych. Wszystko zależy od pojemności urządzenia oraz jego mocy. Pamiętajmy, że najlepiej sprawdzi się moc minimum 400 W. Jajowary maksymalnie mieszczą 8 jajek.

Poniżej znajdziecie wybrane modele wraz z cenami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA