Lampy stojące - wielki klasyk powraca w nowoczesnym wydaniu

Jeszcze niedawno lampy stojące kojarzyły się ze staroświeckimi wnętrzami bez określonego stylu. Dziś klasyk oświetlenia powraca w nowoczesnym wydaniu i jest szalenie modny. Jakie lampy stojące sprawdzą się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego oświetlenia?

Jedna z najsłynniejszych lamp stojących to Arco (Łuk) zaprojektowana przez włoskich designerów Castiglioni. Powstała w 1962 roku i nadal produkowane są repliki pierwotnego modelu. Oprócz lamp inspirowanych kultowymi dziełami designu, w aranżacjach wnętrz coraz częściej pojawiają się zupełnie nowe, minimalistyczne obiekty lub produkty będące kreatywną mieszanką tradycji ze współczesnymi stylami. 

Lampy stojące do salonu

Nie ma wątpliwości, że lampy stojące do salonu stanowią jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych. Swoim stylem dopełniają aranżację, podkreślając jednocześnie jej charakter. Warto jednak pamiętać, że lampy stojące nie zastąpią nam ogólnego oświetlenia i mogą stanowić jedynie jego dopełnienie. Trzeba mieć także na uwadze, że lampa prócz praktycznej funkcji, jest także dekoracją salonu, dlatego powinna być dopasowana do stylu w jakim urządzone są wnętrza.

Lampa stojąca z kloszem

Lampa stojąca z kloszemLampa stojąca z kloszem Homebook

Lampa z kloszem to model, który kojarzymy z tradycyjnymi wnętrzami w stylu lat 70. Takie oświetlenie zazwyczaj umieszczane było obok kanapy lub fotela, a poprzez brzoskwiniowy klosz przebijało się ciepłe światło. W ciągu ostatnich dwóch dekad skutecznie wyparliśmy modele kojarzące się ze staroświeckimi aranżacjami, ale dziś ponownie do nich wracamy. Styl retro jest szalenie modny i mile widziane są zarówno odrestaurowane, jak i nowe meble nawiązujące do projektów vintage. Stojąca lampa z kloszem łagodzi chłodny wystrój pomieszczenia, daje wrażenie przytulności i spokoju.

Lampa stojąca w stylu minimalistycznym

Minimalistyczna lampa stojącaMinimalistyczna lampa stojąca Źródło: www.archiproducts.com / www.thomortiz.tumblr.com

Lampy stojące przeszły ostatnio dużą metamorfozę, a najbardziej rozchwytywane są modele w nowoczesnym, minimalistycznym wydaniu. Daleko im do ciężkich lamp, które pamiętamy z domów naszych dziadków. Teraz dominuje prosta konstrukcja, surowe materiały i brak dekoracyjnych dodatków (typu popularne niegdyś frędzle przy kloszach). Minimalistyczne lampy stojące pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz - zawsze wprowadzając nutę świeżości i eleganckiej prostoty.

Lampa stojąca led

Jeszcze niedawno lampy stojące led były uważane za przełom technologiczny, który zrewolucjonizował rynek. Obecnie, oświetlenie ledowe jest powszechnym rozwiązaniem, które wybiera duża część klientów. Popularność takiego rozwiązania wynika zarówno z ciekawego designu, jak i kwestii ekonomicznych. Lampa stojąca led to świetny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Dodatkową zaletą jest jej długa żywotność – ledy działają aż o 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Co więcej, oświetlenie ledowe nie przegrzewa się , przez co są bezpieczniejsze od tradycyjnych rozwiązań.

Lampa stojąca w industrialnym stylu

Lampa stojąca w stylu industrialnymLampa stojąca w stylu industrialnym Homebook

Styl industrialny bardzo często posiłkuje się oświetleniem w postaci lampy stojącej. Tym razem najważniejsze są materiały (metal, stal, drewno) i surowe wykończenie oraz charakterystyczna stylistyka. Najczęściej naśladuje ona reflektory stosowane w prawdziwych industrialnych pomieszczeniach czyli magazynach, halach, studiach nagraniowych. Stojące lampy w industrialnym stylu mają żarówki na wierzchu, wiszące kable, chromowane oprawy i sztalugową podstawę. Świetnie podkręcają wystrój mieszkania - nie tylko w starych kamienicach.

Lampy stojące nowoczesne

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym szczególnie ważne jest prostota i niewielka ilość dodatków. W takich aranżacjach świetnie sprawdzają się lampy stojące, które znakomicie podkreślają nowoczesny charakter wnętrz, będąc przy tym praktycznym dodatkiem do mieszkania. Co więcej, odpowiednio dobrane oświetlenie może znacznie odmienić aranżację, ocieplając wnętrza, albo optycznie ją powiększając. Wyjątkowy design i oryginalne połączenie kolorów i tworzyw sprawiają, że nowoczesne lampy stojące są nie tylko modne dodatki, ale prawdziwe dzieła sztuki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.