Sypialnia w salonie - jak połączyć pokój dzienny z miejscem do spania?

Salonowa kanapa nie jest miejscem jedynie dla wygnanych z sypialni, chrapiących małżonków. W przypadku kawalerki lub loftowej, otwartej przestrzeni zdarza się, że musimy na stałe w jednym pomieszczeniu pogodzić funkcje salonu i sypialni. Czy musi się to wiązać z brakiem komfortu lub prowizoryczną aranżacją przestrzeni? Oczywiście nie. Zobacz, jak sprytnie zaaranżować sypialnię w salonie.

Pokój dzienny z sypialnią: jak oddzielić dwie przestrzenie?

Łóżko na antresoli w sypialnio-salonieŁóżko na antresoli w sypialnio-salonie Fot. mat. producenta IKEA

Jednym z rozwiązań, aby stworzyć funkcjonalny sypialnio-salon, jest wyraźne odgrodzenie części sypialnianej od części dziennej. Sposobów na to jest całkiem sporo. W zależności od układu pomieszczenia, możemy wykorzystać nietypowe położenie ścian, wnękę sypialnianą albo… wysoki sufit. Część sypialniana nie musi być duża, może za to wykorzystywać tę część pomieszczenia, która ma najgorszy dostęp do światła dziennego – w końcu najczęściej gdy śpimy, i tak jest ciemno.

Łóżko na antresoli

Jeśli do dyspozycji mamy otwartą, dużą i wysoką przestrzeń, świetnym rozwiązaniem może być sypialniany kącik na antresoli. Wówczas łóżko możemy zamienić na materac, a antresola taka nie musi być szczególnie wysoka. Ważne, by zadbać o odpowiednie barierki i zabezpieczenia na schodach (np. miękkie nakładki antypoślizgowe), tak by wchodzenie do łóżka lub wstawanie rano nie groziło nam skręceniem kostki.

Łóżko sypialniane w salonie - za regałem, zasłoną, parawanem

Łóżko, które pasuje do wnęki pokoju, możemy dodatkowo oddzielić zasłoną przesuwaną po zamocowanych do sufitu szynach. Podobnie możemy zrobić, gdy układ pomieszczenia nie sprzyja podziałom. Niezłym pomysłem może być oddzielenie części sypialnianej regałem pod sprzęt RTV. Można wówczas mówić o oszczędności miejsca, bowiem w taki regał właściciele telewizorów i tak najczęściej się zaopatrują. W tej sytuacji pełniłby on aż dwie ważne funkcje – regału pod telewizor oraz ścianki działowej. Przy okazji jasny regał bez tylnej ściany może optycznie powiększać pokój. Łóżko możemy też oddzielić parawanem, regałem na książki (najlepiej również bez tylnej ściany, aby nie zmniejszał optycznie pomieszczenia) czy lekką ścianką działową na kółkach, która jednocześnie może być świetnym meblem do przechowywania drobiazgów na wieszakach oraz dolnych półkach. Możemy też zainwestować nieco więcej środków i stworzyć bardziej solidne odgrodzenie w postaci ściany gipsowo-kartonowej, przesuwnych paneli lub szklanych drzwi.

Zobacz, jak pięknie może się prezentować łóżko oddzielone narożnym parawanem>>

Wysuwane łóżko i podest w sypialnio-salonie

Ciekawym rozwiązaniem może być również stworzenie podestu, w którym ukryte będzie wysuwane łóżko. Tymczasem na podeście może stać stół, biurko do pracy, kanapa czy szafa. Na podeście może też znajdować się samo łóżko – wówczas zyskujemy pod spodem sporo przestrzeni, którą możemy wykorzystać na szafki czy szuflady. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest wyraźne, wizualne oddzielenie przestrzeni dziennej od sypialnianej.

W przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu chcemy mieć osobno wydzieloną część do spania i część dzienną, ważne jest, by łóżko stało w jak najbardziej zacisznym miejscu pokoju. Lepiej, by znajdowało się jak najdalej od przejścia, tak aby stwarzało nam przestrzeń dla relaksu i wyciszenia.

Jest to możliwe nawet, gdy nie mamy możliwości zaaranżowania do tego celu osobnego pomieszczenia. Istotne też, by wybierając dodatki i wystrój, postawić raczej na jasne, lekkie materiały i tkaniny. Dzięki temu wielofunkcyjne pomieszczenie zyska na lekkości i będzie sprawiało wrażenie bardziej przestrzennego. Z tego samego powodu ważne jest utrzymywanie w nim porządku, w czym pomoże system szafek, półek i pudełek do przechowywania drobiazgów.

Sypialnio-salon, czyli dwa w jednym na równych prawach

Niektórzy jednak preferują rozwiązanie, w którym dwie części pomieszczenia współistnieją ze sobą niejako na równi i nie są wyraźnie rozdzielone. Łóżko stojące tuż obok sofy to trend, który nie każdemu się musi podobać, ale jeśli aranżacja jest spójna, takie pomieszczenie może wyglądać bardzo atrakcyjnie, choć nietypowo.

Sypialnia i salon w jednymSypialnia i salon w jednym Fot. mat. producenta IKEA

Pomysł na sypialnię w małym salonie: rozkładane sofy i fotele z funkcją spania

Rozkładany fotel i leżanka w salonieRozkładany fotel i leżanka w salonie Fot. mat. producenta IKEA

Pomysł na sypialnię w małym salonie: rozkładane sofy i fotele z funkcją spania

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja, gdy z różnych względów (najczęściej jednak – bardzo małej przestrzeni) nie możemy lub nie chcemy oddzielać części dziennej od nocnej. Salon pełniący w nocy funkcję sypialni może być bardzo komfortowym pomieszczeniem, ale wymaga rozważnego zaaranżowania i mądrego wykorzystania miejsca. Najważniejszym zaś zadaniem jest wybór mebla, który zapewni nam jednocześnie słodki sen w nocy i wygodne miejsce do wypoczynku w ciągu dnia.

Niekoniecznie musi to być wielka kanapa. Świetnie sprawdzą się wszelkie rozkładane sofy i fotele. Niezwykle istotne jest, by rozkładanie i składanie było szybkie i proste (w końcu będziemy robić to codziennie), a także by mebel był dostosowany do codziennego spania. Komfort snu jest tu przecież kwestią podstawową, a sofy czy leżanki przeznaczone do okazjonalnego wykorzystywania jako łóżko mogą się nie sprawdzić w codziennym użytkowaniu. Dlatego najlepiej, gdy meble te są zaprojektowane ze szczególną dbałością o funkcję spania, lekkie oraz wyposażone w sprytny mechanizm składania i rozkładania, kółka czy szuflady na pościel.

Leżanka lub szezglong - nierozkładany mebel pełniący funkcję sofy i łóżka

Dobrym pomysłem może się również okazać rozkładana leżanka, która w ciągu dnia może pełnić funkcję klimatycznej sofy, tymczasem w nocy zamienia się w komfortowe łóżko dla jednej lub dwóch osób. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne kliny do materaca, które niwelują przerwę powstającą po rozłożeniu niektórych sof czy kanap. To propozycja dla wszystkich, którzy obawiają się, że nawet najwygodniejsza sofa nigdy nie dorówna łóżkom pod względem komfortu. Na dobrej jakości sofie można spać iście po królewsku! Wśród rozkładanych kanap znajdziesz wielkie, masywne narożniki, które stworzą w rogu twojego sypialnio-salonu prawdziwą strefę wypoczynku. Możesz jednak równie dobrze zdecydować się na niewielki mebel o lekkiej konstrukcji, który dzięki sprytnemu projektowi nadal będzie potrafił zamienić się w wygodne łóżko dla dwojga.

Zobacz rozkładane leżanki i sofy z funkcją spania od IKEA>

Rozkładany fotel z pokryciem, które można zmieniać

Dla singli mieszkających w małych kawalerkach świetnym rozwiązaniem są z kolei fotele jednoosobowe o pokryciach we wzory. To mebel, który nada twojej aranżacji pazura, a jednocześnie zajmie bardzo mało miejsca i możesz go w mig przestawić w inne miejsce dzięki jego lekkiej konstrukcji. Po rozłożeniu będzie wygodnym łóżkiem. A gdy geometryczne wzory ci się znudzą, bez problemu wymienisz pokrycie na inne.

Meble modułowe o dowolnej aranżacji salonu z sypialnią

Ciekawym rozwiązaniem mogą być meble modułowe, które możesz dowolnie skonfigurować, np. w sofę dwu- lub trzy-osobową, narożnik czy duże łóżko. Na takiej sofie możesz wygodnie siedzieć lub leżeć w dowolnej pozycji, a możesz też ułożyć poszczególne moduły tyłem do siebie, tak aby domownicy mogli spędzać czas razem, ale robiąc zupełnie różne rzeczy, nie przeszkadzając sobie. A może dobrym pomysłem byłaby komfortowa, rozkładana sofa z wbudowanym stolikiem? Wszelkie rozwiązania ułatwiające życie i oszczędzające miejsce są jak najbardziej wskazane!

Zobacz funkcjonalne rozwiązania modułowe IKEA do salonu>>

Rozkładane sofy to najpopularniejszy sposób łączenia funkcji salonu i sypialni

Wśród rozkładanych sof bez trudu znajdziesz taką, która idealnie uzupełni twoją wymarzoną aranżację salonu z sypialnią.. Nowoczesne lub tradycyjne, lekkie i masywne, kolorowe i stonowane – nawet taka, po której nikt by się tego nie spodziewał, potrafi skrywać w swoim wnętrzu wygodne łóżko.

Zobacz fotele rozkładane od IKEA>>

Salon połączony z sypialnią: pomysły na przechowywanie

Przechowywanie w salonie połączonym z sypialniąPrzechowywanie w salonie połączonym z sypialnią Fot. mat. producenta IKEA

Małe, mobilne stoliki i szafki ze schowkami

Wielofunkcyjny salon powinien korzystać również z innych wielofunkcyjnych mebli i akcesoriów. Pomocne będą sprytne systemy przechowywania, a także składane meble. Dzięki nim ta sama przestrzeń może w nocy być zaciszną sypialnią, a w dzień – funkcjonalnym, przestrzennym salonem.

Mały, składany stolik ze zdejmowaną tacą może pełnić funkcję stolika nocnego i świetnie nada się do zaserwowania bliskiej osobie śniadania do łóżka. Przy okazji nie zajmuje dużo miejsca, a może skrywać w sobie schowek na drobiazgi.

Innym sprytnym rozwiązaniem może być szafka nocna na kółkach, z półką i szufladą – mobilny i kompaktowy mebel pozwoli ci na dowolne aranżowanie niewielkiej przestrzeni w zależności od twoich potrzeb, a w ciągu dnia może być stolikiem do kawy.

Pojemna szafa i meble modułowe, płytkie półki

Duża szafa z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami pozwoli na ukrycie ubrań, butów i szpargałów z zasięgu wzroku gości, a jednocześnie nie przytłoczy pomieszczenia. Jeśli wolisz tradycyjne lustro, wybierz takie, które z tyłu posiada ukryty drążek na ubrania. W końcu każdy skrawek miejsca jest na wagę złota. Świetnie sprawdzą się również szafki i półki mocowane do ściany – mogą stanowić nie tylko praktyczne rozwiązanie, lecz także być ozdobą pokoju dzięki mocnym barwom lub fantazyjnemu ułożeniu. Przydadzą ci się również ozdobne pudła i pudełka, torby, organizery do szuflad czy zawieszane kieszonki na buty i półki z tkaniny – dzięki nim nawet w niewielkiej i pełniącej kilka funkcji przestrzeni uda ci się zachować porządek.

Przeglądaj regały i sprytne rozwiązania do przechowywania w pokoju dziennym>>

A co z pozostałymi funkcjami salonu? Przecież ma to być miejsce, gdzie spędzasz cały dzień, a zatem powinno odpowiadać na wszystkie twoje potrzeby. Rozwiązaniem może być rozkładany stół, który na co dzień dość kompaktowy, w razie konieczności można powiększyć, tak by pomieścił kolejne osoby. Wielofunkcyjny stół może być jednocześnie biurkiem lub toaletką, gdy dostawisz go do ściany. Stół z dwoma opuszczanymi blatami może po złożeniu zajmować naprawdę bardzo mało miejsca. A może zdecydujesz się na stół rozkładany, który wyposażony jest w dodatkowy, zakładany opcjonalnie blat?

Wielofunkcyjny stół w salonie połączony z sypialnią

Wybór składanych i rozkładanych stołów jest naprawdę spory, a do kompletu możesz zaopatrzyć się w składane krzesła, które po wyjściu gości mogą zawisnąć na mocowanych do ściany, składanych hakach. Stół rozkładany lub z opuszczanym blatem możesz swobodnie dostosować do swojego gustu i stylu aranżacji – wśród nich znajdziesz zarówno proste, drewniane meble, jak i stoły bardziej fantazyjne, stylizowane na retro, nowoczesne, okrągłe, niskie i wysokie, wyposażone w dodatkowe szufladki, białe i czarne, a nawet przezroczyste.

Jeśli masz naprawdę bardzo mało miejsca, sprytnym rozwiązaniem może być też kupno dwóch lekkich, bambusowych biurek. Po postawieniu przy ścianie zamienią się w dwa wygodne miejsca do pracy, a w razie potrzeby możesz je złączyć, dzięki czemu powstanie stół – idealny do tego, by przy nim usiąść wspólnie z gośćmi.

Wielofunkcyjny stół i biurko w salonieWielofunkcyjny stół i biurko w salonie Fot. mat. producenta IKEA

Zobacz stoły rozkładane od IKEA>>

Ścianka TV w sypialnio-salonie - jak zaaranżować przestrzeń nad i pod telewizorem

Nie chcesz rezygnować z telewizora w salonie? Wyposaż się w kombinację szafek, dzięki którym mądrze wykorzystasz nie tylko miejsce obok telewizora, lecz także nad nim. Ogrom półek, szafek i szufladek da ci pole do popisu przy urządzaniu klimatycznego, ale i doskonale zorganizowanego pomieszczenia.

Ścianka TV w sypialnio-salonieŚcianka TV w sypialnio-salonie Fot. mat. producenta IKEA

Zobacz przykładową aranżację wielofunkcyjnego pokoju dziennego>>
 
 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.