Jak urządzić ogródek na balkonie? Te akcesoria przydadzą się niezależnie od wybranych roślin

Mieszkasz w bloku, ale marzy ci się przydomowy ogródek? Nic straconego! Podpowiadamy, jak urządzić go na balkonie. Nawet na niewielkim metrażu może się to udać!

Drabinki i stojaki na rośliny

Gdy planujesz balkonowy ogródek, niebywale ważne jest zagospodarowanie  przestrzeni, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy zbyt wielką. W takiej sytuacji mogą przyjść z pomocą drabinki i stojaki na rośliny. To sprytny pomysł przede wszystkim przy uprawie ziół i kwiatów, pozwalający wykorzystać powierzchnię balkonu także w pionie. 

Drabinki i stojaki na roślinyDrabinki i stojaki na rośliny kolaż redakcja, materiały partnerów

Stylowe donice na balkon

Nie warto kupować tanich doniczek - metalowych czy plastikowych, ponieważ rośliny się w nich zaparzą i niestety będą do wyrzucenia. Na balkonie najlepiej sprawdzą się modele ceramiczne, które stwarzają korzeniom najlepsze warunki do rozwoju. Należy pamiętać, że donica powinna mieć na dole otwory, przez które odprowadzony zostanie nadmiar wody, co zapobiegnie gniciu korzeni. Należy też unikać donic kamiennych czy betonowych, które są zbyt ciężkie na balkonowe ogródki.

Stylowe donice na balkonStylowe donice na balkon kolaż redakcja, materiały partnerów

Akcesoria ogrodnicze

Do pielęgnowania balkonowego ogrodu będą potrzebne także odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Wyposaż się przede wszystkim w rękawice, łopatkę oraz sekator. Te podstawowe akcesoria pozwolą ci na odpowiednią opiekę nad roślinami i zapewnią komfort pracy. 

Akcesoria ogrodniczeAkcesoria ogrodnicze kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. ikea.com

Planując ogródek na balkonie, należy pomyśleć także o warunkach, jakie na nim panują. Wtedy możemy zacząć zastanawiać się, jakie rośliny będziemy na nim uprawiać. Jeżeli balkon jest nasłoneczniony, większość roślin - kwiaty, zioła, warzywa - będą sobie dobrze radzić. Na bardzo mocno nasłonecznionym balkonie warto zamontować markizę, która nieco ochroni rośliny przed promieniami słońca. Jeżeli jednak nasz balkon jest przez większość czasu zacieniony, to też nic straconego. Wciąż możemy uprawiać na nim poziomki czy jagody, niektóre zioła oraz kwiaty cieniolubne. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.