Jak optycznie powiększyć mały ogród?

KS
06.04.2018 09:30
Marzy ci się duży piękny ogród, ale niestety rozmiar twojej działki na to nie pozwala? Podpowiadamy, jak dzięki zakomponowaniu przestrzeni i kilku sprytnym trikom powiększyć optycznie niewielki ogród.

Ogrodzenie i rośliny wokół niego

Projektując ogród warto zacząć już od ogrodzenia. W przypadku małych ogródków ciężkie, wysokie ogrodzenia czy szczelne, jednogatunkowe żywopłoty mogą stwarzać poczucie klaustrofobii. O wiele lepiej sprawdzą się lżejsze, ażurowe płoty porośnięte pnączami. Od sąsiadów czy ulicy możemy odgrodzić się większym drzewem lub kawałkiem strzyżonego żywopłotu. 

Ogrodzenie i rośliny wokół niegoOgrodzenie i rośliny wokół niego kolaż redakcja, materiały partnerów

Kompozycja i rośliny

Komponując przestrzeń możemy sprawić wrażenie, że ogród nabierze głębi. Świetnie sprawdza się w tym wypadku znikająca za grupą roślin ścieżka, nawet jeśli jej niewidoczny koniec ma miejsce dwa metry dalej. W taki sam sposób można ukształtować linię trawnika czy zbiornika wodnego. Wystarczy zwęzić oddalające się końce uzyskując sztuczną perspektywę. Podobny efekt daje odpowiedni wybór roślin. Bliżej tarasu warto umieścić rośliny o większych liściach, a te z mniejszymi - coraz dalej. Aby optycznie powiększyć ogród, warto także wybierać kwiaty w jasnych kolorach. 

Dekoracje i lustra

W małych ogrodach warto zamontować lustra, które dadzą złudzenie kontynuacji przestrzeni tam, gdzie jej nie ma. Umieszczone na końcu osi kompozycyjnych, przymocowane do ścian czy ogrodzeń będą dawać świetny efekt, udając furtkę czy okno. Ramy lustra warto zamaskować np. pnączami, by nie rzucały się za bardzo w oczy. Warto również pomyśleć o tym, by dekoracje nawiązywały do tego, co znajdziemy w domu - podobne tkaniny, kolory czy materiały. Dzięki temu stworzymy wrażenie, że ogród jest częścią domu, przez co powiększymy optycznie obie przestrzenie. 

Dekoracje i lustraDekoracje i lustra kolaż redakcja, materiały partnera, fot. Arkadiusz Ścichocki

Meble do małego ogrodu

Jeżeli ogród wraz z tarasem wydają się zbyt małe, by stworzyć tam dodatkową przestrzeń do odpoczynku, warto sięgnąć po odpowiednie meble. Niższe oraz te z lekkim ażurowym wykończeniem będą stwarzać wrażenie lekkości, dzięki czemu przestrzeń będzie wydawać się większa i lepiej zagospodarowana. Wybierając meble do ogrodu można również kierować się wystrojem wnętrza domu - stworzymy wtedy spójną przestrzeń. 

Meble do małego ogroduMeble do małego ogrodu kolaż redakcja, materiały partnerów

Więcej o: