Krzesła inspirowane wielkimi dziełami designu

Kochasz design, ale oryginalne krzesła od projektantów są za drogie? Dobrym rozwiązaniem mogą być modele inspirowane wielkimi dziełami designu - niemal identyczne z oryginałami, ale w dużo niższej cenie.

Krzesło Panton dla firmy Vitra - projekt Verner Panton (1959-1960)

"Panton Chair" czyli krzesło Panton to najsłynniejsze dzieło Vernera sygnowane jego nazwiskiem. Bardziej niż siedzisko, przypomina rzeźbę, dlatego od samego początku jego funkcjonalność budziła spore wątpliwości. W projekt uwierzył jednak Willi Fehlbaum, założyciel firmy Vitra, która do dziś produkuje model Pantona sprzed pół wieku. "Panton Chair" było pierwszym modelem krzesła z oparciem wykonanego z plastiku w jednym kawałku. Nie obyło się jednak bez problemów - materiał szybko się niszczył, dlatego w późniejszych latach zastąpiono go malowaną pianką poliuretanową. Krzesło występuje w wielu wariantach kolorystycznych i jest dobre zarówno do zamkniętych pomieszczeń, jak i na balkon lub do ogrodu. 

Krzesło Wishbone CH24 dla firmy Carl Hansen & Søn - projekt Hans J. Wegner (1950)

Krzesło Wishbone to klasyk stylu skandynawskiego. Ze względu na charakterystyczną formę oparcia nazywana jest również "Krzesłem Y". Duński projektant i Hans J. Wegner specjalizował się w meblach z drewna, które sam obrabiał. Do wykonania krzesła Wishbone potrzebnych jest 14 części, które wymagają aż 3 tygodni przygotowań. Siedzisko wykonane jest z ręcznie plecionej linki papierowej. Prosta i elegancka forma CH24 zachwyca do dziś, a jego produkcja trwa nieprzerwanie od 1950 roku. Najczęściej używane jest w kuchni lub jadalni. 

Krzesło A dla firmy Tolix - projekt Xavier Pauchard (1934)

Krzesło A to prawdziwa ikona stylu industrialnego. Projekt Paucharda ma tak silną pozycję w historii designu, że z łatwością znajdziemy go w najsłynniejszych muzeach świata o tej tematyce. Jest lekkie i wytrzymałe, a do jego wykonania wykorzystano ocynkowaną blachą stalową. Xavier Pauchard był specjalistą w dziedzinie metalurgii i pionierem, jeśli chodzi o wdrożenie galwanizacji w branży meblowej. Krzesło A idealnie pasuje do wnętrz w stylu industrialnym, nowoczesnym i skandynawskim, a także do ogrodów i na tarasy. Szczególnie kochają je Południowcy, którzy lubują się w surowym designie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.