Energooszczędne, praktyczne i stylowe - przegląd zmywarek

Zmywarka gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy i wyręcza domowników przed obowiązkiem, który jest niespecjalnie lubiany. Zakup tego urządzenia to spory wydatek, dlatego przy wyborze warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Wybór zmywarki - czym się kierować?

Zmywarka to zakup na lata, pozwoli uniknąć zniszczenia rąk i zapewni wygodę wszystkim domownikom. Musimy zdecydować jaki model urządzenia chcemy mieć w naszym mieszkaniu: wolnostojący czy do zabudowy. Jeśli w domu mieszka kilka osób lub często przyjmujemy gości warto wybrać model o większej pojemności. Zwróćmy uwagę na szerokość urządzenia 45 lub 60 cm, pojemność, liczbę komór oraz koszyków na sztućce.

Urządzenia do mycia naczyń mają różne programy, różnią się one długością, sposobem zmywania, temperaturą oraz ilością zużytej wody. Nowoczesne modele oprócz podstawowych funkcji często wyposażone są w dodatkowe, na przykład czujnik wielkości załadunku, dzięki czemu same dopasują ile wody i energii potrzeba do zmywania. Bardzo praktyczne okazują się modele z wyznaczoną strefą dla naczyń mocno i słabo zabrudzonych. Te brudniejsze, myte są intensywniej i z większą ilością wody.

Funkcja opóźnionego startu zagwarantuje ustawienie czasu uruchomienie urządzenia na przykład rano lub tuż przed naszym powrotem do domu po pracy.

Zmywarki energooszczędne

Nowoczesna zmywarka marki Amica Generation VNowoczesna zmywarka marki Amica Generation V Fot. amica, materiały partnera, kolaż czterykąty

Każda zmywarka na etykiecie, znajdującej się na obudowie ma przyznaną klasę energetyczną od A+++ do G. Im klasa energetyczna jest bliżej litery A, tym eksploatacja zmywarki jest dla nas bardziej oszczędna. Modele o oznaczeniu A+++ są w stanie zużyć nawet 70% mniej wody i energii od modeli klasy D.  Jeśli zależy nam na oszczędności, a z pewnością tak jest, polecamy wybrać zmywarki o oznaczeniu od A do B.  Im wyższa klasa zmywarki tym naczynia szybciej schną i są też bardziej błyszczące.

Świetnie sprawdzą się zmywarki z ekologicznym programem do mycia naczyń. Jak on działa? Pobiera dużo mniej energii i zużywa mniej wody. Praktyczną funkcją jest także mycie zmywarki zapełnionej do połowy, przydaje się to szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w pojedynkę, nie zużywamy dużo naczyń, a zależy nam na oszczędności.

Designerskie zmywarki ozdobą kuchni

Jeśli wybieramy zmywarkę wolnostojącą i nie chcemy jej ukrywać w kuchennych szafkach lub pod blatem, warto zadbać ładny model urządzenia. Osobom ceniącym sobie dobry design i oryginalność na pewno przypadną do gustu kolorowe modele znanej marki kuchennego wyposażenia. Ożywią one aranżację kuchni, nadadzą jej charakteru i przykują uwagę.

Kolorowe, designerskie modele zmywarek są sporo droższe od standardowych, jednak ich błyszcząca obudowa w energetycznym kolorze zachęca do kupna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.