Krzesła w stylu Thonet - model z XIX wieku wciąż jest modny!

Kasia Żechowicz
10.12.2018 16:00
Krzesło Thonet to jeden z najpopularniejszych produktów w historii wzornictwa. Model zaprojektowany w połowie XIX wieku do dziś jest w produkcji! Na czym polega jego fenomen i gdzie kupić takie krzesła do jadalni? Podpowiadamy!

Michael Thonet zaprojektował fenomenalne krzesło w 1859 roku, nadając mu numeryczną nazwę Model 14. Było to pierwsze na świecie siedzisko produkowane masowo i do dziś pozostaje jednym z najbardziej popularnych produktów w historii designu. 

>>>Potrzebujesz gotówki na nowe meble? Sprawdź ofertę pożyczki!*

Wyjątkowość krzesła Thonet polega na jego prostej konstrukcji, ale jednocześnie skomplikowanej jak na tamte czasy obróbce drewna. Model 14 składa się tylko z sześciu elementów, z czego najtrudniej wykonać wygiętą obręcz oparcia. Legenda głosi, że podczas paryskiego Expo w 1867 roku krzesło spadło z Wieży Eiffla i pozostało nienaruszone. Jego elegancka forma i uniwersalny styl trafiły w gust masowego odbiorcy. Zachwycał się nim nawet Le Corbusier, mówiąc:

Nigdy nie zaprojektowano niczego w sposób bardziej elegancki i według lepszej koncepcji, nie wykonano bardziej precyzyjnie i w równej mierze funkcjonalnie. 

Krzesła do jadalni

Krzesło Thonet nazywane jest również krzesłem wiedeńskim. Gdy ówczesny książę austriacki Clemens von Matternich dowiedział się o niezwykłych umiejętnościach Thoneta w dziedzinie wyginania drewna, zaprosił go do Wiednia. Dzieła Michaela okazały się wielką sensacją i prędko otrzymał on szereg zleceń m.in. na wyposażenie pałaców Liechtenstein i Schwarzenberg. Krzesło Thonet stało się też oficjalnym siedziskiem wiedeńskich kawiarni.

Prosta konstrukcja krzesła miała też inną, ważną zaletę. Model 14 można było łatwo rozmontować, a następnie ponownie zmontować w dowolnym miejscu. Krzesło Thonet wysyłane było do wielu krajów z różnych stron świata, a w pojemniku o objętości jednego metra sześciennego mieściło się aż 36 sztuk.

Krzesło zaprojektowane przez Thoneta produkowane jest do dzisiaj zarówno z drewna, jak i innych, nowoczesnych materiałów. Wielu producentów wciąż inspiruje się genialną konstrukcją. Wśród nich jest Ikea, która przez ponad 40 lat produkowała krzesło Ogla - łudząco podobne do Thoneta z XIX wieku. Styl wypracowany ponad 150 lat temu jest wciąż modny i funkcjonalny. Krzesła inspirowane ponadczasowym klasykiem idealnie nadają się do kuchni, jadalni i innych pomieszczeń.

Więcej o:
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • Oceniono 20 razy 20

  Wszystko pięknie ale dlaczego w przedstawionej ofercie nie ma krzesla firmy... Thonet? Krzesla "w stylu" to nie to samo co oryginal. Szczególnie te zaprezentowane w ofercie.

 • drakaina

  Oceniono 17 razy 17

  "Legenda głosi, że podczas paryskiego Expo w 1867 roku, krzesło spadło z Wieży Eiffla i pozostało nienaruszone."

  Jest to niewątpliwie legenda, ponieważ wieża Eiffla została zbudowana w 1889 roku.

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 12 razy 12

  Ciekawostka.
  Krzesla Famegu to właściwie oryginalne Thonety.
  Bo zakłady Famegu zostały przez Thoneta zbudowane i prowadzone przez dziesiątki lat aż do nacjonalizacji w 1945 roku.

 • krywit

  Oceniono 4 razy 4

  Te w ofercie firmy są niedostępne, więc po co są w reklamie.

 • tkslazek

  Oceniono 3 razy 3

  Krzesła w stylu Thonet - model z XIX wieku wciąż jest modny! Znamy ceny i wiemy, gdzie można je kupić

  Tak, po zaledwie 2 wiekach znamy (już!) ceny i (już!) wiemy, gdzie można je kupić.
  Szacun!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX