Czajnik na prąd czy na kuchenkę - który sprawdzi się lepiej?

Czajnika nie może zabraknąć w żadnej kuchni - to w nim gotujemy wodę na kawę czy herbatę. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, stajemy przed dylematem: wybrać czajnik elektryczny czy taki, który można postawić na kuchence? Jakie zalety mają oba te rodzaje, a jakie wady? Podpowiadamy!

Czajnik elektryczny

Jak wybrać czajnik elektryczny?Jak wybrać czajnik elektryczny? JAROSLAV MORAVCIK

Czajniki elektryczne są dużo popularniejsze od tych tradycyjnych. Ich nieocenioną zaletą jest szybkość gotowania wody - czajnik elektryczny przygotowuje ją w ciągu minuty.

Jeśli zdecydowaliście się na czajnik elektryczny, warto zwrócić uwagę na jego moc. Dostępne modele o mocy od 1000 do 3000 W. Najszybsze mają moc powyżej 2200 W. Ale im wyższa moc urządzenia, tym więcej energii pobiera, by zagotować wodę.

Kolejną kwestią jest pojemność czajnika. Dostosujmy ją do liczby domowników. Jeśli mieszkamy sami, warto wybrać mały czajnik lub nalewać do niego wodę tylko na jedną szklankę napoju. Warto o tym pamiętać. Im wody jest mniej, tym szybciej się zagotuje, a tym samym pobierze mniej energii elektrycznej.

Aby czajnik działał szybko i bez zarzutu, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kamienia osadzającego się na grzałce płytowej. W sklepach z wyposażeniem AGD znajdziemy mnóstwo modeli czajników elektrycznych. W ostatnim czasie popularnością cieszą się czajniki w stylu retro. Pięknie prezentują się także designerskie, kolorowe modele, przezroczyste lub ze zdobieniami w postaci kropek czy kwiatów. Ceny czajników są naprawdę różne. Za niektóre modele zapłacimy 60-80 zł, za inne nawet 900 zł. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Czajnik na kuchenkę

Czajnik na kuchenkęCzajnik na kuchenkę kolaż redakcja, fot. materiały partnerów

Czajniki na kuchenkę są ponadczasowe. Ergonomiczny kształt, solidny uchwyt, pokrywka i gwizdek nigdy nie wyjdą z mody. Taki model postawiony na kuchence prezentuje się naprawdę stylowo. Najczęściej mają one pojemność 3-4 litrów. Do kupna zachęca ich cena - tradycyjny czajnik na kuchenkę można kupić już od 40 zł.

Tego modelu czajnika możemy używać na kuchence elektrycznej, gazowej, a niektóre modele nawet na płytach indukcyjnych. Kupując czajnik warto zwrócić uwagę na jego rączkę. Powinna być ona pokryta gumą lub materiałem, który się nie nagrzewa i nie przepuszcza ciepła, na przykład drewnem lub silikonem, dzięki czemu unikniemy poparzeń.

Jeśli chcemy, by czajnik oprócz funkcji praktycznej, pełnił też dekoracyjną, warto wybrać model emaliowany. Te jednokolorowe świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i skandynawskich kuchniach. Z kolei modele ozdobione kwiatami, kropkami dodadzą wnętrzu lekkości i ciekawego charakteru.

Czajnik elektryczny vs czajnik na kuchenkę - który wybrać?

Czajnik na prąd czy gaz?Czajnik na prąd czy gaz? Fot. CC0 public domain, nokaut, homebook, kolaż ładnydom

Zarówno czajnik elektryczny, jak ten na kuchenkę ma wady i zalety. Jeśli zależy nam na szybkości, zdecydowanie polecamy wybrać pierwszy rodzaj urządzenia. Czajnik elektryczny jest też dużo bezpieczniejszy, szczególnie dla osób starszych. Po zagotowaniu wody urządzenie samo się wyłączy. Z kolei jeśli stawiamy na oszczędność, lepiej zdecydować się na czajnik na kuchenkę, który dłużej utrzymuje ciepło.

Wybór rodzaju czajnika to kwestia indywidualna. Czajniki elektryczne zachęcają do kupna nowoczesnym designem - znajdziemy wiele stylowych i modnych modeli, które będą także dekoracją kuchni. Modele tradycyjne być może przypomną o wakacjach spędzanych u babci w czasach dzieciństwa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA