Jaki grill wybrać do ogrodu?

Wiosną i latem dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Na świeżym powietrzu posiłki smakują o wiele lepiej. Czas pomyśleć o grillowaniu. Jaki grill wybrać do ogrodu? Węglowy, gazowy czy murowany? Podpowiadamy!

Grill węglowy

Grill węglowy cieszy się największą popularnością. Kusi niską ceną, a jego zwolennicy uważają, że nic nie jest w stanie zastąpić smaku przyrządzanego na nim jedzenia. Potrawy zyskują niepowtarzalny smak i zapach.

>>>Potrzebujesz gotówki na remont? Sprawdź ofertę pożyczki!*

Ten model grilla, złożony z blaszanego paleniska, nóżek i rusztu wymaga używania węgla drzewnego. Dym powstały z węgla nadaje potrawom dodatkowych walorów smakowych. Większość z nas uwielbia pieczone na grillu węglowym kiełbaski.

Zaletą grilli węglowych jest możliwość ich przenoszenia. Są lekkie, nie zajmują dużo miejsca, możemy je nawet zabrać ze sobą na wakacyjny urlop. Wybierając grill warto pamiętać, by wybrać model z grubszej blachy, dzięki czemu posłuży przez dłuższy czas.

Jaką wadę ma grill węglowy? Nie ma możliwości regulacji temperatury. Jedyną opcją, jest podnoszenie lub opuszczanie rusztu. Poniżej znajdziecie grille węglowe wybrane przez redakcję.

Grill gazowy

Grill gazowyGrill gazowy Fot. castorama

Grille gazowe zyskują coraz więcej zwolenników. Są niestety droższe od grilli węglowych, a cena zależna jest od ilości pojemników, w jakie wyposażone jest urządzenie. Do uruchomienia grilla niezbędna jest butla z gazem lub gaz ziemny.

>>>Potrzebujesz gotówki na wakacje? Sprawdź ofertę pożyczki!*

Ogromną zaletą grilla gazowego jest szybkie rozpalanie i możliwość utrzymania stałej temperatury lub jej regulacji podczas procesu grillowania, dzięki czemu mamy wpływ na to, jakie jedzenie przygotujemy, czy będzie ono bardziej przypieczone, soczyste, a może kruche. Potrawy z grilla gazowego są zdecydowanie zdrowsze, ponieważ tłuszcz nie wydziela toksycznych związków.

Wadą grilla gazowego jest jego waga. Niestety ciężko go przestawiać w ogrodzie. Miłośnicy grillowania uważają, że jedzenie nie smakuje tak dobrze, jak to, przygotowane na grillu węglowym. Niektóre modele grilli gazowych wyposażone są w specjalny pojemnik na drewienka, z którego wydziela się dym, nadający potrawom specyficznego smaku.

Grill murowany

Grill murowany to alternatywa dla grilla mobilnego. Pozwoli na przygotowanie pysznego jedzenia, ale ozdobi także ogród. W sklepach znajdziemy gotowe modele grillów. Grill składa się w fundamentu, konstrukcji, a w środku wbudowana jest płyta paleniska. Niektóre modele mogą być obudowane specjalną cegłą klinkierową, dzięki czemu prezentuje się naprawdę ładnie.

Grille murowane dostępne są w wersji otwartej i zamkniętej. Ta pierwsza nie ma okapu, przez co dym może wydostawać się na osoby znajdujące się w pobliżu. Z kolei grill z okapem odprowadza grill przez komin. Modele ze sklepu wyposażone są w specjalne półki na węgiel oraz blat, ułatwiający obsługę urządzenia.

Ten model grilla charakteryzuje trwałość, może także posłużyć, jako wędzarnia, a jesienią, jako kominek w altanie. Jakie ma wady? Nie można go przenosić, jest ciężki, a koszt zakupu zdecydowanie najwyższy w porównaniu z grillem węglowym oraz gazowym.

Grillujesz? Te akcesoria mogą się przydać!


*Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 328,03% dla reprezentatywnego przykładu pożyczki przy następujących założeniach: okres kredytowania 60dni, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 550 zł, całkowita kwota do zapłaty 698,50 zł, spłata całkowita 1 raty w wysokości 698,50 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt pożyczki 148,50 zł (w tym: prowizja 148,50 zł, odsetki 0 zł)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.