Farba do mebli: Którą wybrać i jak malować różnorodne powierzchnie?

Farba do mebli nada szafkom, komodom czy krzesełkom drugie życie. Dlatego jeśli znudziły ci się stare meble, postaw na ich odrestaurowanie. Może się okazać, że w starociach drzemie ukryty potencjał, który warto wykorzystać do stworzenia czegoś oryginalnego. Podpowiadamy, jakie farby do mebli zastosować, a także w jaki sposób ich użyć.
Farba do mebli.
Farba do mebli. Fot. Shutterstock

Malowanie farbą do mebli jednym wydaje się czymś banalnie prostym, innym z kolei zbyt skomplikowanym, aby w ogóle spróbować. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Zarówno sceptycy, jak i zwolennicy mają nieco racji. Malowania farbą do mebli można się bowiem podjąć nie mając doświadczenia w tej materii – ale, jeśli chcemy, by efekt był zadowalający i nie wymagał w krótkim czasie poprawek, należy zastosować się do kilku zasad: odpowiedniego przygotowania mebla, wyboru właściwej farby do mebli oraz zabezpieczenia pomalowanej powierzchni. 

Ciekawy pomysł na dekorację taboretów
Ciekawy pomysł na dekorację taboretów Fot. strecosa/pixabay.com

Przygotuj powierzchnię do malowania zanim położysz farbę do mebli

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy dany mebel faktycznie nadaje się do pomalowania. I nawet nie chodzi tu o rodzaj powierzchni, ponieważ na rynku dostępne są już farby do malowania każdej z nich. W przypadku mebli w okleinie istotne jest, czy nie ma na niej żadnych uszkodzeń i czy okleina nie odstaje w narożnikach.

Każdy mebel przed malowaniem należy odtłuścić i oczyścić z kurzu, zabrudzeń i pyłu. W przypadku mebli drewnianych możemy powierzchnię przeszlifować, przy okleinowanych – jedynie delikatnie przetrzeć papierem ściernym o drobnym uziarnieniu (aby zanadto nie zniszczyć powierzchni). Jeśli nie możemy lub nie chcemy zbyt mocno ścierać nawierzchni, można posłużyć się podkładem, który zwiększy przyczepność podłoża i sprawi, że nałożona później farba do mebli będzie się lepiej trzymała. W przypadku mebli pokrytych folią nie można użyć preparatu zawierającego rozpuszczalnik, ponieważ folia ulegnie rozpuszczeniu.

Farba do renowacji mebli bez szlifowania

Do gładkich, płaskich powierzchni wykorzystujemy wałek z krótkim włosiem. Miejsca, których wałek nie pokryje, uzupełniamy przy pomocy pędzla. Pamiętajmy, aby nie nakładać zbyt wiele farby do mebli przy pojedynczym pociągnięciu, aby na powierzchni nie powstały zacieki (zbyt gruba warstwa farby do mebli po jakimś czasie może się też łuszczyć lub pękać).

Ponadczasowe wnętrze.
Ponadczasowe wnętrze. Fot. Shutterstock

Farba do mebli w kuchni

Przed malowaniem kuchennych mebli laminowanych (w sztucznej, drewnopodobnej okleinie - tzw. laminacie) należy na powierzchnię płyty nałożyć podkład dwuskładnikowy (podkład przemysłowy stosowany na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni. Następnie do malowania najlepszy będzie lakier przemysłowy.

Na rynku dostępne są także farby do mebli, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania mebli z płyty. Dobra będzie farba do renowacji mebli V33 oraz farba do mebli kredowych Annie Sloan. Oba produkty wymagają jedynie wcześniejszego umycia i odtłuszczenia powierzchni. Można nimi pokryć różne powierzchnie, a dla zachowania większej trwałości dodatkowo pokryć mebel woskiem lub lakierem utrwalającym.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Farba do mebli bez podkładu. Świetna do mebli fornirowanych

Po odtłuszczeniu meble fornirowane (pokryte okleiną z naturalnego drewna) trzeba przeszlifować papierem ściernym o grubości 180 i 240. Na koniec płytę należy dokładnie oczyścić z powstałych pyłów, można ją przemyć woda i osuszyć. Po takim przygotowaniu można przystąpić do malowania mebli wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna. Tego typu farbę do mebli bez podkładu ma w swojej ofercie wiele firm m.in. Beckers, Benjamin Moore.

Jaka farba do mebli będzie odpowiednia dla dzieci?

W trosce o zdrowy rozwój naszych maluchów należy wybrać farbę do mebli bez zapachu, która jest bezpieczna. Co to oznacza? Taka farba do mebli nie może zawierać rozpuszczalników i amoniaku. Warto postawić na produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne – wtedy będziemy mieli pewność, że nie zawiera on składników powodujących uczulenia. Świetnie sprawdzi się atestowana farba w sprayu do mebli dziecięcych. 

Meble w pokoju dziecka można pomalować również tablicową farbą do mebli (np. drzwi szafy) - stworzymy w ten sposób tablicę do rysowania lub zapisywania notatek (to dobre rozwiązanie, jeśli w pokoju nie ma wolnej ściany, na której można byłoby taką tablicę umieścić)

Farba kredowa do mebli bez szlifowania: Jak zrobić?

Kredowa farba do mebli funkcjonuje na naszym rynku już od paru ładnych lat, ale jeszcze nie wszyscy o niej słyszeli. A szkoda, bo potrafi znacznie ułatwić pracę, jeśli chodzi o malowanie mebli. Na czym polega fenomen kredowej farby do mebli? Przede wszystkim z mebla, który chcemy nią pomalować, nie musimy gruntownie usuwać starych powłok – wystarczy lekkie przeszlifowanie powierzchni, by farba do mebli doskonale się trzymała. W większości przypadków trzeba co prawda taki mebel po pomalowaniu zabezpieczyć lakierem lub woskiem (są również farby z woskiem 2 w 1), ale otrzymujemy za to oryginalny rodzaj wykończenia, przypominający dawne wapienne farby do mebli. Zabieg ten polecamy zatem miłośnikom stylu shabby chic i rustykalnego – farba kredowa do mebli bez szlifowania świetnie nadaje się do stylizacji z przecierkami i cieniowaniem.

Komodzie pomalowanej farbami kredowymi można 'dodać wieku' poprzez nałożenie ciemnego wosku. Na zdjęciu komoda malowana farbami kredowymi i woskiem marki Annie Sloan
Komodzie pomalowanej farbami kredowymi można 'dodać wieku' poprzez nałożenie ciemnego wosku. Na zdjęciu komoda malowana farbami kredowymi i woskiem marki Annie Sloan Fot. Annie Sloan

Jak samemu zrobić kredową farbę do mebli? To prostsze niż myślisz! Taka farba do mebli składa się z 3 składników: kredy, spoiwa i barwnika. W roli spoiwa najlepiej zastosować klej stolarski w proporcji 50 ml do 500 g kredy. Ilość barwnika zależy od tego, jak intensywny kolor farby do mebli chcecie uzyskać. Można też spróbować z gipsem stomatologicznym, wodą i akrylową farbą do mebli (nie emulsją!). W internecie można bez problemu znaleźć wiele tutoriali pokazujących, jak przygotować kredową farbę do mebli krok po kroku.

Pamiętaj! Nie musisz przemalowywać całych mebli – czasem wystarczy zmienić kolor samych frontów lub nanieść na nie parę ozdobnych wzorów, np. przy pomocy gotowych szablonów, taśmy malarskiej i kolorowej farby do mebli.

Ostatnio modny jest też kolor antracytowy we wnętrzu. Zobacz, jak uzyskać świetny efekt aranżacyjny?

Więcej o: