Farba do mebli. Jaką farbę wybrać i jak malować meble?

MŚ , MB
03.07.2019 11:00
Znudziły ci się stare meble i chciałbyś coś zmienić w aranżacji swojego mieszkania? Nie wyrzucaj tego, co masz - może się okazać, że w starociach drzemie ukryty potencjał, który można wykorzystać do stworzenia czegoś oryginalnego! W jaki sposób? Czasem wystarczy odrobina farby! Podpowiadamy, jakie farby do mebli zastosować i w jaki sposób ich użyć, by nadać meblom drugie życie.

 Malowanie mebli jednym wydaje się czymś banalnie prostym, innym z kolei zbyt skomplikowanym, aby w ogóle spróbować. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Zarówno sceptycy, jak i zwolennicy mają nieco racji. Malowania mebli można się bowiem podjąć nie mając doświadczenia w tej materii – ale, jeśli chcemy, by efekt był zadowalający i nie wymagał w krótkim czasie poprawek, należy zastosować się do kilku zasad: odpowiedniego przygotowania mebla, wyboru właściwej farby oraz zabezpieczenia pomalowanej powierzchni.

Ciekawy pomysł na dekorację taboretówCiekawy pomysł na dekorację taboretów Fot. strecosa/pixabay.com

Przygotowanie mebla do malowania

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy dany mebel faktycznie nadaje się do pomalowania. I nawet nie chodzi tu o rodzaj powierzchni, ponieważ na rynku dostępne są już farby do malowania każdej z nich. W przypadku mebli w okleinie istotne jest, czy nie ma na niej żadnych uszkodzeń i czy okleina nie odstaję w narożnikach.

Każdy mebel przed malowaniem należy odtłuścić i oczyścić z kurzu, zabrudzeń i pyłu. W przypadku mebli drewnianych możemy powierzchnię przeszlifować, przy okleinowanych – jedynie delikatnie przetrzeć papierem ściernym o drobnym uziarnieniu (aby zanadto nie zniszczyć powierzchni). Jeśli nie możemy lub nie chcemy zbyt mocno ścierać nawierzchni, można posłużyć się podkładem, który zwiększy przyczepność podłoża i sprawi, że nałożona później farba będzie się lepiej trzymała. W przypadku mebli pokrytych folią nie można użyć preparatu zawierającego rozpuszczalnik, ponieważ folia ulegnie rozpuszczeniu.

Pomaluj każde z krzeseł na inny kolorPomaluj każde z krzeseł na inny kolor Fot. Dariusz Radej

Farba do mebli - malowanie mebli drewnianych

Do gładkich, płaskich powierzchni wykorzystujemy wałek z krótkim włosiem. Miejsca, których wałek nie pokryje, uzupełniamy przy pomocy pędzla. Pamiętajmy, aby nie nakładać zbyt wiele farby przy pojedynczym pociągnięciu, aby na powierzchni nie powstały zacieki (zbyt gruba warstwa farby po jakimś czasie może się też łuszczyć lub pękać).

Farba do mebli - malowanie mebli laminowanych

Przed malowaniem mebli laminowanych (w sztucznej, drewnopodobnej okleinie - tzw. laminacie) należy na powierzchnię płyty nałożyć podkład dwuskładnikowy (podkład przemysłowy stosowany na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni. Następnie do malowania najlepszy będzie lakier przemysłowy.

Na rynku dostępne są także produkty, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania mebli z płyty, chodzi o farby renowacyjne V33 oraz farby kredowe Annie Sloan. Oba produkty wymagają jedynie wcześniejszego umycia i odtłuszczenia powierzchni. Można nimi pokryć różne powierzchnie, a dla zachowania większej trwałości dodatkowo pokryć mebel woskiem lub lakierem utrwalającym.

Stara szafka przed renowacją i poStara szafka przed renowacją i po fot. Edyta Jabłońska/ Monika Filipiuk-Obałek

Farba do mebli - malowanie mebli fornirowanych

Po odtłuszczeniu meble fornirowane (pokryte okleiną z naturalnego drewna) trzeba przeszlifować papierem ściernym o grubości 180 i 240. Na koniec płytę należy dokładnie oczyścić z powstałych pyłów, można ją przemyć woda i osuszyć. Po takim przygotowaniu można przystąpić do malowania mebli wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna. Tego typu farby ma w swojej ofercie wiele firm m.in. Beckers, Benjamin Moore.

Jaka farba do mebli będzie odpowiednia dla dzieci?

W trosce o zdrowy rozwój naszych maluchów należy wybrać farby do malowania mebli, które mają łagodny zapach i są bezpieczne. Co to oznacza? Takie farby nie mogą zawierać rozpuszczalników i amoniaku. Warto postawić na produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne – wtedy będziemy mieli pewność, że nie zawiera on składników powodujących uczulenia.

Meble w pokoju dziecka można pomalować również farbą tablicową (np. drzwi szafy) - stworzymy w ten sposób tablicę do rysowania lub zapisywania notatek (to dobre rozwiązanie, jeśli w pokoju nie ma wolnej ściany, na której można byłoby taką tablicę umieścić)

Farba kredowa do mebli - jak zrobić?

Farba kredowa funkcjonuje na naszym rynku już od paru ładnych lat, ale jeszcze nie wszyscy o niej słyszeli. A szkoda, bo potrafi znacznie ułatwić pracę, jeśli chodzi o malowanie mebli. Na czym polega fenomen farby kredowej? Przede wszystkim z mebla, który chcemy nią pomalować, nie musimy gruntownie usuwać starych powłok – wystarczy lekkie przeszlifowanie powierzchni, by farba doskonale się trzymała. W większości przypadków trzeba co prawda taki mebel po pomalowaniu zabezpieczyć lakierem lub woskiem (są również farby z woskiem 2 w 1), ale otrzymujemy za to oryginalny rodzaj wykończenia, przypominający dawne farby wapienne. Zabieg ten polecamy zatem miłośnikom stylu shabby chic i rustykalnego – farby kredowe świetnie nadają się do stylizacji z przecierkami i cieniowaniem.

Komodzie pomalowanej farbami kredowymi można 'dodać wieku' poprzez nałożenie ciemnego wosku. Na zdjęciu komoda malowana farbami kredowymi i woskiem marki Annie SloanKomodzie pomalowanej farbami kredowymi można 'dodać wieku' poprzez nałożenie ciemnego wosku. Na zdjęciu komoda malowana farbami kredowymi i woskiem marki Annie Sloan Fot. Annie Sloan

Jak malować farbami kredowymi? Sprawdzamy!>>

Jak samemu zrobić farbę kredową? To prostsze niż myślisz! Taka farba składa się z 3 składników: kredy, spoiwa i barwnika. W roli spoiwa najlepiej zastosować klej stolarski w proporcji 50 ml do 500 g kredy. Ilość barwnika zależy od tego, jak intensywny kolor chcecie uzyskać. Można też spróbować z gipsem stomatologicznym, wodą i farbą akrylową (nie emulsją!). W internecie można bez problemu znaleźć wiele tutoriali pokazujących, jak przygotować farbę kredową krok po kroku.

Pamiętaj! Nie musisz przemalowywać całych mebli – czasem wystarczy zmienić kolor samych frontów lub nanieść na nie parę ozdobnych wzorów, np. przy pomocy gotowych szablonów lub taśmy malarskiej.

Komentarze (9)
Zaloguj się
 • aniteka7

  Oceniono 6 razy 4

  Boazerię czy meble drewniane można malować duluxem rapidry tą farbą szybkoschnącą. Jest spoko wybór kolorów od takich intensywnych po pastelowe. Też zamiast meble wymieniać na nowe lepiej je przemalować

 • mirabelka34

  Oceniono 11 razy 1

  Mam w domu boazerię, którą bardzo lubię i nie chcę jej na razie usuwać. Straciła jednak swój dawny urok. Przeszlifowałem i nałożyłem właśnie tego Vidarona. Efekt miły dla oka. Znów na kilka lat będę miał jednak spokój

 • mama_zuzi

  Oceniono 2 razy 0

  my pokoj dziecka malowalismy megnatem ceramic care , który pochłania fomaldehyd z powietrza. farba jest rzeczywiście plamoodporna

 • pesto_verde

  Oceniono 6 razy 0

  tu też fajne pomysły www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/styl-prowansalski-malowanie-mebli-drewnianych-w-praktyce

 • mirabelka34

  Oceniono 4 razy -2

  Drewno trzeba zabezpieczyć Vidaronem i będzie po problemie. Rozwiązanie na kilka lat. Efekt estetyczny i praktyczny, bo drewno nie niszczeje i nie łapie sinizny

 • Łukasz Józefiak

  Oceniono 8 razy -2

  Zapraszam na moją stronę gdzie można zobaczyć metamorfozy moich mebli. Krok po kroku pokazuję na kilku przykładach etapy mojej pracy - może komuś się przyda :) odnowionemeble.pl

 • pyra1981

  Oceniono 4 razy -4

  na rynku jest tyle różnych farb kredowych, że nie wiem po babrać się z kredą i robić w domu bajzel. W dodatku nie są już tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Do niewielkich malowań świetne są farby dostępne w sklepach hobbystycznych np. farby kredowe Daily Art w palecie 30 kolorów i zgrabnych słoiczkach 50, 100 i 300 ml - w internecie do znalezienia bez problemu np. www.stonogi.pI/123-farby-kredowe-vintage-daily-art

 • blackdress111

  Oceniono 4 razy -4

  my malujemy od lat magnatem. teraz postawilismy w salonie na srebrzysty granit i wyszło przepięknie. plusem jest tez plamoodporność

 • Beata Tiger

  Oceniono 17 razy -17

  Mi raz zdarzyło się, że nie miałam pod ręką folii malarskiej żeby zabezpieczyć mieszkanie w trakcie malowania to poratowałam się folią stretch taką jak ta - e-hurtownia-opakowan.pl/folia-stretch i o dziwo udało się :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX