Jak wybrać pralkę i czym ją czyścić?

Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez pralki automatycznej. Coraz bardziej rosną też nasze oczekiwania względem tego urządzenia. Pralka ma już nie tylko prać, lecz także umożliwiać nam oszczędzanie wody, prądu i dbałość o środowisko. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak o nie dbać, by służyło nam jak najdłużej? Podpowiadamy!

Wybieramy pralkę - co wziąć pod uwagę?

Wybór pralki - czym się kierować?Wybór pralki - czym się kierować? Fot. Homebook

Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Podstawowe pytania, jakie należy sobie postawić dotyczą sposobu ładowania oraz tego, czy chcemy mieć urządzenie wolnostojące czy pod zabudowę. Pralka do zabudowy musi być idealnie dopasowana, dlatego musimy znać dokładne wymiary miejsca, w którym urządzenie ma stanąć. Wybierając taki model pamiętajmy, że w przypadku awarii fachowcowi trudniej będzie się dostać do pralki i możemy być zmuszeni do demontażu wielu elementów zabudowy. Z kolei pralka wolnostojąca jest dostępna z każdej strony. Takie urządzenie możemy wybrać w wersji ładowanej od frontu lub od góry.

Kolejną kwestią jest pojemność pralki. Mieszczą one od 3 do nawet 10 kg rzeczy do prania. Wybierając model dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę domowników. Osoby mieszkające w pojedynkę lub w parze powinny wybrać urządzenie o pojemności do 5 kg, z kolei kilkuosobowe rodziny potrzebują pralki o pojemności co najmniej 7 kg.

Ważną dla nas informacją jest klasa energetyczna urządzenia. Pozwoli nam to na kontrolę ilości zużytej energii. Wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Klasyfikacja zaczyna się od A+++, a kończy na D. Urządzenie o klasie A+++ zużywa mniej niż 46 kWh energii na rok.

Nie bez znaczenia jest także zużycie wody (litr/cykl). Starsze modele pobierały nawet 100 litrów na jeden cykl. Nowoczesne modele z zaawansowaną technologią zużywają jej nawet 2,5 razy mniej, a co za tym idzie – nasze rachunki są niższe, a środowisko mniej zanieczyszczane. Jeśli wybierzesz urządzenie z możliwością prania połowy wsadu, pamiętaj, by włączyć tę funkcję, gdy chcesz wyprać parę rzeczy. Pralka pobierze wtedy mniej wody i energii niż przy pełnym bębnie.

Nowoczesne pralki wyposażane są w coraz więcej funkcji. Bardzo praktyczne są dodatkowe programy prania, np. pranie ręczne, eko, program skrócony, program do prania tkanin mieszanych - pozwolą one idealnie dopasować program do rodzaju rzeczy umieszczonych w urządzeniu. Ciekawą funkcją jest kontrola piany. Zbyt duża jej ilość wbrew pozorom nie służy odzieży. System kontroli zapewni dodatkowe płukanie ubrań, jeśli wyczuje, że w bębnie piany jest za dużo. Dzięki temu na ubraniach nie zostaną brzydkie, białe plamy. Na uwagę zasługuje funkcja opóźnionego startu pracy urządzenia, dzięki której możemy zaprogramować uruchomienie pralki na konkretną godzinę. Jeśli w domu są małe dzieci, pomocny okaże się system zabezpieczający otwarcie drzwi urządzenia. Eco Bubble to kolejna ciekawa funkcja – tak zwany generator bąbelków sprawia, że detergent równomiernie miesza się z wodą i lepiej rozpuszcza.

Czym czyścić pralkę?

Czyszczenie pralkiCzyszczenie pralki Fot. materiały prasowe

Odpowiednie dbanie o pralkę wydłuży jej czas jej działania. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Chodzi tu o bęben oraz o pojemniki na środki piorące. Powinniśmy regularnie kontrolować, czy płyny i proszki nie osiadają na ściankach, ponieważ może to zmniejszyć efektywność prania.

Bardzo ważne jest stosowanie środków zmiękczających, co zapobiega osadzaniu się kamienia. Pamiętajmy, że filtr podatny jest na zabrudzenia. Trzeba go czyścić regularnie z włosów, sierści oraz resztek proszku. Nie należy także dodawać do pralki więcej detergentów niż wskazuje etykieta na urządzeniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA