Rynny i systemy rynnowe. Jakie rynny wybrać?

Obowiązkowym elementem domu jest orynnowanie. Odpowiednio dobrany, sprawnie działający system odprowadzi wodę deszczową z dachu i ochroni ściany budynku przed wilgocią. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni system rynnowy.

Systemy rynnowe - niezbędny element domu

Z pewnością większości z nas zależy na estetycznym wyglądzie domu. Rynny i dach mają ogromne znaczenie. Jednak nie jest to najważniejsza kwestia. Największa uwagę zwrócić na sprawność oraz trwałości tych elementów.

System rynnowy - za co odpowiada?

Rynny odpowiadają odprowadzenie z połaci dachu wody deszczowej lub topniejącego śniegu. Odpowiednio działające orynnowanie zapewni bezpieczeństwo elewacji, nie będzie jej zalewało, dzięki czemu będzie ona bardziej trwała i estetyczna przez długie lata.  

Rynny to tylko potoczna nazwa. By wszystko sprawnie działało niezbędne jest zamontowanie całego systemu odprowadzającego wodę dachu. Producenci przychodzą z pomocą i przygotowują w swoich ofertach systemy, wyposażone we wszystkie niezbędne elementy. Jakie to elementy? Rynny wraz z zamknięciami, narożniki wewnętrzne oraz zewnętrzne, haki rynnowe: doczołowe, nakrokwiowe, leje spustowe, kolanka, trójniki, rury spustowe, mufy, złączki oraz obejmy. 

Rynny najczęściej znajdziemy półokrągłe – dostępne w szerokiej ofercie, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdego dachu oraz rynny kwadratowe – najczęściej wybierane do budynków o nowoczesnej bryle.

Pamiętajcie, że system orynnowania montuje się równocześnie z pokryciem dachowym, a każdy element musi być zamontowany w odpowiednim miejscu oraz we właściwej kolejności, dlatego tak ważne jest, by taką pracę wykonywał fachowiec.

Jaką blachodachówkę wybrać? Sprawdź >>

Rynny – z jakiego materiału?

Dobre rynny muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ważną kwestią jest również estetyka, cena oraz łatwość montażu i konserwacji. Rodzaj systemu rynnowego dobiera się do architektury budynku, wykończenia elewacji, a także rodzaju i koloru pokrycia dachowego.

Rynny miedziane

Najtrwalszym rozwiązaniem są rynny miedziane (150-300 lat), drugie w kolejności są rynny aluminiowe. Trwałość rynien z PVC i stali powlekanej określa się na mniej więcej 50 lat. Najmniej trwałe są rynny z stali ocynkowanej, które bardzo łatwo korodują; ich trwałość to 10-20 lat.

Dowiedz się, jakie zalety ma blachodachówka modułowa >>

Rynny PVC

Rynny z PVC są niedrogie, dostępne w wielu kolorach, odporne na korozję, zarysowania oraz uszkodzenia. Nie trzeba ich również konserwować, wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić. Ogromną zaletą jest łatwość montażu, lekkość i gładka powierzchnia. Warto pamiętać, by systemy łączyć uszczelkami odpornymi na zmiany temperatury, ponieważ PVC rozszerza się pod wpływem ciepła.

Rynny aluminiowe

Orynnowanie z aluminium jest lekkie, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Elementy kupuje się gotowe i łączy metodą klejenia lub nitowania. Rynny z miedzi są bardzo trwałe, ale też najdroższe, po czasie pokrywają się ochronną powłoką - patyną. 

Elewacja, ścieżka i ogrodzenie odgrywają ogromną rolę. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze >>

Rynny stalowe

Rynny ze stali są bardzo popularne. Pokrywane są zabezpieczającą powłoką cynkową, chroniącą przed korozją. Pryz montażu należy bardzo uważać, by nie uszkodzić tej powłoki. Te modele orynnowania są odporne na zmiany temperatury i nasłonecznienie.

Rynny - cena

Wybierając rynny kluczową kwestię odgrywa dla nas cena. Cena rynien zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Koszt rynny z pcv wynosi 15-20 zł/m. Droższe będą rynny z blachy powlekanej. Najdroższe są rynny miedziane oraz rynny aluminiowe.

Ustalając indywidualną cenę systemu rynnowego dla naszego domu najlepiej zwrócić się do specjalisty lub wykorzystać specjalny kalkulator na stronie producenta wybranych rynien. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA