Wybór odpowiedniego i solidnego sprzętu to nie lada wyzwanie. Lodówka powinna mieć wysokie parametry techniczne, być funkcjonalna, ale także dopasowana do wystroju naszej kuchni.
Kluczową kwestią jest pojemność lodówki. Dla singli lub mieszkających w pojedynkę wystarczające będzie urządzenie o pojemności 120-130litrów. Na każdą dodatkową osobę należy doliczyć dodatkowe 30. Rodzinom najlepiej sprawdzi się urządzenie o pojemności 220litrów.
Wybierając lodówkę mamy do wyboru urządzenie wolnostojące lub do zabudowy. Pierwszy model jest tańszy, można go ustawić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni, jest mobilny, zawsze można go przestawić. Lodówka wolno-stojąca ma większą pojemność niż model do zabudowy. Nowoczesne lodówki wolnostojące mają ciekawy design i niebanalną kolorystykę. Świetnie prezentują się kolorowe modele, które nadadzą kuchni charakteru. Miłośnikom stylu vintage przypadną do gustu lodówki retro o obłych kształtach.
Modele do zabudowy są droższe. Ich zaletą jest to, że możemy je idealnie skomponować z meblami kuchennymi. Niestety w przypadku awarii będziemy musieli lodówkę wymontować. Ich pojemność jest mniejsza, a sam sprzęt zajmuje więcej miejsca.
Rozmieszczenie półek w lodówce nie jest bez znaczenia. Półki mogą być szklane lub plastikowe (te pierwsze wytrzymują nawet 25-cio kilogramowe obciążenia). Zwróć uwagę czy urządzenie wyposażone jest w specjalne szuflady na warzywa oraz mięso, dzięki czemu dłużej pozostaną świeżość i nie stracą witamin. W urządzeniu przyda się także stojak na butelki oraz pojemnik do przechowywania jajek.
Jedno drzwiowa czy side by side? Lodówki dwudrzwiowe są bardzo pojemne i imponująco się prezentują. Nadają kuchni nowoczesnego wyglądu. Drzwi lodówki dwuskrzydłowej otwierają się na boki, dając łatwiejszy dostęp do przechowywanej żywności. W lodówce typu side by side część chłodząca i mrożąca ustawione są obok siebie, dzięki czemu do obu mamy łatwy dostęp. Lodówki dwudrzwiowe mają nowoczesne wyposażenie, takie jak: kostkarka do lodu z dołączonym dozownikiem lodu i wody do picia czy filtr wody. W niektórych lodówkach side by side na froncie lodówki, po stronie chłodzącej, umieszczony jest barek, co pozwala na sięgnięcie po chłodny napój bez otwierania drzwi chłodziarki.
Drzwi lodówki najczęściej otwierają się na prawą stronę. Jeśli jednak nasza kuchnia wymaga innego rozplanowania, drzwi można przełożyć.
Drzwi lodówki najczęściej otwierają się na prawą stronę. Jeśli jednak nasza kuchnia wymaga innego rozplanowania, drzwi można przełożyć. Lodówki jednodrzwiowe są tanie. Znajdziemy je w małym lub dużym rozmiarze, są smukłe, nie zajmują zbyt dużo miejsca, dzięki czemu wciśniemy ją nawet do małego wnętrza. Wadą tego modelu jest ryzyko przemrożenia produktów, znajdujących się bezpośrednio pod lub nad zamrażalnikiem.
Lodówki mają kilka klas energetycznych, zaczynają się od A+++, kończą na G, czyli na najmniej oszczędnych. Koniecznie zwróć uwagę na modele oznaczone literami. Pamiętaj, że lodówka pracuje bez przerwy, a dobierając dobry sprzęt zaoszczędzisz w ciągu roku nawet kilkadziesiąt lub kilkaset złotych!
Nowoczesne lodówki mają szereg przydatnych funkcji. Wśród nich system no-frost, dzięki czemu sprzęt jest odpowiednio wentylowany i osuszany, na ściankach nie osadza się szron i lód, a sprzętu nie trzeba rozmrażać. Przydatny okaże się także alarm otwartych drzwi, powłoka antybakteryjna oraz kontrola poziomu wilgotności, dzięki czemu żywność jest dłużej świeża. Niektóre modele wyposażone są także w funkcję o nazwie „wakacje”, dzięki czemu podczas nieobecności domowników urządzenie zmniejsza temperaturę oraz zużycie energii.
Urządzając wnętrze każdy szczegół ma znaczenie, a niedopasowany sprzęt może zaburzyć całą koncepcję. Dopasujmy lodówkę do aranżacji pod względem stylu lub kolorystycznie, dzięki czemu całość będzie spójna i piękna.