Jakie błędy popełniamy przy zakupie ekspresu do kawy?

O wyborze ekspresu do kawy pisaliśmy już wiele razy. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia nadal może przysparzać wiele problemów. Sprawdźcie, jakie błędy są najczęściej popełniane przy zakupie ekspresu i postaraj się ich uniknąć!

1. Niedopasowanie ekspresu do potrzeb

Jedni z nas chcą przygotować kawę szybko, niezważająca na smak,  dla innych walory smakowe mają priorytetowe znaczenie i możliwość przygotowania różnych rodzajów napoju, dlatego tak ważne jest dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb.

Osoby, które piją dużo czarnej kawy powinny zdecydować się na ekspres przelewowy, w którym jednorazowo można przygotować od 1 do nawet 2 litrów kawy. Ten model jest banalny w obsłudze, a jednocześnie niedrogi. Osobom, którym zależy na czasie przygotowania kawy polecamy ekspresy kapsułkowe – wystarczy włożyć w odpowiednie miejsce pojemnik z kawą i uruchomić urządzenie. Należy pamiętać, że producenci najczęściej nie przewidują możliwości używania zamienników kapsułek. Wielbiciele kaw mlecznych, americano, cappuccino, latte czy espresso powinni wybrać ekspres ciśnieniowy.

Błędy, jakie popełniamy podczas zakupu ekspresuBłędy, jakie popełniamy podczas zakupu ekspresu Fot. mat. producenta

2. Niedopasowanie urządzenia do ilości osób z niego korzystających

Przed zakupem zastanówmy się ile osób realnie będzie korzystało z ekspresu do kawy. Przy dużej ilości użytkowników najlepiej sprawdzą się ekspresy automatyczne, z kolei jeśli przygotowujemy w ciągu dnia 2-3 kawy na wszystkich domowników, wystarczy ekspres ręczny.

3. Tani ekspres, ale wysokie koszty użytkowania

Kupując sprzęt często jedną z kluczowych kwestii odgrywa dla nas cena. To bardzo złudne. Po fakcie, może okazać się, że pozornie tani ekspres jest bardzo drogi w eksploatacji. Ta zasada tyczy się najczęściej ekspresów kapsułkowych. Samo urządzenie zachęca do nabycia niską ceną, ciekawy model można kupić za cenę w przedziale 300-80 złotych, jednak kapsułki z kawą nie są zbyt tanie, dlatego jeśli pijemy w ciągu dnia kilka kaw, lepiej wybrać model ciśnieniowy. Z kolei jeśli pojemy kawę raz dziennie lub rzadziej, bez sensu kupowanie jest drogiego modelu o wielu funkcjach.

4. Nie sprawdzenie parametrów technicznych

Koniecznie zwracajmy uwagę na parametry techniczne urządzenia. Jeśli parzymy dużo kawy, warto sprawdzić ile energii pobiera ekspres, jaki kawa z niego ma smak, a także ile czasu zajmuje jej przygotowanie. Cena i opis sprzętu nie dadzą nam pełnych informacji. Warto sprawdzić także czy urządzenie ma wbudowany młynek do kawy, pojemnik na mleko oraz dyszę do spieniana mleka. Unikajmy przykrych rozczarowań, kiedy przy zakupie zwrócimy uwagę jedynie na atrakcyjną cenę.

5. Kupno zbyt dużego ekspresu

Wielkość urządzenia nie idzie w parze z jego możliwościami. Powinniśmy wziąć jak dużym miejscem dysponujemy na ulokowanie ekspresu.  W małej kuchni lepiej sprawdzą się nieduże modele, zbyt duże urządzenie zaburzy całą harmonię aranżacji. Kluczową kwestią jest także jak dużą ilość kawy jest w stanie wytworzyć ekspres. Czasami duże modele parzą jej nie wystarczająco.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.