Ekspres ciśnieniowy, na kapsułki czy przelewowy?

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez choćby małej kawy. Do przygotowania czarnej, białej czy cappuccino przyda się ekspres do kawy. Ciśnieniowy, przelewowy czy na kapsułki? Podpowiadamy, jakie są różnice między tymi modelami.

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowyEkspres ciśnieniowy Fot. Homebook

Kawosze zgodnie potwierdzają, iż kawa z ekspresu ciśnieniowego smakuje najlepiej. Dlaczego? Proces parzenia kawy w tym modelu polega na tłoczeniu pod ciśnieniem gorącej wody przez kawę, dzięki czemu napar jest intensywny i aromatyczny.

Modele ciśnieniowe dzielą się na kolbowe oraz automatyczne. Ekspresy kolbowe znajdziemy a każdej restauracji oraz kawiarni - dostępne są w wersji z dyszą do spieniania mleka lub bez niej. Niestety nie mają wbudowanego młynka – musimy mieć osobne urządzenie. Przygotowywanie kawy trwa dosyć długo, a po każdym użyciu należy wyczyścić wszystkie elementy.

Dużo wygodniejszą wersją ekspresu do domu jest model ciśnieniowy automatyczny. W nim kawę przygotujemy szybko i wygodnie. Jest bardzo zaawansowany technologicznie, dzięki czemu mamy możliwość zaparzenia różnych rodzajów napoju: latte, cappuccino, espresso czy americano. Gatunek i markę kawy możemy dobrać według własnego gustu. Ekspres ten ma wbudowany młynek, dzięki czemu kawa zawsze jest świeżo zmielona, oraz dyszę do spieniania mleka.

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkamienianiu ekspresu ciśnieniowego, posłuży wtedy bez awarii zdecydowanie dłużej. Ceny ekspresów wahają się od 300 do nawet kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od jakości, producenta, wbudowanych funkcji.

Ekspres na kapsułki

Nescafe Dolce GustoNescafe Dolce Gusto Fot. Nescafe

Ten model należy do grupy ekspresów ciśnieniowych, jednak działa zupełnie inaczej. Ekspres kapsułkowy działa automatycznie. Wystarczy włożyć kapsułkę z wybraną, ulubioną kawą w odpowiednie miejsce i wcisnąć guzik na urządzeniu. Użytkowanie tego ekspresu jest banalnie proste, kawę przygotujemy szybko i wygodnie. Urządzenie jest kompaktowe, zajmuje mało miejsca, łatwo je wyczyścić. Oprócz kawy w ekspresie można zrobić gorącą czekoladę lub inne napoje – wszystko zależy od oferty producenta wybranego przez nas ekspresu. Niestety nie ma możliwości włożenia innych kapsułek niż przewidział producent sprzętu.

Większość ekspresów kapsułkowych nie ma wbudowanego spieniacza do mleka. Ekspres kapsułkowy jest niedrogi, ciekawy model można kupić już za 300 złotych. Świetnie sprawdzi się w biurze lub w domu, szczególnie dla tych osób, które przygotowują kawę w biegu.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. materiały partnera

Ekspres przelewowy działa zupełnie inaczej niż wyżej opisane modele. Woda dostaje się do wyłożonego filtrem pojemnika ze zmieloną kawą, powoli przesącza się i spływa do dzbanka, który jest elementem ekspresu.

Ten model ekspresu jest niedrogi i gwarantuje szybkie przygotowanie dużej ilości kawy, jest też banalny w obsłudze. Kawa oczywiście smakuje zupełnie inaczej niż z ekspresu ciśnieniowego czy kapsułkowego. W ekspresie przelewowym nie zrobimy też kaw smakowych, na bazie mleka czy espresso. Niezbędne do używania tego ekspresu są filtry, które są tanie.

Ekspres przelewowy to doskonały wybór dla osób, które piją duże ilości czarnej, klasycznej kawy oraz osób, dla których łatwość przygotowania liczy się bardziej niż smak.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.