Żelazka, stacje parowe i parownice - przegląd modeli

KK
01.07.2019 10:00
Duża część z nas nienawidzi prasowania. Jednak wszyscy wiemy, że żelazko pielęgnuje naszą odzież i pozwala zadbać o jej schludny wygląd. Przygotowaliśmy dla was przegląd żelazek. Tradycyjne, stacja pary czy parownica? Który model najlepiej wybrać?

Żelazko

Wybierając żelazko, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. Najlepiej sprawdzą się modele o mocy od 2200 W. Takie żelazko nagrzewa się w kilka sekund i jest gotowe do efektywnej pracy. Im większe jest uderzenie pary, tym skuteczniejsze prasowanie.

Warto wziąć pod uwagę budowę stopy żelazka. Powinna być wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i gładka. Najlepiej sprawdzą się stopy ceramiczne, które łatwo wyczyścić. Można rozważyć również zakup żelazka ze stopą stalową lub szafirową. Żelazko powinno mieć także możliwość regulacji temperatury, tak by nie zniszczyć ubrań oraz ergonomiczny i wygodny uchwyt, który zwiększy komfort pracy i zapewni bezpieczeństwo. Nowoczesne żelazka mają wiele funkcji. Przydatne okaże się automatyczne wyłączanie, pionowy strumień pary, system zapobiegający kapaniu oraz funkcja samooczyszczenia.

Stacje parowe - szybsze i łatwiejsze prasowanie

Żelazko paroweŻelazko parowe Fot. ceneo

Stacja parowa wytwarza dużą ilość pary wodnej i równomiernie ją uwalnia, dzięki czemu prasowanie tym żelazkiem jest dużo szybsze. Większość nowoczesnych modeli żelazek wyposażona jest w funkcję generowania pary.

Żelazko ze stacją parową ma zbiornik na wodę, który połączony jest z żelazkiem za pomocą przewodu pary. Jego pojemność to najczęściej 1-1,5 litra. Ten model żelazka jest zdecydowanie lżejszy od tradycyjnego. Para wodna wytwarza się przez cały proces prasowania, a wody w zbiorniku wystarcza na bardzo długo. Warto podkreślić, że natężenie pary w żelazku jest bardzo duże, dzięki czemu ubrania wystarczy prasować tylko z jednej strony.

Parownice do ubrań - pełna wygoda

Parownica do ubrańParownica do ubrań Fot. Philips

Pionowe żelazko, nazywane parownicą, to prawdziwy hit. Z pewnością nie raz widzieliście je w galerii czy sklepie odzieżowym. Ekspedientki zawieszają ubranie na wieszaku, a teleskopową końcówką prasują. Żelazko nie wymaga deski do prasowania, ma smukłą budowę, dzięki czemu nie zajmuje zbyt dużo miejsca i zmieści się w szafie czy kącie. Parownica bardzo szybko się nagrzewa i umożliwia prasowanie w pionie - to świetna opcja, aby poprawić wygląd zawieszonych firan czy zasłon. Każda pani domu doceni parownicę, gdy będzie chciała uprasować sukienkę czy bluzkę z falbankami lub bufkami. Para z parownicy skutecznie dotrze do trudno dostępnych miejsc, których tradycyjne żelazko nie miałoby szansy idealnie wyprasować.

Tak proste i wygodne w użytku urządzenie możesz mieć we własnym domu, a prasowanie z pewnością stanie się jedną z twoich ulubionych czynności.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • klarcia578

    0

    Według mnie zakup takiego urządzenia to wielka wygoda. Cieszę się, że mieszkam w XXI wieku, bo takich sprzętów na rynku jest dostępnych mnóstwo. Ja jestem z natury leniwa, więc chętnie z nich korzystam. Ostatnio kupiłam żelazko Braun Carestyle Compact (www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka-z-generatorem-pary/carestyle-compact) i prasowanie jest teraz dla mnie przyjemne. Można nawet robić to w pionie i w ten sposób szybko wyprasować zasłony, czy długą sukienkę.

  • ja.to.ja.t

    0

    mam ręczną parownicę Ariete i używam przed wyjściem aby odświeżyć ubrania też z zapachu szafy i bardzo jestem zadowolona, bo zawsze wyglądam dobrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX