Jaka kabina prysznicowa do łazienki?

Kabiny prysznicowe dostępne na rynku różnią się od siebie typem, funkcjami i ceną. Do wyboru mamy m.in. kabiny prysznicowe z brodzikiem, kabiny prysznicowe bez brodzika czy kabiny z hydromasażem. Aby ułatwić podjęcie decyzji, wyjaśniamy czym różnią się od siebie poszczególne modele i jak dobrać odpowiednią kabinę do łazienki.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem

Choć wydawałoby się, że kabiny prysznicowe z brodzikiem odejdą w zapomnienie to wciąż cieszą się całkiem dużym zainteresowaniem klientów. Okazuje się, że mimo zmieniających się trendów, wciąż mają wielu zwolenników. Kabiny prysznicowe z brodzikiem, dzielimy na kilka kategorii. Ze względu na miejsce, kabiny te dzielimy na:

  • kabiny wolnostojące,
  • kabiny narożne,
  • kabiny wnękowe,
  • kabiny przyścienne.

Kabiny wolnostojące są wybierane zdecydowanie najrzadziej. Powód jest prozaiczny, kabiny te zajmują wiele miejsca, przez co mogą sobie pozwolić na ich zakup tylko posiadający duże, przestronne łazienki. W przypadku małych pomieszczeń świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa narożna, która zajmuje niewiele miejsca, przez co sprawdzi się nawet w maleńkich łazienkach. 

Jak dobrać kabinę prysznicową?Jak dobrać kabinę prysznicową? fot. okazje.info

Kabiny prysznicowe z brodzikiem, można także podzielić ze względu na wysokość brodzika. W zależności od tego czy wybierzemy wysoki, płytki czy standardowy, zmieni się nie tylko wygląd, ale także jej funkcjonalność.Dla osób starszych zdecydowanie najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem, która zwiększy komfort kąpieli.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem różnią się od siebie także kształtem. Najpopularniejsze są kabiny prysznicowe półokrągłe, które bez problemu można umieścić w dowolnie wybranym miejscu. Dużą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe w kształcie kwadratu lub prostokąta. Najlepiej dopasować do nich płaski brodzik, a całość będzie prezentowała się wyjątkowo elegancko i w nowoczesnym stylu.

Dowiedz się: Praktyczne i kolorowe dodatki do łazienki >>

Kabiny prysznicowe bez brodzika 

Kabiny prysznicowe bez brodzika są absolutnym numerem jeden ostatnich sezonów. Świetnie sprawdzą się w niemal każdej łazience, choć bez wątpienia najlepiej pasują do nowoczesnych aranżacji. Kabina prysznicowa bez brodzika to  nie tylko świetny wygląd, ale także wygoda użytkowania. Dlatego trudno się dziwić, że świat oszalał na ich punkcie. Okazuje się jednak, że decyzję o tym, na jaki rodzaj kabiny prysznicowej się zdecydujemy, warto podjąć już na etapie projektowania domu. Kabina prysznicowa bez brodzika wymaga odpowiednich przygotowań, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej zaplanować, jaka kabina prysznicowa zagości w naszej łazience. Wszystko dlatego, że kabiny prysznicowe bez brodzika wymagają przygotowania odpowiedniego podłoża. Aby podłoga w łazience była na tym samym poziomie co w innych pomieszczeniach należy zostawić zapas odpowiedniej wysokości na spadek i wszystkie warstwy podłogi. Dzięki temu już po wykonaniu natrysku, podłoga w łazience będzie na tym samym poziomie co w pozostałych pomieszczeniach. 

Dowiedz się: Najpiękniejsze kolorowe zasłony prysznicowe >>

Kabiny prysznicowe bez brodzika - zalety

Kabiny prysznicowe bez brodzika to nie tylko gwarancja nowoczesnej, eleganckiej łazienki. Kabina bez brodzika będzie także bardziej ustawna, wygodniejsza i... większa. Świetnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach, które będę sprawiały wrażenie optycznie większych i bardziej przestronnych. Kabiny prysznicowe bez brodzika są świetnym rozwiązaniem dla osób starszych, poddawanych rehabilitacji, które mają problem z poruszaniem się. W takich przypadkach brodzik stanowi często nie lada problem, a korzystanie z prysznica staje się uciążliwe. Kabina prysznicowa bez brodzika jest pozbawiona "progu", przez co jest łatwiejsza i wygodniejsza w obsłudze. 

Montaż kabiny prysznicowe bez brodzika 

Nie oznacza to jednak, że kabiny prysznicowe bez brodzika są pozbawione wad. Minusem tych modeli jest cena. Okazuje się, że kabiny prysznicowe bez brodzika będą dużo droższe w montażu, a ze względu na poziom trudności, wskazany jest montaż wykonany przez fachowca. W niektórych przypadkach wybór kabiny bez brodzika może się okazać nietrafiony, dlatego warto poprosić o pomoc profesjonalistę, który sam najlepiej oceni, czy nasza łazienka jest przystosowana do montażu kabiny prysznicowej bez brodzika. Taka konsultacja oszczędzi nam niepotrzebnych problemów. 

Dowiedz się: Czarno-biała łazienka w bloku >>

Kabiny prysznicowe z hydromasażem

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także kabiny prysznicowe z hydromasażem. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim wyposażeniem i co za tym idzie ceną. Im więcej funkcji ma kabina z hydromasażem, cym więcej za nią zapłacimy. Wprawdzie na rynku dostępne są także kabiny z hydromasażem za 999 zł, ale tak niska cena oznacza słabą jakość, przez co na dłuższą metę są nieopłacalne. Kabina prysznicowa z hydromasażem powinna posiadać certyfikaty bezpieczeństwa CE oraz atesty higieniczne wydawane przez Państwowy Zakład Higieny. Tanie modele szybko ulegają zniszczeniu - żółkną, pękają a nawet ulegają odkształceniom pod wpływem temperatury, a tego typu uszkodzenia są trudne w naprawie. 

Standardowe kabiny prysznicowe z hydromasażem posiadają dysze masażowe, termostat, słuchawkę prysznicową o różnych rodzajach strumienia. Jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach, takich jak aromaterapia czy odtwarzacz MP3, sauna lub łaźnia parowa, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

Dowiedz się: Łazienka na poddaszu - jak urządzić >>

Kabiny prysznicowe na wymiar 

Wiele osób zadaje pytanie, czy warto decydować się na zakup kabiny prysznicowej na wymiar. Niekwestionowaną i najważniejszą zaletą takiej kabiny jest możliwość wyboru wszystkich elementów konstrukcyjnych, tak by uzyskać wymarzony efekt. Kabiny prysznicowe na wymiar pozwolą na idealną aranżację łazienki, co w praktyce oznacza lepszą funkcjonalność i niebanalny wygląd. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kabiny prysznicowe na wymiar są znacznie droższe, niż modele dostępne do kupienia w sklepie. Wszystko zależy więc od tego, czy jesteśmy gotowi zapłacić więcej, w zamian za wymarzony efekt wizualny i większy komfort użytkowania. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA