Skąd się wzięła moda na jednorożce i dlaczego kochamy gadżety z tymi fantastycznymi zwierzętami?

Nie wiadomo dokładnie kiedy i z jakiego punktu wystartowała moda na jednorożce, ale jedno jest pewne: te fantastyczne zwierzęta są wszędzie! Szał na białe konie z kolorową grzywą i złotym rogiem dotyczy już nie tylko małych dziewczynek, a kolejne branże dołączają do tęczowego grona.

Jednorożce mają wszystko, co jest dziś potrzebne, by stać się modnym na całym świecie. Po pierwsze, mają silne zaplecze kulturowe, a ich znaczenie wpisuje się w klimat naszych czasów. Pierwsze teksty, w których wspomina się o jednorożcach pochodzą ze Starożytnej Grecji. Wtedy uważano, że te fantastyczne zwierzęta istnieją naprawdę.

Dziś zachwyca nas ich tęczowa grzywa, której symbolikę zaadoptowały m.in. środowiska LGBT. Tłumacząc, że gender (podobnie jak jednorożec) jest tylko wyobrażeniem, wykorzystują oni niesamowite kolory jednorożca w manifestacjach i kreacji wizerunku w mediach społecznościowych. Ale to tylko kropelka w morzu jednorożcowych konotacji. Zwierzę z jednym rogiem na czubku głowy kojarzy się z magią i wyjątkowością. Kochają go małe dziewczynki i dorosłe kobiety, bywalcy muzycznych festiwali i gwiazdy pop. 

Druga mocna strona jednorożców to ich silny efekt wizualny. Powiedzmy sobie prawdę: jednorożce są po prostu piękne! Biała sylwetka, tęczowa grzywa w odcieniach przypominających sklep z cukierkami i złoty róg to zestaw wprost idealny. Jednorożec ma to szczęście, że świetnie prezentuje się w mediach społecznościowych. Na Instagramie hashtag #unicorn ma ponad 8,5 miliona oznaczeń, a popularność hasła "jednorożec" w wyszukiwarce Google wciąż rośnie. Najczęściej publikowane są zdjęcia przedstawiające dmuchane jednorożce do pływania w basenie, białe kapcie z rogami albo kubki ozdobione fantastycznym zwierzęciem. Coraz więcej fanów mają również dmuchane podstawki pod napoje - idealne na imprezy w gronie znajomych.

Trzeci element, który przyczynił się do wielkiego sukcesu jednorożców to ich intensywna promocja przez gwiazdy i influencerów. Idolka nastolatek, Miley Cyrus zaczęła pojawiać się na scenie w stroju jednorożca już kilka lat temu. To samo robiła Ariana Grande, a Lady Gaga wyprodukowała nawet piosenkę "Highway Unicorn", w której śpiewa o koniku pony oraz Amerykance, która posiada tęczowy syrop i ujeżdża swoje marzenia. Z kolei w bardziej znanym utworze "Born this way" teledysk otwiera cień jednorożca, a piosenkarka ma tęczowe włosy zaczesane do góry w wielki kok.

W ten sposób rozprzestrzeniła się również moda na kolorowe włosy i make-up w odcieniach fluo. Mile widziane jest nie tylko odpowiednie farbowanie, ale też konkretne fryzury, szczególnie koński ogon w fantazyjnej wersji. Od urody blisko już do mody i innych kategorii, w tym designu i kulinariów. Ubrania albo gadżety do domu z jednorożcami znajdują odbiorców wśród dzieci i dorosłych, ale uwielbienie wobec magicznego zwierzęcia wcale nie jest uważane za dziecinne. Jednorożce znajdziemy na tortach, ale też na kanapkach (tęczowe pasty ze specjalnymi barwnikami podobno są całkiem dobre). Z kolei komunikację jednorożców za pośrednictwem nowoczesnych technologii ułatwia nam oprogramowanie w smarfonach - magiczne zwierzę znajduje się wśród popularnych ikonek obok psa i kota.

Jednorożce to w ostatnim czasie popularny motyw imprez tematycznych, szczególnie tych organizowanych z okazji "przełomowych" wydarzeń, na przykład ukończenia osiemnastego roku życia, albo przekroczenia trzydziestki. Fantastyczna tęcza jednorożca pojawia się wszędzie: na balonach, talerzykach, serwetkach, kubkach, girlandach, czapeczkach, papierze do pakowania prezentów i zaproszeniach. Jeśli więc i ty kochasz jednorożce, poniżej znajdziesz wszystko, co jest ci potrzebne, by zorganizować prawdziwą, magiczną imprezę!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.