Kino w domu! - wybieramy sprzęt i meble

Moda na kino trwa nieprzerwanie od wielu, wielu lat i ciągle zdobywa nowych entuzjastów. Oglądanie kinowych nowości, powroty do ulubionych klasyków i komedii to bardzo popularna forma rozrywki we współczesnym świecie. Jak stworzyć salę kinową we własnym domu? To możliwe!

Kino w domu - zalety. Jak go zaaranżować?

Kino w domuKino w domu Fot. Igor Dziedzicki

Chodzenie do kina jest bardzo popularne. Ale co powiecie na to, żeby kino zaaranżować w zaciszu własnego domu? Każdy, kto ma salon może sobie na to pozwolić. Potrzebujemy dużego telewizora, solidnych głośników i wygodnej kanapy czy foteli. Domowe kino może być dużo lepsze, pod względem jakości dźwięku, obrazu oraz warunków oglądania niż niejedno profesjonalne. We własnym mieszkaniu możemy odizolować się od świata zewnętrznego i w pełni zrelaksować. 

Bezkonkurencyjną zaletą własnej sali kinowej jest możliwość zorganizowania seansu niezależnie od pory dnia czy nocy. Dodatkowo, w czasach, gdy za pośrednictwem różnych nadawców mamy możliwość swobodnego wykupowania dostępów do filmów starszych oraz nowości w dowolnym momencie, nie mamy z góry narzuconego repertuaru. Z pewnością dużo łatwiej będzie zebrać całą rodzinę, aby wspólnie obejrzeć wesołą komedię w domu, niż starać się zorganizować wyjście na miasto i dostosowywać godzinę seansu do harmonogramu dnia każdej osoby.

Potrzebujesz gotówki na nowy sprzęt? Sprawdź oferty pożyczki*

Sprzęt kinowy - telewizor i nagłośnienie

Szafka pod telewizor w salonieSzafka pod telewizor w salonie Fot. Homebook, Black Red White

Najważniejszymi elementami w domowym kinie jest obraz i dźwięk. W sprzęt dobrej jakości trzeba trochę zainwestować, jednak odpowiednio zaaranżowane wnętrze sprawi, że filmy będziemy woleli oglądać we własnym domu niż chodzić do multipleksów.

Ekran powinien być duży. Do niedawna najlepiej sprawdzały się telewizory plazmowe. obecnie wypierają je urządzenia z technologią LCD z ciekłokrystaliczną matrycą ekranu oraz telewizory LED. Świetnie sprawdzą się modele z zakrzywionym ekranem, dzięki czemu z każdego miejsca z pokoju, obraz będzie tak samo dobrze widoczny. Najnowsze modele odbiorników pozwalają oglądać filmy z odczuciem głębi. Telewizory 3D pozwolą na oglądanie produkcji trójwymiarowych, warto zaopatrzyć się w specjalne okulary, często dołączane w zestawie z urządzeniem. Rozdzielczość ekranu wpływa na odbiór filmu. Im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości obraz. Najlepiej sprawdzą się modele z jakością obrazu Full HD. Moc jasności ekranu ma ogromny wpływ na głębię kolorów oraz wyrazistość wyświetlanych szczegółów. Im większa jest jasność, tym lepszy obraz. Warto wybrać urządzenie o dużym współczynniku kontrastu, dzięki czemu ciemne sceny filmu będą doskonałej jakości. 

Do pełnego odbioru filmowego niezbędne jest odpowiednie nagłośnienie. Duże głośniki podłogowe, ustawione po obu stronach telewizora posłużą, jako głośniki stereo. Głośnik centralny odpowiedzialny będzie za wysokie i średnie tony. Dzięki głośnikom podstawowym będziemy mieć wrażenie przestrzennego dźwięku, świetnie sprawdzą się zawieszone na ścianie. Żeby poczuć się jak w kinie przyda się również subwoofer, odpowiadający za dźwięki o niskim tonie. To dzięki niemu odgłosy strzałów i wybuchów będą bardziej realne. 

Wygodne meble - kanapa i fotele

Kolorowa kanapa w salonieKolorowa kanapa w salonie proj.: arch. Agnieszka Noworzyń, www.i-2.pl, fot. Aquaform

Podstawą w każdym kinie są wygodne siedziska! Duży fotel czy obszerna kanapa? A może warto w domowym kinie ustawić jedno i drugie, aby każdy z domowników mógł wygodnie obejrzeć film.

Wybierając kanapę warto wybrać taką, której kolor będzie kontrastował z barwą ścian, dzięki czemu pomieszczenie optycznie wyda się większe. Kanapa powinna być również z wygodnym oparciem, by nie rozbolały nas plecy po długim seansie. Warto dokupić do sofy duże, miękkie poduszki.

Fotel również jest bardzo ważną kwestią. Warto wybrać stabilny i solidnie wykonany. Sklepy oferują również fotele z podnóżkami, by móc wygodnie się wylegiwać lub fotele rozkładane, które możemy swobodnie dostosować do przyjętej przez siebie pozycji. Hitem są pastelowe, welurowe fotele - są wygodne, a jednocześnie piękne. Nadadzą wnętrzu klimatu, lekkości i sprzyjają wypoczynkowi.

*Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 328,03% dla reprezentatywnego przykładu pożyczki przy następujących założeniach: okres kredytowania 60 dni, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 550 zł, całkowita kwota do zapłaty 698,50 zł, spłata całkowita 1 raty w wysokości 698,50 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt pożyczki 148,50 zł (w tym: prowizja 148,50 zł, odsetki 0 zł).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.