Fotel wiszący: który wybrać? Jak samodzielnie zrobić fotel wiszący?

Kiedyś hamaki i huśtawki, dzisiaj przede wszystkim wiszące fotele. Już nie tylko w ogrodzie, czy na tarasie, ale również w mieszkaniu. Który fotel wiszący wybrać? A jeśli nie znajdziemy odpowiedniego - jak zrobić go samodzielnie?

Obecnie dostępne fotele wiszące najczęściej mają kształt kokonu lub kuli, ewentualnie siedziska plecionego lub wykonanego z tkaniny, które jest zamocowane przy pomocy sznurków do haków na suficie. Poza tego typu mocowaniem spotykamy też fotele wolno stojące, gdzie siedzisko jest podwieszone na stojaku.

Fotel wiszący ogrodowy

Powinien być wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne - to zagwarantuje, że przetrwa deszcze i różnice temperatur na zewnątrz (co nie oznacza, że możemy zostawić go tam na zimę). Najlepiej zatem wybrać fotel wykonany z technorattanu. Możemy też zdecydować się na wiklinę, jeśli będziemy w stanie odpowiednio o nią zadbać. Fotel wiszący w ogrodzie możemy zamocować na grubej gałęzi drzewa lub na drewnianym elemencie konstrukcyjnym na tarasie. Jeśli zdecydujemy się na model wolno stojący, w każdej chwili będzie można przestawić go w dowolne miejsce, co okazuje się być dużą zaletą, kiedy np. nie chcemy, by słońce świeciło nam w oczy.

DOBRY POMYSŁ: chcesz, aby fotel wiszący w ogrodzie stał się jego największą ozdobą, a jednocześnie kryjówką przed całym światem? Wybierz model ażurowy, a następnie poprzeplataj go winoroślą (lub bluszczem) i pojedynczymi kwiatami - wiszący fotel wtopi się w krajobraz, a ty schowasz się w nim ilekroć poczujesz taką potrzebę. Do wykonania takiej dekoracji wykorzystujemy oczywiście sztuczne rośliny - żywe szybko uschną.

Zobacz: Huśtawka, hamak czy fotel wiszący?>>

Fotel wiszący do pokoju

Fotel wiszący jest połączeniem tradycyjnego fotela z hamakiem. Wiele osób marzy o hamaku w mieszkaniu, jednak fotel wiszący ma większą szansę, by się w nim znaleźć, ponieważ większość modeli nie wymaga zbyt wiele miejsca. Ba, zajmują go nawet mniej niż tradycyjne, stojące, ponieważ nawet nie dotykają podłogi - co przy okazji jest bardzo wygodne przy odkurzaniu i jej zmywaniu. Ponadto fotel wiszący w razie potrzeby można zdjąć z mocowania i schować (kiedy na przykład potrzebujemy miejsca na rozłożenie stołu i dodatkowe krzesła w święta).

Dodatkowo fotel wiszący jest tańszy, dla wielu pewnie wygodniejszy - a w przypadku modeli z siedziskiem z tkaniny bardziej praktyczny od tradycyjnego, ponieważ materiał można uprać w pralce. Co jeszcze? Delikatne bujanie podnosi komfort wypoczynku i sprawia, że szybko stajemy się bardziej zrelaksowani. A kiedy zamkniemy oczy, możemy poczuć się jak na wakacjach - albo przynajmniej w ogrodzie, o którym zawsze marzyliśmy.

Chcesz się pobujać inaczej? Wybierz: Nowoczesne fotele bujane>>

Fot. living4media

A jak sprawdzi się fotel wiszący w pokoju dziecka? Wręcz idealnie! Skoro dorosłym bujanie się w fotelu sprawia tak dużą przyjemność, tym bardziej ucieszy on maluchy. Pamiętajmy jednak o zamocowaniu go w takim miejscu, aby po rozbujaniu się w nim dziecko nie uderzyło w ścianę. A decydując się na własnoręczne wykonanie fotela wiszącego do pokoju dziecka, wybierzmy kolorowe tkaniny, które będą się ładnie komponowały z aranżacją pomieszczenia.

Jak zrobić fotel wiszący?

Własnoręcznie fotel wiszący można wykonać na parę różnych sposobów - my skupimy się na dwóch. Pierwszy pomysł to wykorzystanie koła (metalowego, drewnianego lub wyplecionego z wikliny) i dużej ilości sznurka (bawełnianego lub jutowego). Obydwa koła oplatamy ciasno sznurkiem - jedno posłuży jako "spód" fotela, drugie jako jego "obrys". Następnie musimy "utkać" sieć ze sznurka, która połączy ze sobą obydwa elementy (jak na zdjęciu poniżej), a na koniec wyprowadzić 4 sznury (które uzyskamy ze splecenia kilku cienkich sznurków ze sobą) podtrzymujące całość, które zawiązujemy na górze na metalowych kółkach. Te z kolei zaczepiamy na metalowych hakach na suficie.

Zobacz: Modny trend - wiszący fotel do ogrodu>>

PAMIĘTAJ! Jeśli masz obawy, czy zamocowanie w stropie haki utrzymają ciężar fotela wiszącego wraz z jego użytkownikiem, rozważ użycie kotwy chemicznej (zapytaj o takie rozwiązanie w markecie budowlanym).

Fotel wiszący, który można wykonać samodzielnieFotel wiszący, który można wykonać samodzielnie Fot. Bloomingville

A jak inaczej można samodzielnie zrobić fotel wiszący? Sposób drugi to drewniany kijek, sznurek i gruba tkanina. Metod połączenia sznurka z tkaniną jest kilka, my proponujemy przygotować podwójną ilość materiału, który składamy na pół i zszywamy na końcu. Następnie zszywamy go w podobny sposób wielokrotnie tworząc linie równoległe do pierwszego szycia - w ten sposób utworzymy wąskie tunele, przez które poprzeciągamy sznurki. Końce sznurków związujemy w taki sposób, by utworzyły pętlę, przez którą przejdzie drewniany kijek. Przed zamocowaniem kijka powinniśmy mieć coś na kształt muszli z wychodzącymi po bokach sznurkami, które z lewej i z prawej strony przechodzą w pętle. W pętle wkładamy kijek, a w miejscach między pętlami a końcem kijka (będą 2 takie miejsca) ciasno zawiązujemy sznur (uzyskany ze splecenia ze sobą cienkich sznurków). Na środku tego sznura powinna się również znaleźć pętla (wykonana wcześniej), która umożliwi zamocowanie fotela wiszącego na haku na suficie.

Fotele wiszące, które można wykonać samodzielnieFotele wiszące, które można wykonać samodzielnie Fot. Bonami

WSKAZÓWKA DLA LUBIĄCYCH SZYĆ: Zamiast gotowej tkaniny można też wykorzystać własnoręcznie wykonany patchwork z kawałków różnych tkanin - to metoda pracochłonna, ale efekt jest tego wart!

Fotel wiszący cię nie interesuje? Zrób sobie fotel z worka!>>

Więcej o:
Copyright © Agora SA