Jak urządzić taras w stylu skandynawskim? Meble ogrodowe, donice na taras i oświetlenie

Styl skandynawski wciąż cieszy się dużą popularnością zarówno we wnętrzach, jak i w aranżacji balkonów i tarasów. Nie trzeba wielkiej przestrzeni, by wprowadzić na taras północną harmonię. Liczą się odpowiednio dobrane meble ogrodowe, oświetlenie ogrodowe i kolorystyka dodatków, w tym donice na taras.

Styl skandynawski to przede wszystkim harmonijna aranżacja, w której na pierwszym miejscu znajduje się wygoda, neutralne kolory i materiały inspirowane naturą. Skandynawowie uwielbiają bezpretensjonalne wnętrza, w których dominuje drewno, proste formy i dekoracje służące tworzeniu miłej atmosfery. Ten popularny styl można łatwo zaadoptować nie tylko w mieszkaniu, ale również na tarasie. Jak urządzić taras w stylu skandynawskim? Te trzy elementy (meble ogrodowe, donice na taras i oświetlenie ogrodowe) to podstawa. 

Meble ogrodowe w stylu skandynawskim

Meble na taras w skandynawskim styluMeble na taras w skandynawskim stylu Źródło: Homebook

Planując taras w stylu skandynawskim zacznij od wyboru mebli. Meble ogrodowe w stylu skandynawskim powinny być niskie, wygodne i dawać wrażenie miękkości. Kluczowe są duże poduchy na siedzisku i oparciu - pikowanie na poduszce dodatkowo uwydatnia to wrażenie. W wyborze mebli ogrodowych ważny jest również materiał. Styl skandynawski to drewno, rattan, wiklina i wszystko, co blisko natury. Możesz zastosować też sztuczne materiały np. technorattan, który imituje naturalną wersję, ale jest praktycznie niezniszczalny. Wybierz meble ogrodowe w stonowanej kolorystyce ziemi: brązy, szarość, biel, beż, ewentualnie pojedyncze czarne akcenty.

Donice na taras

Donice na taras w stylu skandynawskimDonice na taras w stylu skandynawskim Źródło: Homebook / Kolaż Ładny Dom / Mat. partnera

Nieodłącznym elementem każdego tarasu jest roślinność, a więc i donice ogrodowe. To, w jakich donicach posadzimy roślinność determinuje wygląd całego tarasu. Terakota najbardziej kojarzy się ze stylem śródziemnomorskim, plastik ze stylem nowoczesnym, donice betonowe ze stylem industrialnym, a metal ze stylem rustykalnym. Jeśli chcesz uzyskać efekt stylu skandynawskiego wybieraj proste, geometryczne donice ogrodowe bez zbędnych dekoracji wykonane z drewna lub rattanu. Poruszaj się w bezpiecznej kolorystyce szarości i brązów, które możesz urozmaicić pastelowymi akcentami (np. jedna z pięciu donic na taras może być jasnozielona albo jasnoróżowa). Jeśli chodzi o roślinność - na tarasie w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się małe tuje, zielone krzewy i zioła.

Oświetlenie ogrodowe na taras w stylu skandynawskim

Oświetlenie na taras w stylu skandynawskimOświetlenie na taras w stylu skandynawskim Źródło: Homebook / Maryla Fossen

Na tarasie w stylu skandynawskim nie może zabraknąć również relaksującego oświetlenia, które stworzy przyjemną atmosferę po zmroku. W tym wypadku powinniśmy kierować się minimalizmem i oszczędnością w dekoracjach. Skandynawowie uwielbiają proste formy i ciepłe światło, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie oświetlenie ogrodowe led. Minimalistyczne lampy punktowe i kinkiety dobrze jest urozmaicić łańcuchem z żarówkami albo latarenką. Wybieraj oświetlenie ogrodowe w metalicznych kolorach: srebrne, miedziane. Na tle szaro-brązowych mebli świetnie wyglądać będą również czarne lampy.

Dodatki - aranżacja tarasu w stylu skandynawskim

Dodatki na taras w stylu skandynawskimDodatki na taras w stylu skandynawskim Źródło: Homebook / Maryla Fossen

Wystrój tarasu w stylu skandynawskim dopełnij tekstyliami: kolorowymi poduchami (wybieraj raczej pastelowe odcienie) i miękkim kocem. Ułóż je na kanapie i fotelach, a także na krzesłach przy stole do jedzenia, jeśli taki posiadasz. Oprócz tego, postaw na tarasie ozdobne latarenki, możesz też zawiesić cotton balls, a jeśli taras jest zadaszony, położyć na podłodze kolorowy chodnik. Nie zapomnij jednak o tym, że styl skandynawski to równowaga i umiar, więc trzymaj się zasad "lagom"!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.