Ile kosztuje zrobienie elewacji? Jaka robocizna?

MT
22.05.2018 15:05
Elewacje domów w dużej mierze mają wpływ na ogólny wygląd budynków. Dlatego nie dziwi fakt, że przykuwa się do nich coraz większą wagę. Stąd coraz częściej pojawiają się pytania o tynk na elewacje, a także ile kosztuje zrobienie elewacji. Oto, jakie elewacje cieszą się największym zainteresowaniem i ile kosztuje robocizna elewacji.

Elewacje domów

Elewacje mają za zadanie chronić zewnętrzne ściany budynku przed uszkodzeniem mechanicznym lub pogodą. Nie da się jednak ukryć, że elewacje domów są także świetną wizytówką, dlatego warto przemyśleć swoją decyzję, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. Najczęściej stosowanym rodzajem elewacji jest tynk. Przemawia za nim także cena, ponieważ jest to najtańszy materiał elewacyjny. Niestety, wybierając takie rozwiązanie trzeba liczyć się z tym, że taki rodzaj elewacji szybciej ulegnie zniszczeniu, co oznacza, że po pewnym czasie będzie zmuszeni przeprowadzić remont. 

Ile kosztuje zrobienie elewacji?Ile kosztuje zrobienie elewacji? fot. Stegu

Dowiedz się: Jakie wybrać pokrycie dachowe >>

Tynk na elewacje

Wybierając tynk na elewacje, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Tynki o chropowatej, nierównej powierzchni są bardziej podatne na brud. Nie oznacza to jednak, że gładkie tynki nie są pozbawione wad, w prawdzie wolniej chłoną brud, ale za to są zdecydowanie bardziej narażone na pękanie. Tynk na elewacje powinien zależeć także od tego, ilu warstwowe są ściany. W przypadku ścian dwuwarstwowych konieczny jest wybór gotowych tynków cienkowarstwowych. Na rynku dostępne są także tynki cementowo-wapienne, które jeszcze do niedawna były stosowane do ścian jedno i trójwarstwowych. Ich zaletą jest odporność na zabrudzenia i złe warunki atmosferyczne. Zainteresowaniem cieszą się także tynki mineralne, które stosuje się zwłaszcza w zanieczyszczonym środowisku, tynki silikatowe i silikonowe, które choć należą do najdroższych cechują się najlepszą trwałością i jakością. Ostatnim rodzajem tynku na elewacje jest akrylowy, który poleca się jeśli elewacje są narażone na uszkodzenia mechaniczne. 

Dowiedz się: Płytki i kamienie dekoracyjne, które wyglądają jak cegły >>

Koszt położenia tynku na elewacji

Koszt elewacji domu zależy od różnych czynników. W największym stopiniu cena elewacji jest uzależniona od materiałów z jakich wykonano ocieplenie domu. I tak o to trze a wziąć pod uwagę, że w przypadku ocieplenia budynku wełną mineralną koszty będą znacząco wyższe, niż w przypadku ocieplenia styropianem. Szacuje się, że cena za materiał używany do ocieplenia budynku stanowi 75% całkowitych kosztów, dlatego też wybór materiałów do ocieplenia domu ma kluczowe znaczenie dla określenia ostatecznej ceny. Budynek budynkowi nierówny, dlatego przed rozpoczęciem prac należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i na tej podstawie oszacować, ile wyniesie całkowity koszt elewacji. Duże znaczenie odgrywa także technika ocieplania. Aby obniżyć całkowity koszt można zastosować tynk akrylowy albo mineralny, które są najbardziej ekonomiczne. 

Dowiedz się: Elewacja, ścieżka i ogrodzenie - wszystko co powinieneś wiedzieć >>

Koszt położenia tynku na elewacjiKoszt położenia tynku na elewacji fot. Stegu

Ile kosztuje robocizna elewacji

Prócz kosztów związanych z kupnem materiałów, trzeba jeszcze pamiętać o kosztach samej robocizny. Jakiego rzędu są to kwoty? Sama robocizna elewacji nie jest znacząco wyższa w zależności od zastosowanych materiałów. Robocizna za wykonanie elewacji ze styropianu to koszt ok. 36,00 zł/m2. Dla porównania szacuje się, że robocizna za wykonanie elewacji z wełny mineralnej to ok. 42,00 zł/m2. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkowe koszty w związku z potrzebą wprowadzenia poprawek, jeśli wymagają tego ściany budynku. 

Dowiedz się: Dachówka ceramiczna czy cementowa >>

Więcej o:
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • roz_mak

  Oceniono 7 razy 5

  NATYCHMIAST zatrudnię doświadczona brygadę , która wykona docieplenie za 36 PLN dam premię !!!!!!!!!!!!

 • adstr

  Oceniono 5 razy 5

  Bełkot.

 • kowalskaanna999

  0

  Robocizna za wykonanie elewacji to koszt ok. 36,00 zł/m2. www.docieplaniebudynkow.blogspot.com/

 • proxi_33

  Oceniono 2 razy 0

  Takie rzeczy chyba ustala sie indywidualnie na bazie projektu co??? Nam jak robił Marmur Dulemba to wszystko było w jednym koszcie: i elewacja czyli materiał i robocizna, a u nas też i projekt, bo oni byli autorami całej koncepcji. Pierwsze słysze zeby koszty byly jakos wydzielane...

 • marta543

  Oceniono 1 raz -1

  My chcieliśmy mieć nietypową elewację, kolega polecił nam firmę budo-dekoracja i faktycznie - spisali się na medal

 • arrefo

  Oceniono 1 raz -1

  Robocizna coraz droższa, a dobry tynk silikonowy też trochę kosztuje. Ja wybrałem właśnie silikonowy Foveo Tech, ale myślę, że w perspektywie kilkudziesięciu lat warto.

 • aniteka7

  Oceniono 3 razy -1

  ile kosztuje? to zależy od masy czynników. ba! można wziąć najtańsze styropiany i tynki i samemu przykleić ale co to da jak dom nie będzie ocieplony przez taką amatorszczyznę. jak już się zabieramy za robienie elewacji to lepiej raz a porządnie, ja muszę tutaj pochwalić ten materiał co my mamy warstwowe płyty Kingspan bo raz że wyglądają elegancko to dwa izolują budynek w wysokim stopniu, bo mają bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego. i my na cenę nie patrzeliśmy tylko na to by starczyło na lata, chociaż tak po prawdzie dużo nie płaciliśmy... cenowo dobrze stoją

 • sztucznypolak

  Oceniono 3 razy -1

  "w prawdzie wolniej chłoną brud"
  Slucham ?????????????????
  Jak ludzie, ktorzy nie znaja jezyka polskiego moga pisac w gazecie?
  Czy pan "redaktor" ma mature?

 • sztucznypolak

  Oceniono 3 razy -3

  "W największym stopiniu cena elewacji ..."
  "I tak o to trze a wziąć pod uwagę ..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX