Elewacje mają za zadanie chronić zewnętrzne ściany budynku przed uszkodzeniem mechanicznym lub pogodą. Nie da się jednak ukryć, że elewacje domów są także świetną wizytówką, dlatego warto przemyśleć swoją decyzję, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. Najczęściej stosowanym rodzajem elewacji jest tynk. Przemawia za nim także cena, ponieważ jest to najtańszy materiał elewacyjny. Niestety, wybierając takie rozwiązanie trzeba liczyć się z tym, że taki rodzaj elewacji szybciej ulegnie zniszczeniu, co oznacza, że po pewnym czasie będzie zmuszeni przeprowadzić remont.
Dowiedz się: Jakie wybrać pokrycie dachowe >>
Wybierając tynk na elewacje, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Tynki o chropowatej, nierównej powierzchni są bardziej podatne na brud. Nie oznacza to jednak, że gładkie tynki nie są pozbawione wad, w prawdzie wolniej chłoną brud, ale za to są zdecydowanie bardziej narażone na pękanie. Tynk na elewacje powinien zależeć także od tego, ilu warstwowe są ściany. W przypadku ścian dwuwarstwowych konieczny jest wybór gotowych tynków cienkowarstwowych. Na rynku dostępne są także tynki cementowo-wapienne, które jeszcze do niedawna były stosowane do ścian jedno i trójwarstwowych. Ich zaletą jest odporność na zabrudzenia i złe warunki atmosferyczne. Zainteresowaniem cieszą się także tynki mineralne, które stosuje się zwłaszcza w zanieczyszczonym środowisku, tynki silikatowe i silikonowe, które choć należą do najdroższych cechują się najlepszą trwałością i jakością. Ostatnim rodzajem tynku na elewacje jest akrylowy, który poleca się jeśli elewacje są narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Dowiedz się: Płytki i kamienie dekoracyjne, które wyglądają jak cegły >>
Koszt elewacji domu zależy od różnych czynników. W największym stopiniu cena elewacji jest uzależniona od materiałów z jakich wykonano ocieplenie domu. I tak o to trze a wziąć pod uwagę, że w przypadku ocieplenia budynku wełną mineralną koszty będą znacząco wyższe, niż w przypadku ocieplenia styropianem. Szacuje się, że cena za materiał używany do ocieplenia budynku stanowi 75% całkowitych kosztów, dlatego też wybór materiałów do ocieplenia domu ma kluczowe znaczenie dla określenia ostatecznej ceny. Budynek budynkowi nierówny, dlatego przed rozpoczęciem prac należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i na tej podstawie oszacować, ile wyniesie całkowity koszt elewacji. Duże znaczenie odgrywa także technika ocieplania. Aby obniżyć całkowity koszt można zastosować tynk akrylowy albo mineralny, które są najbardziej ekonomiczne.
Dowiedz się: Elewacja, ścieżka i ogrodzenie - wszystko co powinieneś wiedzieć >>
Prócz kosztów związanych z kupnem materiałów, trzeba jeszcze pamiętać o kosztach samej robocizny. Jakiego rzędu są to kwoty? Sama robocizna elewacji nie jest znacząco wyższa w zależności od zastosowanych materiałów. Robocizna za wykonanie elewacji ze styropianu to koszt ok. 36,00 zł/m2. Dla porównania szacuje się, że robocizna za wykonanie elewacji z wełny mineralnej to ok. 42,00 zł/m2. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkowe koszty w związku z potrzebą wprowadzenia poprawek, jeśli wymagają tego ściany budynku.
Dowiedz się: Dachówka ceramiczna czy cementowa >>