Drzwi wewnętrzne. Jakie są wymiary drzwi wewnętrznych?

MT
28.05.2018 11:43
Drzwi wewnętrzne rzadko można kupić od ręki, zazwyczaj na wybrany model trzeba czekać nawet kilka tygodni. Wiele zależy od tego, jakie są wymiary drzwi wewnętrznych. Modele drzwi o typowych wymiarach będą znacznie łatwiej dostępne od drzwi o niestandardowych rozmiarach. Wyjaśniamy, jakie są wymiary drzwi wewnętrznych, jaka jest ich cena i ile kosztuje montaż.

Jakie drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne pełną zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Pozwalają oddzielić przestrzeń wspólną od prywatnej, dzięki czemu domownicy mogą czuć się bardziej swobodnie i komfortowo. Wybór drzwi wewnętrznych nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku można znaleźć wiele ofert, jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto dowiedzieć się czym różnią się od siebie, jakie są wymiary drzwi wewnętrznych i jak wygląda montaż drzwi wewnętrznych. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego koloru, warto dobierać odcień drzwi wewnętrznych do koloru stolarki okiennej, ewentualnie do podłogi lub ścian. W ten sposób drzwi będą świetnym dopełnieniem aranżacji, stanowiąc świetny element dekoracji pomieszczenia. Drzwi wewnętrzne zazwyczaj dzieli się ze względu na sposób ich otwierania. I tak o to mamy do wyboru: drzwi wewnętrzne rozwierane - jedno i dwuskrzydłowe, drzwi wewnętrzne przesuwne, drzwi wewnętrzne składane, drzwi harmonijkowe oraz drzwi wewnętrzne wahadłowe.

Najbardziej popularnym modelem drzwi wewnętrzne rozwiewane. Tego typu drzwi wewnętrzne mają też najbogatszą ofertę, więc choćby z tego powodu warto wziąć je pod uwagę. Drzwi wewnętrzne przesuwne sprawdzą się za to w pomieszczeniach w których nie można zastosować tradycyjnie otwieranych drzwi. W małych pomieszczeniach warto zastosować drzwi składane, dzięki którym także można zaoszczędzić nieco miejsca. Drzwi wahadłowe rzadko można spotkać w domach jednorodzinnych. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się sklepy i firmy. 

Dowiedz się: Jakie drzwi wybrać do mieszkania >>

Jakie są wymiary drzwi wewnętrznych

Wymiary drzwi wewnętrznych odgrywają ogromną rolę w planowaniu podziału pomieszczeń w domu. Określając wymiary drzwi wewnętrznych trzeba wziąć pod uwagę szerokość drzwi, wysokość drzwi, a także szerokość ościeżnic. 

Wymiary drzwi wewnętrznychWymiary drzwi wewnętrznych fot. Castorama

Wymiary drzwi wewnętrznych (szerokość)

Przyjmuje się, że typowe wymiary drzwi wewnętrznych mają szerokość minimum 80 cm, aczkolwiek w pewnych miejscach zastosowanie szerszych drzwi będzie dużo bardziej komfortowe. Węższe drzwi świetnie sprawdzą się w garderobie czy spiżarni. Standardowa szerokość skrzydeł drzwi wynosi: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. W przypadku skrzydła drzwi przesuwnych standardowa szerokość wynosi 80-100 cm.

Dowiedz się: Meble do salonu. Jakich nie może zabraknąć >> 

Wymiary drzwi wewnętrznych (wysokość)

Jeśli chodzi o wysokość drzwi to standardowe wymiary wynoszą 203 cm. Oczywiście, istnieje możliwość zamówienia wyższych jak i niższych drzwi wewnętrznych. Można także skrócić drzwi już zamówione, jednak w takim wypadku może nie obejść się bez problemów. Zwłaszcza, jeśli nasz wybór padnie na drzwi przeszklone taki zabieg może okazać się dosyć problematyczny.

Wymiary drzwi wewnętrznych (szerokość ościeżnic)

Długość i wysokość drzwi to oczywiście nie wszystko. Równie ważna jest także szerokość ościeżnic. Ościeżnice stałe zazwyczaj mają szerokość 6 lub 10 cm, natomiast ościeżnice regulowane można dopasować do każdej grubości ściany. Jeśli kupujemy ościeżnice do nowego domu koniecznie musimy pamiętać, że ich zewnętrzne wymiary powinny być mniejsze od wymiarów ościeża o 1,5 cm. To bardzo ważna kwestia, która będzie miała wpływ na przebieg montażu drzwi wewnętrznych.

Dowiedz się: Jak łączyć kolory we wnętrzach >>

Drzwi wewnętrzne - wymiary otworu

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że aby prawidłowo zamontować drzwi, trzeba określić wymiary otworu. Co ważne, należy to zrobić jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian. Właśnie wtedy należy podjąć decyzję, jaki otwór do drzwi wybierzemy, a także czy ustalamy wymiary otworu pod futryny stałe czy też pod ościeżnice regulowane. 

Jeśli zdecydujemy się na ościeżnice stałe, szerokość otworu na drzwi powinna być większa o minimum 11,5 cm. Inaczej wygląda to w przypadku ościeżnicy regulowanej, gdzie szerokość otworu powinna być większa o ok. 8 cm. Różnica dotyczy także wysokości otworu.W przypadku standardowych drzwi 80 wysokość otworu dla futryny stałej powinna wynosić 207,5-209 cm, a dla ościeżnicy regulowanej 206-207,5 cm. 

Drzwi wewnętrzne - cena

Cena drzwi wewnętrznych jest uzależniona od materiału z jakiego są wykonane. Dlatego też niezależnie od firmy można się spodziewać, że drzwi drewniane będą kosztowały więcej niż drzwi stalowe. W przypadku drzwi wewnętrznych, ceny różnią się od siebie nawet o kilka tysięcy. Ceny Typowych, klasycznych drzwi jednoskrzydłowe rozpoczynają się od 500 zł, jednak jeśli zależy nam na dobrej jakości drzwiach to trzeba przygotować się na znacznie większe koszty. Cena drzwi wewnętrznych o doskonałej jakości może wynieść nawet 3000 tysiące, choć bez problemu znajdziemy tańsze modele za które przyjdzie nam zapłacić 1000-1500 zł. 

Dowiedz się: Jakie drzwi antywłamaniowe. Cena, klasa, wyposażenie >>

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • piorko456

    Oceniono 6 razy 0

    Dla mnie drzwi to drzwi i nie muszą być jakieś wymyślne, mam klasycznie urządzone mieszkanie z drewnianymi ciemnobrązowymi drzwiami z parkietlux, wszystkie takie same. Uniwersalnie, do wszystkiego pasuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX