Dracena to roślina, którą charakteryzują ciekawie ukształtowane, długie liście. Bardzo często wybierana do domów i mieszkań, ze względu na łatwą uprawę. Wystarczy ustawić ją w nasłonecznionym miejscu i regularnie podlewać, nie częściej jednak niż raz w tygodniu. Ta roślina wygląda we wnętrzach z dużą ilością drewna i kamienia. Dodaje wnętrzom egzotycznego klimatu i ciepła. Dracena średnio osiąga wysokość 130 cm. W ciemniejszych miejscach roślina rośnie wolniej. Od dołu jest łysa, na górze rozgałęziona, o bujnych zielonych liściach. Świetnie będzie czuła się na dużych powierzchniach, w salonie lub przedpokoju. Dracena bardzo łatwo się rozmnaża, wystarczy ucięty wierzchołek włożyć do torfowego podłoża.
Podobną rośliną jest Areca catechu, prezentuje równie piękne liście o egzotycznym wyglądzie. Ona także jest bardzo prosta w uprawie – wymaga nasłonecznionego miejsca i intensywnego, częstego podlewania.
Hiacynt to jeden z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Świetnie wygląda nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Pierwotnie hiacynt kwitł jedynie na niebiesko, teraz znajdziemy mnóstwo kolorowych odmian. W sklepach znajdziemy zarówno kwitnące już hiacynty doniczkowe, jak i roślinę, o której kwitnienie sami musimy się postarać odpowiednią pielęgnacją. Roślina wymaga doniczki z otworem odpływowym i przepuszczalnej ziemi, bogatej w próchnicę. Jeśli kupujemy roślinę cebulkową, najlepiej ustawić ją w ciemnym, chłodnym miejscu. Jeśli roślina ma już pędy najlepiej będzie czuła się w cieplejszym pomieszczeniu, jednak nie przekraczającym 20 stopni Celsjusza. W chłodniejszych warunkach hiacynt będzie kwitł dłużej.
Bardzo popularnym kwiatem jest cyklamen, czyli fiołek alpejski. Kwitnie on od jesieni do końca wiosny, następnie przechodzi w stan spoczynku, jednak może kwitnąc w kolejnych latach. Liście rośliny przypominają serduszka. Cyklamen najlepiej czuje się w temperaturze 14 stopni C, w miejscu wilgotnym i półcieniu. Roślinę najlepiej umieścić w doniczce, na podstawce z wodą wyłożoną kamyczkami i żwirkiem. Dno doniczki nie może bezpośrednio sykać się z wodą.
Storczyki zachwycają delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. Stały się jedną z najczęściej wybieranych roślin pokojowych. Kwitną miesiącami, a kształtami i kolorami przyprawiają o zawrót głowy, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.
Orchidee uwielbiają dobrze nasłonecznione miejsca, dzięki temu mają zielone, błyszczące liście, pozbawione plam. Najlepiej ustawić je na parapecie. Roślinę należy podlewać co 4-7 dni lub moczyć korzenie wraz z osłonką przez 15 minut w misce w wodą. Storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 st. C. Na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim dobrze wystawić je na lekko ocieniony balkon lub taras.
Roślina najlepiej czuje się w specjalnej mieszance z łupinami orzecha kokosowego lub korą sosnową. Pamiętajmy także o regularnym stosowaniu odżywki do storczyków i przesadzaniu co najmniej raz na 2 lata. Storczyk nie może mieć zbyt ściśniętych korzeni, doniczka musi mieć odpowiednią wielkość. Wymagana jest także osłonka, najlepiej przezroczysta, która przepuści światło, dzięki czemu roślina będzie się rozwijała i kwitła.
Zobacz też sprzęt, który pozwoli ci zadbać o rośliny w twoim ogrodzie!