9 rzeczy na które warto zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki

Masz duży trawnik z nierównościami i jesteś zdecydowany na zakup kosiarki spalinowej. Jakie parametry - poza ceną - powinieneś sprawdzić przed zakupem. Podpowiadamy!

Obsługa i serwisowanie

Zgodnie z ludowym przysłowiem - "Skąpy dwa razy traci"  - nie warto oszczędzać na kosiarce i  inwestować w tanią chińszczyznę, która szybko się wyeksploatuje i nie będziemy mogli znaleźć do niej zamienników. Najbezpieczniej jest wybrać znanego producenta kosiarek, który udziela długiej gwarancji i posiada szeroką siecią autoryzowanych punków serwisowych. 

Koła kosiarki

Tutaj zasada jest jedna: im większe koła tym lepiej. Zapytajmy sprzedawcy, który model ma koła osadzone na łożyskach kulkowych. Kosiarkę wyposażoną w takie koła będzie nam się o wiele lżej prowadziło po nawet wysokiej trawie.

Rozruch kosiarki

Jeśli chodzi o sposób włączania kosiarki to mamy do wyboru dwa rodzaje: linkowy i elektryczny. Prostsze modele, w większości, są wyposażone w ręczny rozruch, który odbywa się za pomocą linki rozrusznika.  Rozruch elektryczny jest dużo łatwiejszy- polega na włączeniu guzika Instart lub przekręcniu kluczyka . W tym przypadku zastrzyk energii potrzebny do włączenia maszyny dostarczany jest z akumulatora. 

Regulacja wysokości koszenia w kosiarce

Regulacja wysokości koszenia to jedna z ważniejszych funkcji kosiarki. Najwygodniej jeśli ma szeroki zakres, jest bezstopniowa i centralna czyli ustawiana automatycznie na wszystkich kołach równocześnie.  Mniej wygodne jest regulowanie wysokości koszenia na każdym kole z osobna - za pomocą śrub czy dźwigni.

Kosiarka z napędem samojezdnym lub bez

Nie tylko mężczyźni lubią kosić trawniki. Kosiarki samojezdne to duża wygoda dla kobiet i ludzi starszych - wymaga mniejszej siły w obsłudze. Jeśli mamy do obkoszenia duży areał (pow 1000 m2) to definitywnie polecamy wybór kosiarki z napędem na przednie koła. Standardowo prędkość napędu to 4,5 km/h. Niektóre model posiadają  jednak bardzo użyteczną regulację prędkości kosiarki, która pomaga w dostosowaniu koszenia do wysokości trawy i jej gęstości. 

Kosiarki samojezdne

Szerokość koszenia 

Wybierając szerokość głowicy tnącej musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wiele przeszkód (nasadzeń) na swojej drodze spotka nasza kosiarka podczas pracy. Jeśli nasadzenia są tylko przy ogrodzeniu, a powierzchnia trawnika duża,  śmiało możemy wybrać sprzęt z szeroką częścią roboczą. 

Jeśli nasz ogród jest pełen rabatek warto wybrać kosiarkę o wąskim zakresie koszenia. Wówczas po skończonej pracy nie będziemy musieli podcinać niedostrzyżonych miejsc podkaszarką. 

Wybór szerokości koszenia ma bezpośrednie przełożenie na czas koszenia.  Aby skosić 1000 m2 trawnika kosiarką o szerokości koszenia 41 cm, trzeba pokonać trasę 2,5 km, podczas gdy kosiarką szerokości 53 cm tylko 1,9 km, a szerokości 92 cm – niespełna 1 km.

Moc silnika kosiarki

Każdy z nas ma do obsłużenia inny trawnik. Jego wygląd i jakość trawy zależy od wieku, poziomu nasłonecznienia i nawodnienia. Młodsze i dobrze odżywione prezentują się rewelacyjnie - mają zdrowe, gęsto porośnięte źdźbła, które szybko rosną. To właśnie do nich potrzebna będzie kosiarka o największej mocy - od 4,5 KM do 6,5 KM. Starsze trawniki o przerzedzonej murawie i powierzchni do 1000 m2 uda nam się komfortowo kosić sprzętem o mniejszej mocy - od 3,5 KM. 

Jeśli rzadko kosimy trawnik to warto wybrać moc silnika z zapasem, dzięki któremu kosiarka poradzi sobie z wyższą trawą. 

Kosiarki o mocnych silnikach: 

System mulczujący

Trawa zalegająca na trawniku to duży problem. By trawa mogła oddychać ścinki po koszeniu trzeba ja od razu zgrabić i przetransportować go kompostownika. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub nie chce nam się tracić czasu na grabienie warto wyposażyć się kosiarkę z systemem mulczującym. System ten każde źdźbło drobno mieli i wyrzuca na trawnik tworząc cieniutką warstwę nawozu, który szybko się rozłoży i w przeciągu kilku dni wzmocni trawnik. 

Kosiarka spalinowaKosiarka spalinowa Fot. castorama

Pojemnik na trawę w kosiarce

Jeśli w swoim ogrodzie kompostujemy resztki roślinne warto zainwestować w pojemny (od 48-80 l.) kosz na trawę - mocowany do tyłu kosiarki. Do wyboru mamy materiałowe - lekkie i zajmujące mało miejsca po demontażu i te wykonane z tworzywa sztucznego, które z kolei łatwiej się czyści. Najnowsze modele są wyposażone w bardzo przydatny wskaźnik napełnienia kosza. 

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.