Zasłony na okna - wybraliśmy najpiękniejsze modele

O dobrej stylizacji decydują zwykle szczegóły. Ważny jest nie tylko rodzaj i wzór tkaniny w oknie. Równie istotne jest to, w jaki sposób zawiesimy i upniemy piękny materiał. Podpowiadamy, jak wybrać właściwe zasłony na okna.

Zasłony na okna - jak dopasować je do aranżacji wnętrza?

We wnętrzach klasycznych zdecydujmy się na grube aksamity i żakardy ułożone w szerokie fałdy. Połączenie długich zasłon z ozdobnymi chwostami i karniszem w kolorze starego złota doda pomieszczeniu elegancji. Z kolei zwiewne firany i woale, zawieszone na troczkach, szelkach lub ściągnięte po bokach okna, wprowadzą do pomieszczenia nutę romantyzmu. W bardziej nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się gładkie materiały średniej grubości, wykończone tunelem, w który wsuwa się pręt karnisza. Mogą to być również przesuwane ekrany/panele - zamontowane w dwóch, a nawet trzech rzędach będą kusiły, by zajrzeć, co kryje się za nimi. W mieszkaniach, w których dominują naturalne materiały i barwy ziemi, najlepiej zdadzą egzamin proste lny i płótna oraz drewniane żaluzje. A do stylu Hampton i nowojorskiego zdecydowanie wybierzmy tradycyjne rolety rzymskie - eleganckie i jednocześnie niezobowiązujące.

Jak zawiesić zasłonę na łukowym oknie?
Jak zawiesić zasłonę na łukowym oknie? Fot. Ikea

Zasłony na okna - jak upinać?

Sposób upięcia zasłon ma swoje znaczenie w wymiarze dekoracyjnym, ale również praktycznym - w ten sposób regulujemy ilość światła dziennego, jakie wpada do pomieszczenia, szczególnie, jeśli na oknie znajduje się bogato marszczona tkanina.

Podstawowym "zabiegiem", jaki wykonujemy przy dekorowaniu okien zasłonami, jest ich marszczenie. Zwykło się przyjmować, że na ładne zmarszczenie zasłony potrzebna jest tkanina o szerokości dwa razy większej niż szerokość okna (jeśli zasłaniamy na noc zasłony, jeśli nie - tkaniny może być mniej). Do podpięcia zasłon możemy z kolei użyć ozdobnych akcesoriów - jakie efekty możemy przy ich pomocy uzyskać?

Akcesoria do upinania zasłon - chwost i podwiązka
Akcesoria do upinania zasłon - chwost i podwiązka Fot. Arkadiusz Scichocki/Dekoria

CHWOSTY. Kojarzą się z bogato zdobionymi wnętrzami nawet, jeśli mamy do czynienia z ich skromniejszą wersją - i w takich eleganckich aranżacjach powinny być wykorzystywane nadal. Obciążają zasłonę w znacznym stopniu, więc powinna być to tkanina grubsza i gęsto marszczona - czyli taka, jaka często występuje we wnętrzach klasycznych.

 

PODWIĄZKI. Są to pasy tkaniny z zapięciami na dwóch końcach, które mają za zadanie "zebrać" zasłonę w sposób podobny do chwostów - ale bez jej obciążania. Podwiązki zwykle zaczepia się na uchwycie na ścianie tuż obok okna, dzięki czemu nie ma możliwości, by się zsunęły. Najlepiej wyglądają te, które są wykonane z tkaniny kontrastującej z zasłoną (zdjęcie powyżej), mogą być też ozdobione drewnianymi koralikami lub kryształkami i - co ważne - można je również w prosty sposób wykonać samodzielnie.

Do podpinania zasłon można użyć również dekoracyjnych klamerek lub broszek, którymi na co dzień ozdabiamy ubranie - lub przewiązać je wstążkami.

Sposoby szycia i upinania zasłon>>

Pomysły na upięcie zasłon
Pomysły na upięcie zasłon Fot. Piotr Lipecki/Halens/Dekoria

Zasłony na okna - z czym komponować?

Z czym komponować zasłony, jeśli firany nie przypadły nam do gustu? Z roletami rzymskimi! Pojawiły się co prawda na rynku jako alternatywa dla zasłon, ale od przybytku głowa nie boli. Nie trzeba ograniczać się tylko do zasłon lub tylko do rolet - możemy mieć i jedne, i drugie, a przy okazji stworzyć ładną dekorację na oknach. Rolety rzymskie mogą być wykonane również z woalu - wtedy będą bardziej przypominały firany (i przepuszczały więcej światła), więc wieczorem konieczne będzie zaciąganie zasłon.

Dekoracje: okno zimą>>

Połączenie zasłon z roletami rzymskimi - w 2 wersjach kolorystycznych.
Połączenie zasłon z roletami rzymskimi - w 2 wersjach kolorystycznych. Fot. Anwis/Dekoria

Zasłony na okna - zasłony panelowe

Nie każdy ma ochotę na dekorowanie okien tradycyjnymi drapowanymi tkaninami - co zrobić w takiej sytuacji? Wybrać zasłony panelowe - przesuwne moduły z tkaniny, które otwierają dodatkowe możliwości aranżacyjne. W jaki sposób działają? Przesuwając się na górze na szynach zamontowanych na suficie lub ścianie nad oknem - a na dole na szynach na podłodze lub z obciążeniem zamiast mocowania. Mogą być wykonane zarówno z przejrzystych, cienkich tkanin, jak i tych nieprześwitujących.

RADA: Zrób na oknie kompozycję z zasłon panelowych w różnych kolorach - łącząc jednobarwne z wzorzystymi.

Połączenie zasłon z roletami rzymskimi - w 2 wersjach kolorystycznych.
Fot. Andy Gore Ltd

Zasłony panelowe mogą też być zrobione z paru mniejszych modułów i przy przesuwaniu składać się jak parawan. To świetna opcja, jeśli chcemy mieć możliwość całkowitego odsłonięcia okien (zdjęcie na dole po prawej).

Możemy też zrobić zasłony panelowe inspirowane shutterami - umieszczone na ruchomym "ramieniu" będzie można na podobnej zasadzie otwierać i zamykać.

Zasłony panelowe - pomysł na aranżację okien i ścian>>

Pomysły na panele okienne z wykorzystaniem tkanin
Pomysły na panele okienne z wykorzystaniem tkanin Fot. living4media/Free / East News

Zasłony na okna - niewidoczne mocowanie

Dekoracyjnych karniszy jest na rynku całe mnóstwo, ale nie każdy jest ich zwolennikiem. Możemy je zastąpić szynami na suficie (najlepiej metalowymi, nie plastikowymi), które schowamy za maskownicą. Kiedyś takie maskownice zlecaliśmy do wykonania z płyty gipsowo-kartonowej, dzisiaj możemy kupić gotowe, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach (i nie chodzi tutaj o kilkucentymetrową listwę z tworzywa sztucznego, którą przyczepia się do szyny, a kupuje zwiniętą w rolkę).

Jeśli jednak mamy w planach zrobienie w danym pomieszczeniu sufitu podwieszanego, weźmy od razu pod uwagę mocowanie zasłon - i zostawmy przy oknie miejsce bez powieszenia, w którym schowamy szyny. Całość będzie wyglądała bardzo estetycznie (zdjęcia poniżej).

Zasłony umieszczone na ukrytych szynach sufitowych
Zasłony umieszczone na ukrytych szynach sufitowych Fot. Bartłomiej Senkowski/ BLACKHAUS Karol Ciepliński

Co zamiast zasłon na okna?

Jakie inne dekoracje okienne możemy zastosować, jeśli zasłony nie do końca nam odpowiadają? Dobrym rozwiązaniem będą rolety, o których była mowa już wcześniej. Roletę rzymską możemy kupić lub wykonać samodzielnie, ale jeśli zależy nam jedynie na dekoracji okna, bez konieczności zasłaniania go, możemy sobie pozwolić na coś, co przypomina roletę, ale jest pozbawione mechanizmu umożliwiającego jej poruszanie.

Zszywamy ze sobą kawałki kolorowych tkanin zostawiając w miejscach szycia wąskie tunele, w które włożymy drewniane drążki. Następnie umieszczamy na ścianach po obu stronach okna małe haczyki, które te drążki - a razem z nimi całą dekorację - podtrzymają. To tylko jeden ze sposobów, zamocować ją możemy według własnego uznania.

Tak upięte tkaniny można zamontować na stałe (na listewkach do zazdrostek) lub przesuwać jak rolety rzymskie (taki mechanizm jest trudniejszy do wykonania).
Tak upięte tkaniny można zamontować na stałe (na listewkach do zazdrostek) lub przesuwać jak rolety rzymskie (taki mechanizm jest trudniejszy do wykonania). Fot. East News/Picture Press

Zasłony na okna do kuchni

Zwykle jest tak, że najpierw planujemy meble i sprzęty kuchenne - które kupić, gdzie je ustawić - a potem zastanawiamy się, co zawiesić w kuchennym oknie? Zasłony do ziemi mogłyby się sprawdzić, gdyby pod oknem nie było mebli - ale czy chcemy mieć je w pomieszczeniu, w którym będą narażone na tłuste opary i mieszaninę zapachów, które z pewnością wchłoną? Lepszym rozwiązaniem w kuchni będzie roleta rzymska lub żaluzja. Te przesłony okienne oczywiście też nie będą wolne od zabrudzeń i będą wymagały częstszego niż w innych pomieszczeniach czyszczenia - ale to zdecydowanie lepsza opcja niż tradycyjne zasłony.

Jak zaaranżować okno w kuchni?

Pomysły na zasłonięcie okna w kuchni
Pomysły na zasłonięcie okna w kuchni Fot. Monika Filipiuk-Obałek/Piotr Czaja

Zasłony na okna - i nie tylko

Każdy (każda) z nas chciałby mieć w domu garderobę, prawda? Niestety, zwykle brakuje na nią miejsca lub funduszy. Jednak dla chcącego nic trudnego - nie musimy przeznaczać na ten cel oddzielnego pomieszczenia, wystarczy wnęka na szafę lub pusta ściana w sypialni lub salonie, przy której będzie wystarczająco dużo miejsca, aby dało się przejść po zabraniu 60 cm głębokości (które zajmie system do przechowywania).

Aranżacja okien w sypialni: rolety, zasłony, a może żaluzje?>>

A jak poradzić sobie z wysokimi kosztami zabudowy meblowej? Zamiast mebli na wymiar instalujemy otwarty system (jak na zdjęciu poniżej) składający się z półek, drążków na wieszaki, szuflad, itp. - wielkość i podział funkcjonalny dopasowujemy do naszych potrzeb. Na suficie umieszczamy szynę (jak przy oknie), a na niej zasłony (kupujemy gotowe lub szyjemy samodzielnie z dowolnie wybranego materiału). Garderoba schowana za zasłonami to nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale i niezwykle dekoracyjne - sypialnia zamieni się dzięki temu w elegancki buduar.

Pomysł na schowanie garderoby za zasłonami
Pomysł na schowanie garderoby za zasłonami Fot. IKEA

Zasłony możemy w mieszkaniu wykorzystać także jako alternatywę dla... drzwi. również tutaj rozwiązanie to pomoże zaoszczędzić pieniądze i będzie ciekawą dekoracją - oczywiście pod warunkiem, że dopasujemy je do naszych warunków mieszkaniowych. Nie polecamy zasłon zamiast drzwi w pokojach dla dzieci oraz w sypialni - chyba, że to mieszkanie singla lub pary bez dzieci.

Zasłony można też zastosować w niedużym przedpokoju zamiast frontów szafy ubraniowej, których otwieranie na małej przestrzeni bywa bardzo uciążliwe.

Kotary, którymi można zasłonić sypialnię
Kotary, którymi można zasłonić sypialnię Fot. Rafał Lipski

Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego?>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.