Kiedy wymienić materac na nowy?

KM
28.05.2018 12:00
W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, dlatego wybór materaca jest bardzo ważny dla zdrowego i komfortowego snu, to zdecydowanie najważniejszy element każdej sypialni. Jak każda rzecz, zużywa się. Kiedy więc wymienić materac na nowy? Zdecydowanie nie tylko wtedy, gdy się rozpada i staje niewygodny.

MateracMaterac fot. Sealy

Warto zastanowić się, kiedy ostatnio wymieniałeś swój materac. Bardzo często wymieniamy go dopiero wtedy, gdy jest całkowicie niewygodny lub na tyle wysłużony, że się rozpada. Z pewnością spotkaliście się ze stwierdzeniem, że materac należy wymieniać, co 7 lat. Sprawdziliśmy czy rzeczywiście tak jest.

Materac powinniśmy systematycznie czyścić, wchłania on pot, elementy naskórka, paznokci oraz włosów. Ciepłe i lekko wilgotne środowisko, żywi się elementami naskórka, to miejsce, gdzie roztocza świetnie się czują. Warto też pamiętać o przekręcaniu materaca na drugą stronę, dzięki czemu równomiernie się wygniata. Przyda się także wietrzenie go raz na kilka miesięcy, a przechowywanie go w odpowiednim ochraniaczu, pokrowcu z pewnością poprawi jest wygląd zewnętrzny.

Nie ma reguły dotyczącej tego, jak często należy wymieniać materac. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli materacy, które posłużą przez różną ilość czasu Już na etapie wyboru materaca do sypialni jesteśmy w stanie przewidzieć czas jego użytkowania. Producent wyznacza czas gwarancji. Jeśli jednak producent określa czas gwarancji na 2-4 lata, a materac po 6 latach użytkowania nadal jest w świetnym stanie, nie musimy go wymieniać. Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Materac dobrych producentów charakteryzuje świetna trwałość – należy pamiętać o nieprzekraczaniu obciążenia, odpowiednim stelażu, a materac posłuży przez długie lata.

Kiedy wymienić materac na nowy? Na pewno w sytuacji, gdy zaczyna się zapadać pod śpiącą na nim osobą, stawać nierówny. O wymianie warto też pomyśleć, gdy w materacu tworzą się grudki i twardsze miejsca, dzieje się to zwykle w materacach piankowych, a także, gdy materac zaczyna wydawać dźwięki przy przekręcaniu się. Trwale odkształcone materace, obowiązkowo do wymiany, nie powracają do oryginalnego kształtu.

Jeśli budzisz się niewyspany i masz wrażenie, jakby Cię coś połamało, a wcześniej tak nie było, warto pomyśleć o wymianie materaca, być może to jego wina, może zmienił swoją formę i właściwości, co szkodzi zdrowemu wypoczynkowi.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • agnrodis

    Oceniono 5 razy 3

    Im czesciej wymieniamy materac tym wiecej wdychamy chemii, ktora kazdy nowy materac jest nasaczony. Zdrowia i dobrego snu zycze tym, ktorzy zmieniaja czesto materac na nowy. Ja nakladam na moj materac specjalny ochraniacz przed roztoczami, a na materacu mam jeszcze dodatkowy ochraniacz, oba mozna prac.

  • idealny_materac

    0

    W znacznym stopniu czas kiedy trzeba będzie wymienić materac określi nam to jak go użytkujemy. Przy prawidłowej eksploatacji materac powinien służyć latami. Więcej informacji na temat właściwego użytkowania materaca można znaleźć na stronie idealnymaterac.pl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX