Kiedy wymienić materac na nowy?

W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, dlatego wybór materaca jest bardzo ważny dla zdrowego i komfortowego snu, to zdecydowanie najważniejszy element każdej sypialni. Jak każda rzecz, zużywa się. Kiedy więc wymienić materac na nowy? Zdecydowanie nie tylko wtedy, gdy się rozpada i staje niewygodny.

MateracMaterac fot. Sealy

Warto zastanowić się, kiedy ostatnio wymieniałeś swój materac. Bardzo często wymieniamy go dopiero wtedy, gdy jest całkowicie niewygodny lub na tyle wysłużony, że się rozpada. Z pewnością spotkaliście się ze stwierdzeniem, że materac należy wymieniać, co 7 lat. Sprawdziliśmy czy rzeczywiście tak jest.

Materac powinniśmy systematycznie czyścić, wchłania on pot, elementy naskórka, paznokci oraz włosów. Ciepłe i lekko wilgotne środowisko, żywi się elementami naskórka, to miejsce, gdzie roztocza świetnie się czują. Warto też pamiętać o przekręcaniu materaca na drugą stronę, dzięki czemu równomiernie się wygniata. Przyda się także wietrzenie go raz na kilka miesięcy, a przechowywanie go w odpowiednim ochraniaczu, pokrowcu z pewnością poprawi jest wygląd zewnętrzny.

Nie ma reguły dotyczącej tego, jak często należy wymieniać materac. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli materacy, które posłużą przez różną ilość czasu Już na etapie wyboru materaca do sypialni jesteśmy w stanie przewidzieć czas jego użytkowania. Producent wyznacza czas gwarancji. Jeśli jednak producent określa czas gwarancji na 2-4 lata, a materac po 6 latach użytkowania nadal jest w świetnym stanie, nie musimy go wymieniać. Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Materac dobrych producentów charakteryzuje świetna trwałość – należy pamiętać o nieprzekraczaniu obciążenia, odpowiednim stelażu, a materac posłuży przez długie lata.

Kiedy wymienić materac na nowy? Na pewno w sytuacji, gdy zaczyna się zapadać pod śpiącą na nim osobą, stawać nierówny. O wymianie warto też pomyśleć, gdy w materacu tworzą się grudki i twardsze miejsca, dzieje się to zwykle w materacach piankowych, a także, gdy materac zaczyna wydawać dźwięki przy przekręcaniu się. Trwale odkształcone materace, obowiązkowo do wymiany, nie powracają do oryginalnego kształtu.

Jeśli budzisz się niewyspany i masz wrażenie, jakby Cię coś połamało, a wcześniej tak nie było, warto pomyśleć o wymianie materaca, być może to jego wina, może zmienił swoją formę i właściwości, co szkodzi zdrowemu wypoczynkowi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.