Tanie ogrodzenie - z czego i jak zrobić ogrodzenia dla naszej działki

Czym ogrodzić ogród, by tanim kosztem zapewnić sobie bezpieczeństwo i kameralność? Dobrze spisze się w tej roli ocynkowana siatka rozpięta na metalowych słupkach (kupionych za grosze na złomowisku). W sąsiedztwie ulicy kameralność zapewnią nam wówczas przymocowane do słupków drewniane panele lub posadzony przy siatce żywopłot. Estetyczne i trwałe są też ogrodzenia z nieco droższych paneli ze zgrzewanych ocynkowanych prętów. Jeśli upieramy się przy drewnianym płocie, kupujmy surowe sztachety w najbliższym tartaku i sami zabezpieczajmy je przed wilgocią.

Tanie ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie metalowe jest najtańszym rozwiązaniem, a jego konstrukcje wykonuje się z siatki ogrodzeniowej. Kiedy kupujemy takie tanie ogrodzenie, musimy wybrać średnicę drutu, a do tego sposób zabezpieczenia siatki. Można kupić siatkę z powłoką PCV lub ze zwykłą warstwą cynku. Ta ocynkowana na pewno będzie tańszym rozwiązaniem.

Jak samodzielnie zrobić ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie z siatki plecionej jest dość łatwe do samodzielnego wykonania; problem może jedynie sprawiać jej naciągnięcie, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Alternatywnym rozwiązaniem może być budowa ogrodzenia z paneli drucianych, dostępnych w różnych formach i kolorach. Do budowy typowego ogrodzenia z siatki plecionej służą słupki stalowe o wysokości 2 m, z przelotkami i kapturkiem zakrywającym wierzch słupka. Potrzebne też są rozpórki do słupków narożnych i przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące. Najpopularniejsze słupki rurowe o średnicy 40-50 mm z powierzchnią ocynkową lub malowaną kosztują 20-30 zł za sztukę. Podmurówka nie jest konieczna, jeśli jednak się na nią decydujemy, najlepiej zrobić ją tradycyjnie, w częściowym oszalowaniu ustawionym nad wykopem o głębokości 30-40 cm. Przy ogrodzeniach panelowych można też wykorzystać prefabrykowane elementy podmurówek systemowych, montowane na sucho dzięki łącznikom z wycięciami, w które wkładane są betonowe "deski" i słupki.

Planując przebudowę ogrodzenia z siatki na przęsłowe z podmurówką i słupkami klinkierowymi, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z wysokiej podmurówki betonowej. Niską będzie można kiedyś wykorzystać jako fundament pod mur z cegieł klinkierowych. Wystarczy więc podmurówka o wysokości 10 cm; w razie potrzeby można ją ukryć przez obsypanie ziemią do pożądanej wysokości. Jej szerokość powinna wynosić co najmniej 20 cm - zapewni to dobre oparcie dla cegieł. Z kolei słupki stalowe można wykorzystać jako dodatkowe zbrojenie dla słupów klinkierowych w przyszłości. Praktycznie więc po zdemontowaniu siatki i rozpór w narożnikach, istniejące ogrodzenie można będzie wykorzystać do budowy ogrodzenia z klinkieru. Przy jego wykonaniu trzeba zwrócić uwagę na ułożenie izolacji przeciwwilgociowej na poziomie starej podmurówki. Zapobiegnie to podciąganiu kapilarnemu wody z gruntu i powstawaniu wykwitów solnych na powierzchni klinkieru.

Ciekawe pomysły na ogrodzenie

Ogrodzenie z siatki nie musi być nudne. Może się po niej wspinać kwitnący powój czy kobea. Jeśli jednak u jej stóp jest chodnik lub inna utwardzona nawierzchnia, można ją ukwiecić w inny sposób - malując siatkę w kwiatowy motyw, przeplatając przez jej oczka rośliny z giętkiego tworzywa sztucznego albo "tkając" łączkę z barwnych syntetycznych włókien. Jest to zadanie pracochłonne, ale efekt niepowtarzalny.

W rusztowaniu ze stalowej siatki lub w gotowym gabionie można posadzić miskanty olbrzymie (Miscanthus giganteus), trawy ozdobne dorastające do wysokości 2,5 m. Podobne ogrodzenie można też wykonać np. z wikliny. Warto dodać, że gabiony skutecznie chronią przed hałasem (zwłaszcza gdy kosze wypełnimy bazaltem). Za wypełnienie mogą też posłużyć inne materiały, w tym z odzysku (np. tworzywo sztuczne, beton, cegły). A jeśli użyjemy ziemi i posadzimy w niej rośliny, uzyskamy żywą zieloną ścianę.

Tanie ogrodzenie drewniane

Drewniane ogrodzenie cieszy się dużą popularnością nie tylko dlatego, że jest ładne, ale również jest tanie. Takie ogrodzenie doskonale będzie podkreślało stylistykę całej naszej posesji. Można zrobić tanie ogrodzenie z desek, które nie potrzebuje murowania podmurówki. Wystarczy pionowe słupki wkopać w ziemię, a do nich przytwierdzić poziome deski. Koszt takiego ogrodzenia będzie zależał od tego, jakiego rodzaju zastosujemy drewno.

Pomysłowe ogrodzenia z drewna

Ogrodzenie z drewna też nie musi być nudne. Elementy małej architektury wyglądają tak samo przez cały rok. Dotyczy to też ogrodzenia. Aby nadać mu nowy wygląd, wystarczy je pomalować, pamiętając, że jasny kolor optycznie powiększy ogród, a ciepły doda kameralności. Wcześniej zróbmy próbę generalną; kupmy tester, pomalujmy kawałek płotu i odczekajmy kilka dni, by mieć pewność, że właśnie o taki efekt nam chodziło. Płot można zbudować też z bambusa. Takie ogrodzenie przywodzi na myśl egzotyczne kraje i ogrody. Bambus możesz dowolnie kształtować, bo łatwo się wygina. Efekt zawsze jest piorunujący.

Ale drewniany płot to nie tylko tradycyjne sztachetki. Oto rozwiązanie, które powinno zadowolić zarówno miłośników tradycji, jak i zwolenników nowoczesności: ekran z klejonych drewnianych cegiełek. Jeśli jednak ma on pełnić funkcję ogrodzenia, lepiej postawić solidny betonowy mur i okleić go drewnianym brukiem - powstanie efektowna trójwymiarowa konstrukcja. Równie ciekawy efekt uzyskamy, wykańczając mur okleiną z drewnianych plastrów (z pociętych pieńków). Oba ostatnie rozwiązania są nieco droższe.

Tanie ogrodzenie panelowe, tanie ogrodzenie betonowe

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrodzenie z paneli. Wykonuje się je z gotowych modułów, które bardzo szybko można ze sobą połączyć. Najczęściej wykorzystywane są panele z siatki, ale można też wykonać ogrodzenie z paneli z prefabrykowanych elementów betonowych, z drewna czy kompozytów.

Mówiąc na marginesie - wygląda na to, że tak jak przekonaliśmy się do betonowych podjazdów, zaczynamy przekonywać się do betonowych ogrodzeń. Nic dziwnego: beton jest tani, łatwo dostępny i trwały. W dodatku nowoczesne technologie pozwalają na uzyskiwanie niesamowitego bogactwa odcieni i faktur. W efekcie betonowe wyroby coraz częściej do złudzenia imitują naturalne surowce, nie mówiąc już o tym, że zapewniają wysoki poziom ochrony całej posesji.

autor
Poleca: Katarzyna Jodłowska
Ładny Dom inspiruje

Ładny Dom inspiruje

W tym tygodniu opowiem Ci jak w domu i mieszkaniu zainstalować saunę. Dowiesz się czym najlepiej ogrzewać dom: piecem czy kominkiem. Podpowiem też jak bezpiecznie pozbyć się gniazda szerszeni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA