Skuteczne metody na meszki. Jak odstraszyć meszki

KJT
30.05.2018 15:55
Meszki jeszcze trzy dekady temu były u nas praktycznie nieznane. W ostatnich latach jednak stały się plagą. Potrafią atakować większą grupą, a wtedy ich pogryzienia stają się bardzo niebezpieczne. Podpowiadamy jak się skutecznie przed nimi bronić

Co to są meszki i kiedy gryzą

Meszki, tzw. czarne muszki (1,5-6 mm) z krótkimi i szerokimi skrzydłami. Występują w krajach strefy umiarkowanej także w Polsce. Są aktywne głównie popołudniami i wieczorami - wciskają się wszędzie: do uszu, nosa, pod powieki. I podobnie jak komary – dręczą nas tylko ich samice, potrzebujące krwi do rozwoju jajeczek (samce to „wegetarianie”). Nacinają skórę i zlizują krew. Apetyt dopisuje im głównie po południu oraz wieczorem. Nękają ludzi i zwierzęta. W naszym klimacie nie przenoszą chorób, ale ich ślina jest dla ludzi toksyczna i powoduje długotrwałą opuchliznę.

MeszkaMeszka istockphoto/danishkhan

Objawy po ugryzieniu meszki

Po pokąsaniu może się pojawić opuchlizna i zaczerwienienie, a nawet gorączka, bóle stawów i głowy. U osób uczulonych mogą nawet spowodować gorączkę i osłabienie. Najwrażliwsze są niemowlęta i osoby pod wpływem alkoholu. Jeżeli obrzęk utrzymuje się dłużej niż 6 dni, udajmy się do lekarza.

Jak się chronić przed meszkami

  • Unikaj wieczornych spacerów w pobliżu zbiorników wodnych
  • Noś długie spodnie, długie rękawy i skarpetki
  • Odkryte części ciała posmaruj olejkami: waniliowym, lawendowym lub miętowym.
  • Wybieraj biel, bo unikają jej owady
  • W upały często bierz prysznic,
  • Stosuj środki przeciw owadom, np. w aerozolu.
  • Nie zapuszczaj się w zarośla

Rośliny odstraszające meszki

Dla żywiących się krwią owadów woń ziół, kocimiętki, lawendy oraz roślin widocznych na zdjęciach obok jest odstręczająca. Można je więc wykorzystywać do tworzenia wonnej zapory w oknach, na balkonie i w ogrodzie, a ich liśćmi często nacierać skórę.
Dłużej działają olejki roślinne, np. cytrynowy używany jest w wielu preparatach przeciw owadom. Niestety, nic nie chroni naszej skóry całkowicie.

Co skutecznie zmniejsza ból po ugryzieniu meszki

Jeżeli dopadły nas meszki, nie drapmy bąbli, by nie nasilić dolegliwości. Pomogą nam rośliny. Wystarczy kilka razy przetrzeć miejsce ukłucia plastrem surowego ogórka, cebuli, cytryny, sody, ziemniaka, zgniecionym liściem kapusty, pietruszki lub aloesu, a bąbel przestanie dokuczać i zniknie. Podobnie działa ocet (ranka przez chwilę piecze), lód, solanka (łyżeczka soli na szklankę wody). Ważne, by użyć tego, co mamy pod ręką, bo liczy się szybkość działania. Swędzenie można złagodzić, smarując miejsca ukąszeń preparatem łagodzącym.

Lampy i skuteczne preparaty na meszki

Na zewnątrz i wewnątrz można stosować specjalne lampy, które swym blaskiem wabią komary i meszki, ale kontakt z lampą jest zabójczy dla owadów.
Do pomieszczeń polecane są natomiast włączane do gniazdka aparaty z bezwonnym preparatem zabijającym owady, a także aparaty ultradźwiękowe

Preparaty odstraszające meszki

W sklepach i aptekach można kupić wiele preparatów chemicznych przeciw komarom, meszkom i kleszczom. Mimo, że można je rozpylać bezpośrednio na skórze, lekarze zalecają stosowanie ich na ubranie, bo ich nadmiar może być szkodliwy. Pamiętajmy, by zaraz po powrocie do domu zmyć preparat ze skóry.

Meszki w domu. Moskitiery i siatki przeciw owadom

Zamocowane w oknach i drzwiach utrudniają, a nawet uniemożliwiają owadom dostęp do domu. Moskitierę można również zamontować nad leżakiem w ogrodzie

Leczenie ukąszeń po meszkach

Do leczenia bąbli po ukąszeniach komarów i meszek przydatne są preparaty zmniejszające odczyn alergiczny np. Fenistil żel, Mosbito żel łagodzący po ukąszeniu owadów, 100p roll-on. Prostym i bardzo skutecznym sposobem jest posmarowanie ukąszonego miejsca wodą utlenioną, octem lub roztworem sody oczyszczonej. Warto również wziąć wapno, które działa antyhistaminowo.