Meszki, tzw. czarne muszki (1,5-6 mm) z krótkimi i szerokimi skrzydłami. Występują w krajach strefy umiarkowanej także w Polsce. Są aktywne głównie popołudniami i wieczorami - wciskają się wszędzie: do uszu, nosa, pod powieki. I podobnie jak komary – dręczą nas tylko ich samice, potrzebujące krwi do rozwoju jajeczek (samce to „wegetarianie"). Nacinają skórę i zlizują krew. Apetyt dopisuje im głównie po południu oraz wieczorem. Nękają ludzi i zwierzęta. W naszym klimacie nie przenoszą chorób, ale ich ślina jest dla ludzi toksyczna i powoduje długotrwałą opuchliznę. Z tego powodu ważna jest wiedza na temat tego jak odstraszyć meszki, aby zapobiegać pogryzieniom.
Po pokąsaniu może się pojawić opuchlizna i zaczerwienienie, a nawet gorączka, bóle stawów i głowy. U osób uczulonych mogą nawet spowodować gorączkę i osłabienie. Najwrażliwsze są niemowlęta i osoby pod wpływem alkoholu. Jeżeli obrzęk utrzymuje się dłużej niż 6 dni, udajmy się do lekarza.
Dla żywiących się krwią owadów woń ziół, kocimiętki, lawendy jest odstręczająca. Można je więc wykorzystywać do tworzenia wonnej zapory w oknach, na balkonie i w ogrodzie, a ich liśćmi często nacierać skórę. Dłużej działają olejki roślinne, np. cytrynowy, używany w wielu preparatach przeciw owadom. Niestety, nic nie chroni naszej skóry całkowicie, ale za pomocą tych zapachów można choć trochę ochronić się przed meszkami.
Zobacz też: Rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze. Jakie gatunki warto mieć w ogrodzie lub na działce?
Jeżeli dopadły nas meszki, nie drapmy bąbli, by nie nasilić dolegliwości. Pomogą nam rośliny. Wystarczy kilka razy przetrzeć miejsce ukłucia plastrem surowego ogórka, cebuli, cytryny, sody, ziemniaka, zgniecionym liściem kapusty, pietruszki lub aloesu, a bąbel przestanie dokuczać i zniknie. Podobnie działa ocet (ranka przez chwilę piecze), lód, solanka (łyżeczka soli na szklankę wody). Ważne, by użyć tego, co mamy pod ręką, bo liczy się szybkość działania. Swędzenie można złagodzić, smarując miejsca ukąszeń preparatem łagodzącym.
Jakie są jeszcze sposoby na meszki? Na zewnątrz i wewnątrz można stosować specjalne lampy, które swym blaskiem właściwie wabią komary i meszki, ale kontakt z lampą jest zabójczy dla owadów. Do pomieszczeń polecane są natomiast włączane do gniazdka aparaty z bezwonnym preparatem zabijającym owady, a także aparaty ultradźwiękowe.
W sklepach i aptekach można kupić wiele preparatów chemicznych przeciw komarom, meszkom i kleszczom. Mimo, że można je rozpylać bezpośrednio na skórze, lekarze zalecają stosowanie ich na ubranie, bo ich nadmiar może być szkodliwy. Pamiętajmy, by zaraz po powrocie do domu zmyć preparat ze skóry.
Zamocowane w oknach i drzwiach utrudniają, a nawet uniemożliwiają owadom dostęp do domu, dlatego nie musisz obawiać się meszek w pokoju. Moskitierę można również zamontować nad leżakiem w ogrodzie. To skuteczna i prosta metoda na odstraszenie meszek.
Do leczenia bąbli po ukąszeniach komarów i meszek przydatne są preparaty zmniejszające odczyn alergiczny np. Fenistil żel, Mosbito żel łagodzący po ukąszeniu owadów, 100p roll-on. Prostym i bardzo skutecznym sposobem jest posmarowanie ukąszonego miejsca wodą utlenioną, octem lub roztworem sody oczyszczonej. Warto również wziąć wapno, które działa antyhistaminowo. Warto jednak postarać się odstraszyć meszki wszelkimi sposobami, aby uniknąć nieprzyjemnych, bolących pogryzień.