Sposoby na upały - jak ochronić dom przed nadmiernym słońcem?

Gorące i słoneczne lato cieszy. Jednak im cieplej, tym chętniej chronimy się przed upałem w zacienionym mieszkaniu, pod parasolem na balkonie albo w ogrodowej altance.

Sposoby na upały - przesłony na okna

Przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem ochronią nas przesłony wewnętrzne i zewnętrzne. Zwłaszcza te pierwsze są rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i bardzo dekoracyjnym – ze względu na duży wybór materiałów.

Zdjęcie z lewej: Drewniane żaluzje wprowadzą do domu ciepły klimat eko, a wpadające przez nie słońce stworzy na podłodze świetlne obrazy.
Zdjęcie z prawej: Panele w modnym stylu retro. Można je zamontować w dwóch, a nawet trzech rzędach i swobodnie przesuwać, zmieniając ich układ. W dzień będą wdzięczną dekoracją pełniącą funkcję zasłon. Wieczorem skutecznie ochronią przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.Zdjęcie z lewej: Drewniane żaluzje wprowadzą do domu ciepły klimat eko, a wpadające przez nie słońce stworzy na podłodze świetlne obrazy. Zdjęcie z prawej: Panele w modnym stylu retro. Można je zamontować w dwóch, a nawet trzech rzędach i swobodnie przesuwać, zmieniając ich układ. W dzień będą wdzięczną dekoracją pełniącą funkcję zasłon. Wieczorem skutecznie ochronią przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Fot. East News/Magic Home

Przesłony na okna -  kilka wskazówek

• Wśród przesłon wewnętrznych znajdziemy rolety klasyczne, plisowane (możemy zatrzymywać je w dowolnej części okna), pionowe przesuwane panele (do zamontowania w jednym lub nawet w trzech rzędach), drewniane i bambusowe żaluzje, shuttersy (niezwykle efektowne i eleganckie drewniane okiennice, które pozwalają stworzyć klimat śródziemnomorskich rezydencji; rozwiązanie najdroższe z wymienionych). Wszystkie przesłony bez problemu dopasujemy do okien o niestandardowych kształtach i wymiarach.

Zdjęcie z lewej: Wewnętrzne drewniane okiennice to nie tylko skuteczne, ale i dekoracyjne rozwiązanie, zwłaszcza przy wysokich balkonowych oknach. Płyciny na okiennicach mogą ciekawie nawiązywać do frontów mebli. Oryginalnie pomalowane staną się atutem wnętrza.
Zdjęcie z prawej: Wewnętrzne okiennice, nazywane shuttersami, mogą być składane (na zawiasach) lub przesuwać się po prowadnicach. Najlepiej wybierać modele z ruchomymi lamelkami (działają jak żaluzje), które ustawia się pod różnym kątem, regulując ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Latem takie okiennice zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia, zimą zatrzymują ciepło w środku. na zamówienie Jasno ShuttersZdjęcie z lewej: Wewnętrzne drewniane okiennice to nie tylko skuteczne, ale i dekoracyjne rozwiązanie, zwłaszcza przy wysokich balkonowych oknach. Płyciny na okiennicach mogą ciekawie nawiązywać do frontów mebli. Oryginalnie pomalowane staną się atutem wnętrza. Zdjęcie z prawej: Wewnętrzne okiennice, nazywane shuttersami, mogą być składane (na zawiasach) lub przesuwać się po prowadnicach. Najlepiej wybierać modele z ruchomymi lamelkami (działają jak żaluzje), które ustawia się pod różnym kątem, regulując ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Latem takie okiennice zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia, zimą zatrzymują ciepło w środku. na zamówienie Jasno Shutters Fot. Mak Media/GAP Interiors/Jasno

• Rolety możemy zamontować w świetle szyby (tzw. rolety mini – nawet gdy okno jest otwarte, trzymają się blisko szyby; ograniczają przenikanie promieni słonecznych również po bokach tkaniny); w suficie lub na ścianie wnęki okna (tzw. klasyczne, np. efektowne rolety rzymskie).

• Do wyboru mamy tkaniny, które w różnym stopniu przepuszczają światło: transparentne, typu dzień i noc (zrobione z naprzemiennie ułożonych przezroczystych i zaciemniających pasów, co pozwala regulować ilość wpadającego światła) lub typu blackout (pokryte specjalną membraną zatrzymują promienie UV i zapewniają całkowite zaciemnienie).

• Wśród rolet znajdziemy modele sterowane elektrycznie. Podłączone do systemu inteligentnego domu, umożliwiają regulowanie za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji na smartfon.

PEŁNE ZACIEMNIENIE. Roleta rzymska typu blackout blokuje światło w 95 proc. Można ją montować na ścianie lub we wnęce okna. Do wyboru tkaniny w różnych kolorach. Cena od 229 zł, dekoria.plPEŁNE ZACIEMNIENIE. Roleta rzymska typu blackout blokuje światło w 95 proc. Można ją montować na ścianie lub we wnęce okna. Do wyboru tkaniny w różnych kolorach. Cena od 229 zł, dekoria.pl Fot. producent

Rolety na okna dachowe

Rolety na okna dachoweRolety na okna dachowe Fot. Velux materiały producenta

Okna dachowe doskonale doświetla wnętrza i uwielbiamy to, ale do czasu upalnego lata. Podczas nadmiernego działania słońca okno dachowe jest naszym utrapieniem, bo własnie przez nie nagrzewa się wnętrze mieszkania. Warto w tym przypadku sięgnąć po rolety dachowe.

Oryginalne osłony na okna dachowe zwiększą nasz komfort podczas lata. Rolety wewnętrzne zagwarantują kontrolę nad ilością wpadającego do mieszkania światła. Mieszkanie możemy całkowicie zaciemnić lub lekko przysłonić. Jeśli natomiast chcemy całkowicie ochronić swój dom przed promieniami słonecznymi i nagrzaniem, polecamy wybrać rolety zewnętrzne na okna dachowe.

Sposoby na upały - klimatyzator

Jeśli upał dokucza mimo stosowania osłon, rozwiązaniem będzie relaks w klimatyzowanym pomieszczeniu. Do wyboru mamy klimatyzatory:

• proste – typu monoblok, montowane w oknie (jedna część na zewnątrz, druga wewnątrz) lub przenośne (wystawiony przez okno przewód odprowadza na zewnątrz ciepłe powietrze)

• bardziej skomplikowane i zarazem bardziej wydajne – typu split. Składają się z dwóch części: jednej montowanej na zewnątrz domu i drugiej wewnątrz. Zwykle mają dwie funkcje: zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania. Klimatyzatory typu split można montować: w suficie podwieszanym, w niewielkiej odległości od sufitu lub tuż nad podłogą. Na rynku znajdziemy też modele kanałowe, zbudowane z przewodów instalowanych w suficie lub w ścianie.

STYLISH, typu split, sterowany za pomocą smartfona lub pilota, klasa A+++, wydajność 3,4 kW, tryb cichy, technologia Flash Streamer zapewnia czyste i świeże powietrze; do wyboru różne wykończenie od 2650 zł. DaikinSTYLISH, typu split, sterowany za pomocą smartfona lub pilota, klasa A+++, wydajność 3,4 kW, tryb cichy, technologia Flash Streamer zapewnia czyste i świeże powietrze; do wyboru różne wykończenie od 2650 zł. Daikin Fot. producent

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

• Na wydajność chłodniczą – średnia moc dostępnych na rynku modeli waha się od 2 do 4 kW. Zapytajmy o radę fachowców, bo moc, jakiej potrzebujemy, zależy między innymi od kubatury pomieszczenia, liczby okien, rodzaju ocieplenia budynku.
• Czy urządzenie jest wyposażone w filtry, które oczyszczają pomieszczenie z kurzu i alergenów (większość wewnętrznych ma tę funkcję).
• Czy model ma funkcję trybu cichego – pracujące urządzenie nie będzie nam przeszkadzało w nocy.

Sposoby na upały - ochrona przed słońcem na balkonie i tarasie

Relaks w cieniu za oknem salonu – wizja wcale nie taka trudna do zrealizowania. Z parasoli wybierajmy modele o średnicy maksymalnie 150 cm. Na mały balkon najlepsze są te montowane do balustrady – nie potrzeba wtedy stojaka, który zabiera cenne miejsce. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny parasol, zwróćmy uwagę, by stojak można było napełnić wodą lub piaskiem – wtedy będzie stabilniejszy. Spośród przesłon balkonowych mamy do wyboru:

markizy montowane pod kątem do ściany nad oknem lub do sufitu;
markizy pionowe (zdjęcie poniżej) montowane do górnej części balkonu i rozciągane góra/dół (nie tylko ochraniają przed słońcem, ale także zapewniają prywatność);
• żagle cieniujące, czyli mocne płótna odporne na słońce i deszcz, rozpościerane między drzewami lub na specjalnych masztach.

Zdjęcie z lewej: Markiza balkonowa Markilux 930 swing, szer. od 120 do 600 cm, wysięg od 80 do 160 cm, napęd ręczny (na korbę) lub elektryczny (na pilota). Możliwość montażu ramion do balustrady (rozpinamy wtedy tkaninę pionowo w dół) na wymiar markizy-poznan.pl
Zdjęcie z prawej: Markiza pionowa sterowana łańcuszkiem, polietylen, dostępna w 16 rozmiarach i 7 wzorach, od 129 zł. domondo.plZdjęcie z lewej: Markiza balkonowa Markilux 930 swing, szer. od 120 do 600 cm, wysięg od 80 do 160 cm, napęd ręczny (na korbę) lub elektryczny (na pilota). Możliwość montażu ramion do balustrady (rozpinamy wtedy tkaninę pionowo w dół) na wymiar markizy-poznan.pl Zdjęcie z prawej: Markiza pionowa sterowana łańcuszkiem, polietylen, dostępna w 16 rozmiarach i 7 wzorach, od 129 zł. domondo.pl Fot. producenci

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.