Ogrzewanie podłogowe wodne. Jak wybrać panele podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to temat, który od lat budzi spore zainteresowanie. Wokół tego tego tematu krąży wiele mitów i sprzecznych informacji, dlatego postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Oto, 10 najczęściej zadawanych pytań o ogrzewanie podłogowe wodne.

Ogrzewanie podłogowe wodne: czy można planować montaż , gdy w domu będą mieszkać alergicy?

TAK. W ogrzewaniu podłogowym ciepło przekazywane jest głównie przez promieniowanie. Dzięki temu ruch powietrza jest bardzo ograniczony, co gwarantuje niewielką cyrkulację kurzu i mniejsze wysuszanie powietrza, a to jest szczególnie ważne dla alergików. Natomiast w pomieszczeniach z grzejnikami różnica temperatury pomiędzy ich powierzchnią a temperaturą we wnętrzu sięga nawet kilkudziesięciu stopni, co powoduje, że powietrze krąży szybciej niż tam, gdzie została ułożona podłogówka.

Czy ogrzewanie podłogowe wystarczy, aby ogrzać duże pomieszczenie?

TAK. W takim systemie ciepło jest oddawane przez całą powierzchnię podłogi, zapewniając równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo, w miejscach gdzie spodziewamy się szybszego wychładzania, na przykład przy ścianach z dużymi przeszkleniami lub z oknami balkonowymi, należy zagęścić rozstaw rur grzejnych, czyli w tzw. strefie brzegowej. Ponadto w dużych i wysokich salonach przy oknach tarasowych można dodatkowo zamontować grzejnik kanałowy (ukryty jest w podłodze w specjalnym kanale, a na zewnątrz widać tylko ozdobną kratkę).

Dowiedz się: Szara podłoga we wnętrzach >>

Czy nie będą nam puchły nogi, gdy zamontujemy ogrzewanie podłogowe?

TAK/NIE. Obrzęk nóg może wystąpić, gdy będzie dochodziło do przegrzewania się podłogi. Tak się dzieje, gdy instalacja zostanie przewymiarowana, a w efekcie zarówno temperatura podłogi, jak i temperatura w pomieszczeniu są wyższe niż wymaga tego użytkownik (a co równie ważne wartości te są zawyżone w stosunku do zalecanych parametrów określonych w odpowiednich przepisach). Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy nie zostały wykonane obliczenia zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach, a fachowiec bazuje jedynie na swoim doświadczeniu. Aby rozwiązać tego typu problem, należy zastosować dodatkowe termostaty ograniczające wysokość temperatury wody zasilającej system rur ułożonych w podłodze.

Ogrzewanie podłogowe wodne - czy podłogówkę można układać w sypialniach?

TAK. Wodne ogrzewanie podłogowe można układać w sypialniach i nie trzeba się tego obawiać. Należy jednak pamiętać, że przy właściwie działającej instalacji, temperatura na wysokości 0,5 m od podłogi, czyli na jakiej znajdujemy się, leżąc w łóżku, wynosi najczęściej 21-22°C. Jest to temperatura dla niektórych osób zbyt wysoka, aby spać komfortowo. Wówczas zaleca się montaż termostatu, który umożliwia obniżenie temperatury w pomieszczeniu do poziomu akceptowalnego przez nas podczas snu. Najlepszy byłby taki model termostatu, który zapewnia zaprogramowanie niższej temperatury nocą, a wyższej w dzień.

Dowiedz się: Nowy trend: płytki w salonie >>

Czy na ogrzewaniu podłogowym można układać podłogę z desek?

TAK/NIE. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej ułożyć płytki ceramiczne lub kamienne, co nie oznacza, że jest to jedyny rodzaj pokrycia, jaki możemy zastosować. Jeśli planujemy zamontować deski warstwowe, panele laminowane czy wykładzinę dywanową, należy sprawdzić, czy ich producent dopuszcza takie rozwiązanie (informuje o tym specjalne oznaczenie na produkcie). Z kolei zwolennicy parkietu z litego drewna powinni wybrać elementy o niewielkiej wysokości i dobrym współczynniku przewodzenia ciepła. Zwróćmy uwagę również na to, że jeśli wykańczamy posadzkę drewnem, trzeba równomiernie rozłożyć elementy grzewcze pod podłogą (bez tzw. stref brzegowych). Unikniemy wtedy niekorzystnych dla drewna różnic w temperaturze podłogi.

Czy można montować ogrzewanie podłogowe na istniejącej już podłodze?

TAK. Wiele firm ma specjalne systemy, które są zalecane podczas modernizacji domu. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami mają one znacznie mniejszą grubość. Przykładowo może to być zaledwie 18 mm, dzięki czemu poziom podłogi podnosi się nieznacznie. W takiej opcji wykorzystywane są płyty systemowe wykonane z gipsowłókniny, która jest dobrym przewodnikiem ciepła. Ten system polecany jest przede wszystkim do niedużych powierzchni podłogi z ogrzewaniem podłogowym, które zostaną wykończone płytkami ceramicznymi lub kamiennymi.

Czy na podłodze z zamontowanym wodnym ogrzewaniem podłogowym można ustawiać duże meble?

TAK/NIE. W obiegowej opinii w pomieszczeniu, w którym zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, nie powinny stać meble, takie jak na przykład łóżko. Po części jest to prawda, ponieważ taki element wyposażenia wnętrz mógłby utrudniać przepływ ciepła i nie powinno się układać pod nim elementów grzewczych. Jednak i na to można znaleźć rozwiązanie. Wystarczy zdecydować się na meble na nóżkach (najlepiej o wysokości co najmniej 10 cm). Dzięki temu przepływ ciepła nie będzie zakłócony.

Dowiedz się: Jak dobrać podłogę do mieszkania w stylu skandynawskim >>

Ogrzewanie podłogowe - cena. Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

TAK/NIE. Jeśli chodzi o cenę, to w pierwszym etapie, w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem, rzeczywiście są one nieco wyższe. Ma to związek z większym nakładem pracy fachowców. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę codzienne użytkowanie, poniesione wydatki szybko się zwrócą. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest bowiem odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej, niż przy instalacji z grzejnikami. Oszczędności w budżecie domowym mogą dzięki temu wynosić nawet 20%. Kolejną redukcję comiesięcznych wydatków w okresie grzewczym zapewni system sterowania temperaturą, który automatycznie reaguje na jej zmiany w pomieszczeniu. W przypadku gdy słupek rtęci idzie w górę - na przykład poprzez nasłonecznienie wnętrza - system dopasowuje wydajność cieplną instalacji.

Czy łatwo naprawić wodne ogrzewanie podłogowe, gdy dojdzie do awarii?

TAK/NIE. Usunięcie nieszczelności w ogrzewaniu podłogowym jest łatwe, jeśli wiemy gdzie znajduje się wyciek, np. jeśli przewierciliśmy rurę. Wtedy wiadomo, gdzie powstała awaria i fachowiec od razu może przystąpić do jej usunięcia.
W innym przypadku nieszczelność można zlokalizować za pomocą kamery termowizyjnej, która precyzyjnie pokaże, w którym miejscu wycieka woda. Łatwo nie oznacza bez kłopotu - trzeba rozkuć posadzkę, wyciąć uszkodzony fragment rury i w jego miejsce wstawić nowy. Nowy odcinek rury połączymy z rurami podłogówki za pomocą specjalnych złączek naprawczych. Następnie pozostaje sprawdzić szczelność instalacji i odtworzyć podłogę.

Czy wodne ogrzewanie podłogowe można wykorzystać latem do schłodzenia wnętrza domu?

TAK. Instalację wodnego ogrzewania podłogowego można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń latem w czasie upałów. Podczas pracy podłogówki w trybie chłodzenia, woda, która w niej krąży, ma niższą temperaturę od tej panującej w pomieszczeniach - ogrzewa się, odbierając ciepło z wnętrza (chłodzi pomieszczenie).
Chłodzenie może odbywać w sposób naturalny lub określany jako aktywny. W pierwszym rozwiązaniu wykorzystuje się niską temperaturę gruntu, który za pomocą solanki z wymiennika gruntowego schładza wodę w instalacji podłogowej. Natomiast w metodzie aktywnej wykorzystuje się współpracującą z ogrzewaniem podłogowym pompę ciepła, którą przełącza się na tryb chłodzenia.
Należy zwrócić uwagę na to, że w czasie chłodzenia podłogowego zimniejsze powietrze utrzymuje się przy powierzchni posadzki. Jeśli w domu jest zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją, to nawiewane powietrze wymusi cyrkulację powietrza i równomierne rozchodzenie się chłodu w pomieszczeniu. Jeśli nie, wystarczy uruchomić mały wentylatorek, który wymusi ruch powietrza we wnętrzach i zwiększy skuteczność chłodzenia podłogowego.

 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.