Darek Stolarz radzi - jak rozświetlić wnętrze przy pomocy taśmy LED

04.06.2018 11:09
Klimat we wnętrzu tworzą nie tylko meble i dodatki, ale również oświetlenie. Taśmy LED to świetny sposób na subtelne podkreślenie detali oraz doświetlenie miejsc, które chcemy wyeksponować, jak np. półek w regale czy kilkupoziomowego sufitu podwieszanego.

Taśmy LED wraz z profilami montażowymi to zestaw dający szerokie możliwości aranżacyjne. To my decydujemy o barwie światła i sposobie, w jaki zostanie poprowadzone, a pole do popisu mamy znacznie większe niż w przypadku tradycyjnych opraw oświetleniowych. A jakie pomysły na wykorzystanie taśmy LED ma Darek Stolarz, znany z programów telewizyjnych o tematyce wnętrzarskiej?

Taśmy LED jako główne źródło oświetlenia

Zastosuj taśmę LED jako element podkreślający geometrię pomieszczeń. W efekcie uzyskasz dyskretne i niezwykle efektownie oświetlenie wnętrza. Taśmę LED możesz zamontować w  podwieszanych sufitach w dedykowanych do tego profilach. Operując barwą światła możesz nadać pomieszczeniu unikatowy charakter lub podkreślić jego styl. Możliwe jest sterowanie oświetleniem za pomocą pilota, dzięki czemu dokonujemy zdalnej zmiany barwy i natężenia światła

- radzi Darek Stolarz.

Sposoby wykorzystania taśmy LED w łazienceSposoby wykorzystania taśmy LED w łazience Fot. Geberit/Jarosław Matla

Taśmy LED doświetlą obszary robocze

Miejscem, które wymaga dodatkowego doświetlenia w domu jest najczęściej kuchnia. Spędzamy w niej sporo czasu, a mimo to nie dbamy w dostatecznym stopniu o zaaranżowanie jej pod kątem komfortu pracy. Samo oświetlenie sufitowe nie wystarczy - przyda się dodatkowe źródło światła skierowane bezpośrednio na blat, najlepiej w postaci taśmy LED umieszczonej pod szafkami wiszącymi.

Mamy możliwość wykorzystania kilku rodzajów profili LED – wpuszczanych, nabudowanych, kątowych. Wykorzystując ich właściwości i parametry możemy oświetlić blat roboczy na wiele sposobów

– mówi Darek Stolarz.

Taśmy LED podświetlą meble

Delikatne oświetlenie przyda się również w szafach ubraniowych - taśmy LED możemy umieścić nad wieszakami oraz na poszczególnych półkach - dzięki nim szybciej znajdziemy to, czego szukamy.

Warto też zastosować je do podświetlenia regału w dużym pokoju - pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i jednocześnie eleganckie. Taśmy LED podkreślą też ciekawą kompozycję zabudowy meblowej, a wieczorami stworzą przyjemną atmosferę do odpoczynku.

W przypadku tego typu mebli, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie profilu drążkowego lub nabijanego na krawędź. Źródło światła naturalnie „wtopi się” w mebel, a pomieszczenie uzyska zupełnie nowy wygląd

– radzi Darek Stolarz.

Pomysły na podświetlenie mebli przy pomocy taśmy LEDPomysły na podświetlenie mebli przy pomocy taśmy LED Fot. GTV

Taśmy LED w trosce o bezpieczeństwo domowników

Taśmy LED pozwalają nie tylko uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny - mogą też pełnić funkcję "ostrzegawczą". Nocą wszelkie progi i schodki mogą być bardzo niebezpieczne (szczególnie dla dzieci i osób starszych) - zainstalowanie profili i taśm LED w tych miejscach sprawi, że będą dobrze widoczne i przestaną stwarzać zagrożenie.

Taśmy LED pomogą wyeksponować to, co dla Ciebie ważne

Masz duszę kolekcjonera i chciałbyś wyeksponować swoje zbiory? Użyj do tego celu taśm LED - delikatne światło podkreśli co, co w Twoim domu jest najcenniejsze. Kolekcja książek, medali, dekoracyjnych figurek - cokolwiek jest bliskie Twojemu sercu, teraz zyska dodatkową oprawę.

Bardzo praktycznym i efektownym rozwiązaniem są profile nabijane dwustronnie na krawędź mebla, którymi oświetlisz aż dwie przegrody w witrynie mebla. Efekt końcowy zależy od Twojego pomysłu i inwencji twórczej, zatem nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcenie do eksperymentowania

– zachęca Darek Stolarz.

Taśmy LED sprawdzą się również w miejscach nietypowych, jakimi są maskownice karniszy na suficie. Takie maskownice (kiedyś robione na zamówienie, dzisiaj do kupienia w sklepach) pozwalają na ukrycie szyn sufitowych, na których umieszczamy firany i zasłony - są też atrakcyjne same w sobie tworząc estetyczne wykończenie na suficie. Dodanie taśm LED za maskownicami sprawi, że na ścianach i zasłonach pojawi się ciekawy efekt kolorystyczny - ombre "malowane" światłem.

Podświetlenie zasłon w salonie - taśma LED schowana za maskownicą karniszaPodświetlenie zasłon w salonie - taśma LED schowana za maskownicą karnisza Fot. Jarosław Matla

Więcej o: