Idealny basen ogrodowy - jak wybrać?

KM
10.06.2019 13:00
Dysponujesz ogrodem? Z pewnością marzysz o basenie, który sprawi frajdę całej rodzinie. W upalny dzień będzie najlepszą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bez wychodzenia z własnej posesji, rano, popołudniu lub wieczorem będzie idealnym miejscem dla ochłody, ale też uzupełnieniem ogrodowej aranżacji. Sprawdziliśmy, jak wybrać idealny basen ogrodowy.

Jak rodzaj basenu wybrać?

Budowa basenu na stałe to dość duża inwestycja, a jak wiemy, w naszych warunkach klimatycznych pogoda jest bardzo zmienna. Na początek lepiej skorzystać z tańszych, gotowych rozwiązań. Stałe baseny to koszt nawet 15 tysięcy złotych, cena gotowych modeli nie przekracza 2 tysięcy złotych, mowa oczywiście o naprawdę dużych powierzchniach basenów.

Wyróżniamy 4 typy basenów rozkładanych. Pierwszy z nich to basen dmuchany. To zdecydowanie najtańszy model. Nie zajmuje dużo miejsca, świetnie sprawdzi się w małym ogrodzie lub w przypadku, gdy szukamy basenu dla dzieci. Jest płytki, bardzo szybko można go rozłożyć, jednak konstrukcja nie jest zbyt trwała, materiał bardzo łatwo uszkodzić, przebić. Basen dmuchany kupić możemy podczas sezonu nawet w supermarkecie, ceny zaczynają się od 30-50 złotych wzwyż i są uzależnione oczywiście od wielkości. Woda w basenie dmuchanym bardzo szybko się nagrzewa. Wymiana wody nie stanowi żadnego problemu, basen łatwo podnieść czy przechylić. Wodę powinniśmy wymieniać to co tydzień lub częściej.

Dużo bardziej wytrzymałą konstrukcję mają baseny rozporowe. Są też pojemniejsze, głębsze, często wyposażone w drabinki. Góra basenu jest nadmuchiwana, a w miarę napełniania wodą, podłoże się rozpiera. Baseny rozporowe szybko się rozkłada, wykonane są z wytrzymałego materiału, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia niż modele dmuchane. Nieduże modele kupić można już za mniej niż 100 złotych. Do basenu rozporowego możemy zamontować urządzenie filtrujące, dzięki czemu wodę można wymieniać rzadziej.

Basen rozporowyBasen rozporowy Fot. Tchibo

Często wybieranym modelem są baseny stelażowe, które charakteryzuje duża wytrzymałość. Żadna część basenu nie jest nadmuchiwana. Całość zamontowana jest na specjalnym stelażu. Jeśli zdecydujemy się na duży basen, w zestawie otrzymamy drabinkę. Baseny stelażowe są dużo wyższe niż pozostałe modele, cena również przewyższa wcześniej wymienione, solidny, duży model może kosztować nawet kilka tysięcy. Ogromną zaletą jest to, że posłuży on przez wiele lat. Ścianki basenu usztywnione są metalową konstrukcją wypełnioną PCV. Jaką wadę ma basen stelażowy? Długi czas rozkładania.

Ostatnim modelem jest basen drewniany. Świetnie prezentuje się w ogrodzie, szczególnie w pobliżu tarasu i mnóstwa zieleni. Basen wykonany jest oczywiście z impregnowanego drewna.  

Basen drewnianyBasen drewniany Fot. allegro, mat. producenta

Basen ogrodowy - kształt i rozmiar

Wielkość i kształt basenu powinniśmy uzależnić od ilości miejsca, jakim dysponujemy w ogrodzie oraz tego, czy w basenie chcemy pływać, czy jedynie posiedzieć dla ochłody. Jeśli kupujemy basen dla dziecka, lepiej wybrać płytszy i niższy model, dzięki czemu maluch będzie bezpieczny. Miłośnicy pływania powinni kupić model o co najmniej 10 metrach długości i 5 metrach szerokości, oczywiście w kształcie prostokąta.

Jeśli basen ma być także dekoracją ogrodu, warto pokusić się o oryginalny kształt. W nowoczesnych aranżacjach ogrodu królowały będą modele o przeźroczystych ściankach.

Gdzie ustawić basen?

Basen w ogrodzie to świetna rozrywka dla całej rodzinyBasen w ogrodzie to świetna rozrywka dla całej rodziny Fot. Fot. Shutterstock/Kzenon

Miejsce, w którym ustawimy basen nie jest bez znaczenia. Powierzchnia musi być równa i czysta. Pamiętaj, że trawa pod basenem zgnije, jeśli będzie on na niej stał dłuższy czas. Pod spód możemy podłożyć specjalną matę, jednak później trawa potrzebuje dużo czasu, by odrosnąć. Jeśli w miejscu, w którym chcesz ustawić basen nie ma trawy, nie masz problemu.

Bardzo ważne, by ustawić basen w nasłonecznionym miejscu. W innym przypadku woda nigdy się nie nagrzeje. Napełnionego basenu nie przestawisz – chyba, że lekki, nadmuchiwany model. Lepiej nie ustawiać basenu pod drzewami – unikniemy wtedy wpadających liści czy gałązek.

Jak czyścić basen ogrodowy?

Woda oczywiście musi być czysta. Jednak po kilku dniach na pewno wpadną do niej liście, pyły z drzew lub wniesiemy na nogach kawałki trawy czy piasek. Jak tego uniknąć? W pobliżu basenu warto ustawić specjalną miskę z wodą, której opłuczemy stopy i nie przeniesiemy brudu z trawnika do środka basenu.

Basen możemy po skończonej kąpieli przykryć, dzięki czemu unikniemy zanieczyszczeń z powietrza i drzew. Do czyszczenia wody z paprochów i liści warto zaopatrzyć się w siatkę na kiju, dzięki której wybieranie brudu z basenu będzie zdecydowanie łatwiejszą czynnością.

Wodę w basenie warto chlorować. Do tego celu możemy kupić specjalne środki w tabletkach oraz płyny. Jeśli mamy możliwość – warto zamontować pompę filtrującą, woda zyska stały przepływ, dzięki czemu będzie oczyszczona i wpuszczona z powrotem do basenu.

Komentarze (4)
Zaloguj się
  • sebas90

    Oceniono 2 razy 2

    Szpitalny.

  • studi79

    Oceniono 1 raz 1

    Nie bawić się w rozporowe! Szkoda pieniędzy. Musi być pod nie IDEALNIE poziomy teren, a i tak się rozciągają. Kołnież nierówno się nadmuchuje bo guma w jednym miejscu potrafi być ciut grubsza w innym ciut rzadsza. Po dwóch sezonach pobytu na słońcu guma kołnierza robi się jak sito. Musiałem to nadmuchiwać dwa razy dziennie żeby jako tako trzymało wodę. Lepiej dopłacić do stelażowego i mieć na lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX