Grunt do ścian - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak go używać?

Grunt do ścian jest absolutnie konieczny, jeśli chcemy je wygładzić, a także zwiększyć przyczepność farby. Gruntowanie poleca się zwłaszcza w przypadku nowych powierzchni, na których jest sporo nierówności, lecz stosuje się je także w innych sytuacjach. Wyjaśniamy, kiedy gruntować ściany oraz podpowiadamy, czym je gruntować przed malowaniem.

Grunt do ścian

Gruntowanie ścian jest prawie zawsze obowiązkowym elementem prac przy wykończeniu domu. Poprzedza malowanie ścian, potrzebny jest też wtedy, gdy ściany były już malowane, lecz farbą słabej jakości. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele zalet ma grunt do ścian. Prócz oczywistych korzyści,jego  takich jak wyrównanie i wzmocnienie podłoża, grunt do ścian pozwala zmniejszyć chłonność, a także poprawia przyczepność farby, przez co mniej jej zużyjemy. Co ciekawe, gruntowanie ścian jest także świetnym sposobem, by zapobiec powstawaniu wilgoci. Wszystko dlatego, że utrudnia rozwój grzybów i pleśni. 

Polecamy: Jak wybrać pokrycie dachowe >>

Kiedy używać grunt do ścian?

W przypadku już wcześniej malowanych ścian farbami akrylowymi lub lateksowymi zabieg ten może wcale nie być konieczny. Podobnie, jeśli struktura ściany jest jednolita bez gruntu. Dlatego zanim zabierzemy się za gruntowanie, należy sprawdzić, czy prace te są naprawdę niezbędne. Warto w tym celu potrzeć ścianę dłonią - jeśli pozostanie na niej biały osad, jest to najlepszy znak, że nałożenie gruntu jest bardzo wskazane. 

Jak nakładać grunt na ściany?

Aby grunt do ścian przyniósł oczekiwany efekt musi być odpowiednio położony. Jak to zrobić? Na początek trzeba zadbać o to, by podłoże było czyste i suche. Jeśli na ścianie występuje pleśń należy przemyć to miejsce wodą z detergentem, a potem, co istotne, pozbyć się pleśni, używając do tego wybielacza rozcieńczonego z wodą (1:4)

Polecamy: Zaprawa tynkarska - wszystko, co musisz wiedzieć >>

Farba gruntująca i grunt - czym się różnią

Wiele osób zastanawia się co jest lepsze - farba gruntująca (farba podkładowa) czy grunt. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wyjaśnić na czym polega różnica między tymi produktami. Grunt ma za zadanie przede wszystkim wzmocnić podłoże, a także zmniejszyć jego chłonność. Farba gruntująca jest natomiast stosowana w celu zwiększenia przyczepności kładzionej później farby i ujednolicenia koloru. Farba gruntująca zdecydowanie lepiej sprawdzi się na ścianie, którą planujemy pokryć mocnym, intensywnym kolorem. Jej użycie sprawi, że nie będzie potrzeby ponownego malowania, wystarczy tylko jedna warstwa, aby doskonale pokryć ścianę.

Polecamy: Blachodachówka odporna na korozję >>

Farba gruntująca czy grunt

Wybór powinien zależeć od tego, czy chcemy gruntować nowe czy stare ściany, a także od stanu podłoża. W przypadku nowych, jeszcze nie malowanych ścian lepiej wybrać grunt, który zmniejszy chłonność ściany, a także wzmocni jej podłoże. Nie oznacza to, że grunt nie może być stosowany w przypadku starych ścian, jednak wtedy zaleca się jego użycie tylko na bardzo zniszczonych powierzchniach. Farba gruntująca jest za to świetnym wyborem w przypadku już malowanych ścian, które chcemy tylko odświeżyć, zwłaszcza w przypadku zmiany koloru z ciemnego na jasny. 

Ile schnie grunt na ścianie

Aby osiągnąć zamierzony efekt, bardzo ważne jest odczekanie z malowaniem do momentu wyschnięcia gruntu. Żeby dowiedzieć się, ile schnie grunt na ścianie trzeba przeczytać etykietę dołączoną do opakowania przez producenta. To właśnie producent określa, jaki czas należy odczekać przed malowaniem ścian. Zazwyczaj grunt schnie 24 godziny, wytwórca może jednak zalecić inny czas oczekiwania. Stosujmy się do instrukcji, bo w przeciwnym razie nasza praca może pójść na marne, a środek gruntujący nie spełni swojej funkcji. 

Polecamy: Jak wykończyć ściany pomiędzy szafkami w kuchni >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA