Barwy neutralne? Co to jest? Jak wybierać neutralne kolory?

Joanna Szczurek
05.06.2018 17:11
Barwy neutralne stanowią idealną bazę do rozpoczęcia aranżacji wnętrza. Jak prawidłowo rozpoznać barwy neutralne i jak łączyć je z innymi kolorami? Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, co to są barwy neutralne, oraz jak odpowiednio dobrać je do wnętrza.

neutralne koloryneutralne kolory tumblr.com/ cleefacts.com

Barwy neutralne

Jakie to są kolory neutralne? To przede wszystkim beżowy, szarobrązowy, piaskowy czy kremowy i biały. Te barwy stanowią idealne tło dla wszystkich mebli i dodatków, dlatego mogą być użyte w mieszkaniach i domach urządzonych w dowolnym stylu. Kolory neutralne wybieramy szczególne chętnie również ze względu na to, że są uniwersalne. Jeżeli zamarzy nam się wymiana mebli lub zmiana stylu w mieszkaniu, malowanie ścian będzie zbędne, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. 

Jednak barwy neutralne to nie tylko brązy, beże i biel. Do neutralnych zalicza się wiele innych barw, od jasnych, po te ciemniejsze. Neutralne będą również zgaszone pomarańcze i czerwienie, szarość, granat, oliwka, czy delikatna lawenda. Są to więc wszystkie odcienie, które tworzy mieszanka barw dopełniających.

Wprowadzenie barw neutralnych do mieszkania jest znakomitym sposobem na stonowanie innych, jaskrawych kolorów w taki sposób, żeby nie były męczące dla oka. Barwy neutralne są więc eleganckie i nadają wnętrzu szlachetny charakter.  

Barwa a kolor

Zastanawiasz się, czy jest jakaś różnica pomiędzy kolorem a barwą? W języku polskim słowa "barwa" i "kolor" stosujemy jako synonimy. Jednak w poligrafii i malarstwie ich znaczenie jest różne. Barwa to konkretne i indywidualne wrażenie wzrokowe, które może zmieniać się pod wpływem wielu czynników. Kolor natomiast to cecha np. farby. Kolor ten w zależności od podłoża i innych czynników może dać efekt innej barwy. 

Jednak zarówno sformułowanie barwy neutralne", jak i "kolory neutralne" są poprawne. 

Więcej o: