Mrówki. Jak pozbyć się mrówek z domu, ogrodu i tarasu

W naturze mrówki podlegają ochronie, ale w domu i ogrodzie możemy z nimi walczyć. Jest kilka skutecznych sposobów jak się ich pozbyć z domu i ogrodu.

Mrówki

Mrówki to trudny przeciwnik. Są zwinne i dobrze zorganizowane. Zamieszkują ziemię dłużej od nas, bo od epoki dinozaurów. Mają też przewagę liczebną. Średnia kolonia liczy kilkadziesiąt tysięcy osobników. Podziemne mrowisko, w którym rezyduje nieustannie znosząca jaja królowa, może szybko stać się rozległym miastem. Z jaj wylęgają się larwy, a z nich robotnice oraz nieliczne samce i samice, które zakładają kolejne gniazda. Póki w mrowisku jest królowa, póty będą mrówki. Możemy jednak spróbować je przechytrzyć. Mrówki są szybkie, zwinne, bardzo łakome i dobrze zorganizowane. Takiego przeciwnika trudno pozbyć się raz na zawsze, można jednak przerzedzić jego szeregi. Strategii jest wiele - od pokojowych po radykalne.

MrówkaMrówka fot. alexsvirid shutterstock]

Mrówki w domu i w ogrodzie

Mrówki chętnie przenoszą się w okolice ludzkich siedzib. Szybko budują na trawniku kopce z piasku, a wkrótce spadają z gałęzi, opanowują taras i zaczynają buszować po domu. Trudno to tolerować, szczególnie że ich działalność może powodować sporo kłopotów nie tylko w domu, ale też w ogrodzie, między innymi poprzez nadmierne przesuszanie gleby, odkrywanie korzeni, bulw i kłączy roślin.

Jakie mrówki mieszkają w ogrodzie

Pod korzeniami drzew, kamieniami, deskami osiedlają się zwykle czerwonawe wścieklice zwyczajne (Myrmica rubra), które często migrują i potrafią boleśnie kąsać. Pod płytami chodnikowymi i kostką brukową zamieszkują z kolei brązowe mrówki, nieco większe od faraonek, zwane murawką darniowiec (Tetramorium caespitum). Najbardziej znane ogrodowe rezydentki to hurtnice czarne (Lasius niger); to one, budując podziemne gniazda, wyrzucają na zewnątrz ziarna piasku.

Gdzie w ogrodzie znajdziemy mrówki

Mrówki lubią zakładać siedziby w nowych środowiskach - w miejscach słonecznych i piaszczystych. Preferują ciepłe, suche miejsca (tarasy i skalniaki). Żyją w symbiozie ze szkodnikami roślin, takimi jak mszyce, tarczniki, przędziorki, a co gorsza - mają doskonały węch, więc bez kłopotów potrafią trafić do domowej kuchni.

Czego mrówki szukają w ogrodach?

Chętnie osiedlają się w nowych środowiskach, zwłaszcza w miejscach słonecznych i piaszczystych, najlepiej pod kamieniami, gdyż te szybko się nagrzewają. Mrówkom szkodzi już temperatura poniżej 10 st. C, dlatego zimą chronią się w gniazdach. Wystarczy, że jedna znajdzie przysmak, a już po chwili widać ruchomą ścieżkę. Telepatia? Nie, po prostu doskonały węch. Robotnice zostawiają ślady zapachowe, po których podążają ich towarzyszki.

Domowe sposoby na mrówki

Do walki z mrówkami dobrze jest wykorzystać różne dostępne środki. Frontalny atak i mobilizacja domowników (w tym natychmiastowe usuwanie wszelkich okruchów spożywczych) mają szanse przynieść dobre skutki, przynajmniej na jakiś czas. Jeśli jednak mieszkamy w okolicy szczególnie lubianej przez mrówki, musimy wiedzieć, że problemu nie da się usunąć raz na zawsze.

Rośliny które odstraszają mrówki

Rośliny-odstraszacze. Mrówki nie znoszą zapachu piołunu, wrotyczu, nagietka, lawendy, mięty, tymianku, majeranku, czosnku i pietruszki. Warto więc obsadzić tymi roślinami otoczenie domu, taras i ogrodzenie.

Mrówki na tarasie

Przeszkody na trasie. Obok mrowiska albo na ulubionych szlakach mrówczych wędrówek można układać lub usypywać zapachowe bariery, na przykład z liści pomidora, orzecha włoskiego, bzu czarnego oraz skórek cytryny - również bardzo przez owady nielubianych.

Skuteczny sposób na mrówki

Nieprzyjazny deszcz. Da się go "wywołać" na podjeździe i na ścieżkach poprzez wylewanie cieczy o zdecydowanym zapachu. Mogą to być: odcedzona gnojówka z piołunu lub wrotyczu (10 dag ziela trzeba zalać 2 l wody) wyciąg z majeranku (1 kg świeżego lub 10 dag suszonego ziela zalanego 10 l wody), czy wywar z niedopałków papierosów, a także denaturat, ocet lub sok z cytryny. Zdesperowani używają do polewania również wrzątku i roztworu soli, ale zwłaszcza tej ostatniej metody lepiej zaniechać - bo razem z mrówkami, solą zniszczymy też ogrodowe rośliny!

Kto zjada mrówki

Naturalni wrogowie. Wytrwałym ekologom pozostaje jeszcze nadzieja, że w ogrodzie pojawią się tacy łowcy mrówek, jak dzięcioł zielony, kuna albo ropucha i przetrzebią szeregi wroga.

Preparaty na mrówki

Jeśli naturalne metody nie wystarczają, trzeba zajrzeć do sklepu z chemikaliami. Do zwalczania owadów mamy do dyspozycji substancje w postaci: granulatów, środków w aerozolu oraz trutek-pułapek. Ich skuteczność osłabia jednak tryb życia owadów i ochrona, jaką otaczają królową. Preparaty do opryskiwania wytrują przede wszystkim mrówki robotnice, nie niszcząc gniazda, a jedynie ograniczając liczbę szkodników. Lepszy efekt osiągniemy, stosując trutki pokarmowe, które robotnice zanoszą do mrowiska, bu karmić nimi larwy i królową. Im więcej mrówek robotnic ma kontakt z trucizną, tym większa jej ilość zostanie na ich ciele wprowadzona do gniazda, a to sprzyja unicestwieniu całego gniazda. Warto jednak pamiętać, że insektycydy zabijają nie tylko mrówki - mogą zaszkodzić też innym owadom w okolicy.

Skrzydlate mrówki - rozmnażanie mrówek

Najpierw latem pojawiają się skrzydlate mrówki. To samice i samce podczas godów. Po spełnionym obowiązku pan ginie, a pani łączy się z następnymi zalotnikami, aż zgromadzi zapas nasienia. Potem traci skrzydła i kopie gniazdo, gdzie się osiedla w roli królowej. Już nigdy go nie opuści. Sama się zapładnia i znosi jaja. Z jaj wylęgają się larwy, a z nich robotnice oraz nieliczne samce i samice (niektóre z nich założą nowe kolonie). Płynie stąd wniosek: póki jest królowa, póty będą mrówki!

Jak pozbyć się mrówek faraona

Jak internet długi i szeroki tak wiele znajdziemy rad. Podstawą jest wprowadzenie reżimu sanitarnego - nie zostawianie żadnego jedzenia na stole. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wszystkich szpar gipsem czy silikonem. Potem należy przypuścić atak zostawiając - dostępne w sklepach - trucizny na mrówki. Działa to w ten sposób, że mrówki wyczuwają obecność łakomego kąska i natychmiast go zanoszą do gniazda. Tak na miejscu trucizna uwalnia się i zabija biesiadników. Niezwykle skutecznym środkiem na mrówki faraona jest Rapid czerwony w aerozolu - należy nim opryskać wszystkie widoczne szlaki mrówek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA