Najpiękniejsze doniczki do monstery. Te modele ożywią wnętrze każdego domu

Jej charakterystyczne duże, dziurawe liście robią furorę. Monstera to efektowna roślina, która podbija Instagram. Jest łatwa w uprawie, efektownie prezentuje się w każdym mieszkaniu, przywołuje wakacyjne wspomnienia i egzotyczny klimat. Sprawdziliśmy, w jakiej donicy monstera będzie czuła się najlepiej.

Monstera - co to za roślina?

Monstera zyskała miano jednej z największych roślin pokojowych hodowanych w doniczkach. Naturalnie rośnie w tropikalnym lesie równikowym, pnąc się w górę. Roślina rośnie powoli, jednak osiąga bardzo duże rozmiary. W naszym klimacie równie świetnie się czuje, potrzebuje jednak wystarczająco dużej przestrzeni.

Duże, mięsiste liście z charakterystycznymi dziurami stanowią efektowną dekorację we wnętrzu. Liście nieco przypominają serca. Mimo tego, że korzenie rośliny mogą zwisać, nie wolno ich odcinać! Odpowiednio pielęgnowana monstera może zakwitnąć białymi kwiatami w kształcie dzwonów.

Jak pielęgnować monsterę?

Monstera to roślina dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Jest bardzo łatwa w uprawie. Doskonale czuje się w jasnych pomieszczeniach, lecz w półcieniu, nie przepada za dużą ilością słońca, dlatego nie ustawiajmy jej na parapecie.

W temperaturze 18-22 stopnie Celsjusza monstera zdrowo rośnie i rozwija nowe pędy. Jak często ją podlewać? Wystarczy raz w tygodniu, a zimą nawet rzadziej. Pamiętajmy o nawożeniu monstery specjalnym nawozem przeznaczonym do roślin zielonych.  Nie ustawiajmy monstery w przeciągu. Kurz z liści należy usuwać lekko wilgotną szmatką.

Donica idealna dla monstery

Monstera najlepiej czuje się w przepuszczalnym podłożu, szczególnie torfowym. Ze względu na duże rozmiary, jakie może osiągnąć, powinniśmy od razu wybrać sporą donicę.

Roślinę powinniśmy przesadzić zanim zacznie wypuszczać młode liście, czyli na przełomie marca i kwietnia. Jeśli marzysz o rozsadzeniu monstery, sadzonka ukorzeni się zarówno w wodzie, jak i podłożu.

Monstera doskonale prezentuje się w donicy glinianej lub ceramicznej. Sprawdzą się także wiklinowe kosze, osłonki lub donice zdobione jutowym sznurkiem. Polecamy także donice rattanowe lub z technorattanu. Masywne liście świetnie skomponują się także z ciemnym drewnem, całość będzie prezentowała się elegancko i z klasą.

Warto pamiętać o podporze dla monstery. Duża roślin bez silnej podpory, zamiast piąć się do góry szybko może zacząć rozprzestrzeniać się po podłodze.

Lniany kosz na monsterę - zrób go sam!

Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu skandynawskim? Królują w nim beże, brązy i biel? Marzysz o oryginalnej donicy na monsterę? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś „tak", kup materiałowy kosz, przypominający ten na pranie lub stwórz samodzielnie oryginalną donicę dla Twojej rośliny.

Potrzebujesz lnu, maszyny do szycia oraz akcesoriów krawieckich. Samodzielne wykonanie takiej osłonki na pewno wprawi Cię w dumę, a gości w zachwyt. Warto do materiałowej osłonki dorobić uchwyty, będzie bardziej efektownie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.