Kwiaty do wysokich donic. Podpowiadamy, jakie kwiaty umieścić w większej donicy

Donice w rozmiarze XXL świetnie komponują się z roślinami zarówno domowymi, jak i tymi hodowanymi na balkonie czy tarasie. Jakie kwiaty będą do nich pasować najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie kwiaty do wysokich donic

Zielono mi...Zielono mi... fot. serwis prasowy

W wysokich donicach efektownie wyglądają zarówno kwiaty o długich łodygach, jak i trawy ozdobne, np. miskant, turzyca, kostrzewa. Rośliny te prezentują się w wysokich donicach nie tylko malowniczo, ale też elegancko.

Duże, obszerne donice są niezbędne, jeśli zechcemy hodować drzewka lub krzewy, zarówno na balkonie, jak i na tarasie - skrzynki będą dla nich zdecydowanie zbyt płytkie.

Czasami jedna okazała roślina tworzy bardziej spektakularny efekt niż kilka niepozornych. Jeśli mamy wysokie, nowoczesne wnętrze i dużą przestrzeń, możemy pokusić się nawet o całkiem spore drzewko. Oczywiście potrzebna będzie głęboka donica. Unikajmy kolorowych donic. Kwiaty nie potrzebują konkurencji. Im skromniej, tym piękniejszy efekt.

Trawy ozdobne w wysokich donicach

Trawy ozdobne warto uprawiać nie tylko ze względu na ich oryginalną urodę. Nie wymagają uciążliwej pielęgnacji, są odporne na choroby, szkodniki atakują je raczej rzadko. Rosną bardzo szybko; niektóre egzotyczne gatunki są naprawdę wysokie (np. trawa pampasowa, miskanty, rozplenica syberyjska i mozga trzcinowata dorastają do 3 metrów); na balkonie najlepiej prezentują się w dużych pojedynczych donicach.

Wiele gatunków jest zimozielonych, wyglądają więc efektowne przez cały rok (np. kostrzewa sina i kostrzewa miotlasta). Jeśli nie zetniemy łodyg na zimę, będą wystawać spod śniegu, tworząc interesujące zimowe kompozycje.

Róże w wysokich donicach

 Różane drzewko nie zajmuje dużo miejsca - zmieści się więc i na bardzo małym balkonie.
Różane drzewko nie zajmuje dużo miejsca - zmieści się więc i na bardzo małym balkonie.  MAK MEDIA

Do większych donic koniecznie sadźmy większe okazy róż - naczynie powinno mieć co najmniej 50 cm średnicy, powinno być też dość wysokie, bo róże mają długi system korzeniowy.

Kwiaty ozdobne w wysokich donicach

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w wysokich donicach czy osłonkach umieścić kwiaty niewymagające głębokiego ukorzenienia. Begonie czy petunie, a nawet kolorowe bratki będą do nich pasować znakomicie i  tworzyć z pojemnikiem przyjemną dla oczu kompozycję. Równie dobrze w wysokich pojemnikach będą wyglądać rośliny o zwisających pędach, na przykład pelargonie.

Wysokie donice na balkonie

Wysokie donice ogrodowe najbardziej nadają się do sadzenia kwiatów o długich, prostych łodygach, wysmukłych traw lub drzewek czy krzewów hodowanych na balkonie lub tarasie.

Donice przeznaczone dla traw muszą być dobrane do ich wielkości. Dlatego największe egzemplarze, np. miskanty, najlepiej sadzić do ciężkich donic lub drewnianych skrzyń.

Wysokie donice - hit sezonu

Od kilku sezonów na tarasach, balkonach i w ogrodach królują ogromne, często wysokie donice, przeważnie o prostej formie i stonowanych barwach. Odpowiednio dobrane i ukwiecone, stają się prawdziwą ozdobą. Coraz częściej to do nich dobierane są rośliny, a nie na odwrót.

Wybierając taki pojemnik, trzeba zwrócić uwagę, czy wykonany jest z materiału odpornego na wilgoć, a jeżeli chcemy go pozostawić na zimę – także na mróz. Najlepiej zdecydować się na donice z aluminium lub tworzywa sztucznego, np. z włókna szklanego lub plastiku udającego rattanową plecionkę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.