Balkony usytuowane od południowej strony budynku podczas upalnej pogody silnie się nagrzewają, zwłaszcza jeśli nie ma tam przewiewu. W takich warunkach kwiaty wielu roślin szybko więdną, a nawet powstają na nich żółte plamy wypalone słońcem. Można temu zapobiec, uprawiając gatunki odporne na wysokie temperatury, dobrze znoszące niedobór wody.
W bardzo silnie nasłonecznionym miejscu można się zdecydować na skalniak z rozchodników, rojników, macierzanek, eszewerii. Najwygodniej urządzić go w dużym płaskim kamiennym korycie lub misie.
Na słonecznym balkonie lepiej nie wykorzystywać pojemników z plastiku ani metalu, które bardzo silnie się nagrzewają. W efekcie ziemia szybciej wysycha. Z tego samego powodu unikajmy ciemnych pojemników. Również małe doniczki słabo chronią korzenie przed przegrzaniem, a często też przed atakami szkodników..
Nawet najbardziej odporne na suszę rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają podlewania, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Osoby bardzo zajęte lub często wyjeżdżające mogą sobie ułatwić to zadanie, dodając do podłoża superabsorbent lub hydrożel zatrzymujący wilgoć w podłożu. Preparat najlepiej wymieszać z ziemią przed posadzeniem roślin lub wsypać go do kilku otworów zrobionych w ziemi. Podłoże z dużą zawartością torfu warto też wymieszać z ziemią kompostową lub ogrodową. Wtedy łatwiej będzie utrzymać jego stałą wilgotność.
Na słonecznym balkonie warto zamontować automatyczny system nawadniania kroplowego. Możemy kupić urządzenia podłączane do kranu lub czerpiące wodę z pojemnika. Uruchamiamy je ręcznie, odkręcając kran lub włączając programator, na którym wcześniej ustawiamy czas i częstotliwość podlewania. Oprócz tego walkę z upałem i suszą ułatwiają parasole, maty i wszelkiego typu osłony cieniujące rośliny.
Jest ogromna liczba roślin, które dla prawidłowego wzrostu potrzebują dużych ilości promieni słonecznych. Pośród nich znajdują się takie, które kwitną wiosną, ale również te, na których kwiaty pojawiają się latem. Rośliny światłolubne to na przykład aksamitka, godecja, powojnik, groszek pachnący, cynia, kapusta ozdobna, a także surfinia, nasturcja czy werbena ogrodowa.
Najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych są rośliny rosnące na balkonach usytuowanych od strony południowej. Rano dociera tu rozproszone światło ze wschodu, w południe - pełne słońce, a po południu światło ze strony zachodniej.
Pelargonia to jedna z najchętniej uprawianych roślin w europejskich mieszkaniach i na balkonach. Trafiła do nas z Afryki. Nie tylko lubi słońce, ale też nie ma wygórowanych wymagań. Najlepszym podłożem jest dla niej ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku. Podlewamy ją, gdy podłoże przeschnie, najlepiej wieczorem (uważając, by nie zamoczyć liści), a w okresie dużych upałów - także rano. Warto pamiętać, że nadmiar wody może się okazać dla kwiatów zgubny. Do uprawy balkonowej nadają się pelargonie bluszczolistne, wielkokwiatowe i te o pachnących liściach.
Surfinia jest odmianą petunii. Wyhodowali ją japońscy inżynierowie genetyczni. Do Europy trafiła pod koniec lat 90. XX wieku. Uwielbia stanowiska nasłonecznione, lekko kwaśną glebę i regularne podlewanie. Nie można dopuścić do przesuszenia ani do nadmiernego przemoczenia. W zamian odwdzięczy się pięknym kwieciem.
Scewola pochodzi z Australii, w Polsce uprawiana jest jako roślina sezonowa. Kwitnie obficie, nadaje się do uprawy w donicach, wiszących koszykach i skrzynkach zaokiennych, zarówno pojedynczo, jak i w kompozycji z innymi roślinami balkonowo-rabatowymi. Wymaga przepuszczalnego podłoża o odczynie kwaśnym. W czasie upałów powinna mieć stale lekko wilgotną ziemię.
Sanvitalia to jednoroczna roślina, która lubi miejsca słoneczne i zaciszne. Znakomicie wygląda w wiszących donicach na balkonach czy tarasach. Można uprawiać ją w skrzynkach, ale trzeba jej wtedy zapewnić odpływ wody - najlepiej dno skrzynek czy innych pojemników wyłożyć żwirem lub potłuczonymi starymi doniczkami ceramicznymi. Lubi częste podlewanie.
Lobelia jest jednoroczną rośliną, która obficie kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Dobrze się prezentuje w donicach, misach i skrzynkach balkonowych. Lubi miejsca słoneczne. Trzeba pamiętać o jej systematycznym podlewaniu, dbając o to, by nie miała ani zbyt mokro, ani zbyt sucho.