Dachówka i blachodachówka. Cena, koszty pokrycia

Zarówno dachówka, jak i blachodachówka ma szerokie grono zwolenników. Wybór konkretnego materiału nie jest jednak prosty. Przed podjęciem decyzji warto porównać koszty zakupu i ułożenia. Najlepiej dla wybranego projektu domu zamówić wycenę w kilku firmach dekarskich. Oferty powinny zawierać takie same pozycje - rodzaj wstępnego krycia, pokrycie z uwzględnieniem niezbędnych akcesoriów i z osadzeniem okien dachowych.

Dachówka - cena

Dachówka była zwykle oceniana jako kosztowny materiał do wykończenie dachu. Dzięki produkcji na dużą skalę obecnie ceny są przystępne dla większości inwestorów. Ceny dachówek zależą od producenta, modelu, wykończenia powierzchni, a nawet koloru. Najtańsze dachówki ceramiczne kupimy już za 30-40 zł/m², najdroższe (ręcznie wykonywane) – za 220 zł/m². Średnia cena dachówek to 50-70 zł/m². Natomiast za większość dachówek cementowych (tych o tradycyjnym, falistym kształcie) trzeba zapłacić 30-35 zł/m²; nowoczesne, płaskie, prostokątne kosztują 70-80 zł/m².

Akcesoria dachowe – dachówki kształtowe, gąsiory, klamry, uchwyty, taśmy uszczelniające – to też wydatek. Za 10-30 zł/szt. kupimy między innymi gąsiory, dachówki wentylacyjne, połówkowe czy śniegołapy. Najwięcej zapłacimy za kominki odpowietrzające i wentylacyjne, łączniki kalenic i dachówki specjalne, na przykład przeprowadzające przewody od kolektorów słonecznych (powyżej 200 zł/szt.). Trzeba też uwzględnić straty związane z cięciem dachówek podstawowych.

Polecamy: Blachodachówka modułowa czyli dachy modułowe >

Blachodachówka - cena 

Najtańsza blachodachówka powlekana kosztuje poniżej 20 zł/m², najdroższa – ponad 100 zł/m². Średnio za 1 m² blachodachówki zapłacimy około 45 zł, przy czym ceny większości modeli kształtują się na poziomie 30-50 zł. Blachodachówki z posypką są o 20-30% droższe. Zbyt niska cena (poniżej 20 zł/m²) może świadczyć o złej jakości użytych surowców. Warto także upewnić się, czy cena jest podana za 1 m² arkusza (szerokość całkowita). Większość sprzedawców podaje bowiem cenę za 1 m² krycia (szerokość efektywna). Różnica w cenie tego samego modelu, podanej za metr krycia i metr całkowity, może wynieść 7-8%.

Do cen podstawowych należy doliczyć koszt akcesoriów wykończeniowych (np. pasów nadrynnowych, wiatrownic, wkrętów itp.), które mogą stanowić nawet 20% całkowitej ceny. Za blachę płaską ze stali powlekanej trzeba zapłacić od 25 zł/m², a za cynkowo-tytanową – od 100 zł/m². To cena materiału podstawowego. Dodatkowo trzeba zapłacić za matę strukturalną (18-21 zł/m²), obróbki blacharskie (20-75 zł/szt.) oraz akcesoria specjalnie przygotowane do mocowania rąbków stojących (125-260 zł/szt.). Do mocowania blachy płaskiej potrzebne są także haftry (żabki) stałe i przesuwne (1-1,6 zł/szt.), obróbki blacharskie (30-120 zł/m², taśma do obróbki komina (70-90 zł/m²). Trzeba też zakupić akcesoria przeciwśniegowe do komunikacji na dachu (15-45 zł/ szt.). Do ceny pokrycia z blachodachówki i paneli z blachy płaskiej należy doliczyć również 20-30 zł/m² za membranę i ruszt z kontrłat i łat, a dla blachy cynkowo-tytanowej – 50-150 zł/m² za sztywne poszycie.

Polecamy: Blachodachówka czy dachówka >>

Cena dachówek - robocizna 

Planując wydatki, należy również uwzględnić wynagrodzenie dekarzy. Koszt wykonania pokrycia z dachówek wynosi 30-55 zł/m² (zależnie od regionu). Ułożenie dachówek karpiówek jest bardziej czasochłonne więc i droższe o 5-10 zł/m² niż dachówek zakładkowych.

Koszty ułożenia pokrycia zależą od tak wielu czynników, że trudno przedstawić nawet przybliżony, średni koszt jego wykonania. Ceny różnią się w zależności od regionu Polski, a różnice sięgają niekiedy 50% i więcej za wykonanie tych samych prac. Dużo zależy również od stopnia skomplikowania dachu – zupełnie inaczej wycenione zostaną prace przy dachu dwuspadowym, a inaczej przy kopertowym (czterospadowym). Dlatego każdy dach wyceniany jest indywidualnie.

Polecamy: Jak wybrać pokrycie dachowe >>

Blachodachówka - cena robocizny

Za ułożenie blachodachówki zapłacimy 15-40 zł/m² – koszty zależą od regionu i wielkości arkuszy. Z kolei koszt ułożenia blachy płaskiej na dachu wynosi 30-90 zł/m². Niektórzy producenci oferują zakup materiału razem z montażem. Warto skorzystać z tej oferty, aby mieć pewność, że blachodachówka będzie dobrze ułożona.

Polecamy: Blachodachówka modułowa czy w arkuszach >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA