Dachówka i blachodachówka: co jest ważne przy układaniu pokrycia

Wybór odpowiedniego pokrycia to połowa sukcesu. Aby dach zachował piękny wygląd przez długie lata i nie wymagał napraw i częstych prac konserwacyjnych, potrzebna jest przede wszystkim fachowa, rzetelna ekipa dekarska, która nie zmarnuje materiału. Oto jak wybrać fachowca.

Dachówka ceramiczna i cementowa - jak wybrać fachowca 

Układanie dachówek ceramicznych i cementowych to sztuka, która wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Dlatego na dach warto wpuszczać jedynie sprawdzonych fachowców. Warto wiedzieć, że dekarze specjalizują się w konkretnych pokryciach. Z tego względu, najlepiej jest wybrać dekarza, który może udokumentować doświadczenie w montażu dachówek, ale dobrze też, jeśli w takiej ekipie dekarskiej jest cieśla do postawienia więźby dachowej i blacharz, który wykona niezbędne obróbki blacharskie.

Najlepiej, gdy roboty ciesielsko-dekarskie przeprowadza jeden wykonawca. Często bowiem bywa tak, że dekarze mają zastrzeżenia do wykonanych prac ciesielskich. Jeżeli więc więźbę wykonuje cieśla, to jej odbiór końcowy warto powierzyć dekarzowi. W fachowy sposób oceni on stan więźby i zleci poprawienie tego, co może mu „przeszkadzać” podczas układania pokrycia.

Trzeba też pamiętać, że im wcześniej zaczniemy poszukiwania firmy dekarskiej, tym większe mamy szanse, że znajdziemy dobrą. Teraz dekarze nie szukają pracy. Wręcz przeciwnie – ci najlepsi sami wybierają sobie inwestorów.

Jeśli do pokrycia dachu ma posłużyć blacha dachowa, podobnie jak przy dachówkach, warto znaleźć dekarzy specjalizujących się w układaniu tego pokrycia. Dotyczy to szczególnie blachy płaskiej, układanej na rąbek stojący. Przy montażu blachy płaskiej na rąbek konieczne jest też użycie profesjonalnych narzędzi blacharskich – zarówno do cięcia, jak i do zamykania rąbków.

Dowiedz się: Blachodachówka, gont czy dachówka? >>

Jak układać dachówki

Przy dachówkach bardzo ważne jest nie tylko równe i proste ułożenie ich na łatach, ale też odpowiednie ich połączenie z innymi elementami konstrukcji. Szczególnie istotny i narażony na usterki jest montaż przy elementach pionowych (na przykład wokół komina czy przy lukarnie) oraz na lukarnach typu wole oko. Dachówki powinny być również klamrowane (spinane), czyli przypinane do łat. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapobiega podnoszeniu dachówek przez wiatr. Na połaciach o nachyleniu 40-60 stopni zaleca się klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie. Każdą dachówkę zakładkową trzeba mocować, jeśli nachylenie połaci przekracza 60 stopni. Tę samą zasadę stosuje się dla dachówek wzdłuż okapów, kalenic, koszy lub wokół okien dachowych i kominów.

Dowiedz się: Grunt do ścian - ile schnie, jak używać >> 

Blachodachówka i blacha płaska - jak układać

Sposób układania blach stalowych powlekanych – takich jak blachodachówka czy blacha płaska – zależy od ich formatu. Arkusze układa się na łatach o rozstawie zalecanym przez producenta i mocuje do nich w dole przetłoczenia wkrętami samonawiercającymi, ze specjalnymi podkładkami uszczelniającymi z tworzywa EPDM (zwanymi też farmerskimi). Między sobą arkusze łączy się krótszymi wkrętami w górnej części przetłoczenia, a na złączu zakładkowym – od czoła przez przetłoczenie poprzeczne.

Blachodachówka - najważniejsze rady

Blachodachówka musi być odpowiednio przycięta na wszystkich skosach.  Aby uniknąć uszkodzenia warstwy cynku i powłoki ochronnej, powinno się używać specjalnych nożyc wibracyjnych, nożyc ręcznych lub specjalnych pił wolnoobrotowych. Jest to „cięcie na zimno”, gdyż narzędzia te podczas cięcia nie wytwarzają wysokiej temperatury. Niedopuszczalne jest używanie szlifierek kątowych. Powodują one miejscowe rozgrzanie blachy do bardzo wysokiej temperatury, która niszczy w tym miejscu warstwę ocynku.

Dowiedz się: Dachówka i blachodachówka - ceny >>

Blachodachówka - jak wygląda montaż

W trakcie montażu blachodachówki ważne jest, by dekarze nie uszkodzili jej powłoki. Ekipa powinna mieć buty na miękkiej podeszwie. Po nowo wykonanym pokryciu nie powinno się chodzić. Jeśli jest to konieczne, należy stąpać w miejscach, w których moduły są już ułożone na łatach.

Blacha płaska cynkowo-tytanowa jest układana się na sztywnym poszyciu, najczęściej jest to pełne deskowanie, rzadziej płyty wiórowe lub sklejka wodoodporna. Nie wolno łączyć jej z produktami bitumicznymi (układanie na papie) czy wilgotnym betonem. Na sztywnym poszyciu układa się specjalną matę rozdzielającą lub membranę separacyjną zapewniającą wentylację pokrycia. Blachę płaską łączy się prostopadle do krawędzi okapu, zwykle na rąbek stojący pojedynczy lub podwójny. Jeśli pasy są krótsze niż długość połaci, łączy się je równolegle do krawędzi okapu na rąbek leżący. Każdy pas mocuje się do sztywnego poszycia za pomocą haftr, czyli żabek, które przytwierdza się wkrętami lub ocynkowanymi gwoździami z szerokim łbem czyli gwoździami papowymi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA