Okap kuchenny - do czego jest potrzebny i jak go wybrać?

Okap to nieodłączony element każdej kuchni. Ogrywa ogromnie istotną rolę w miejscu, gdzie mnóstwo jest przeróżnych zapachów, zarówno tych przyjemnych, jak i mniej lubianych, np. smażonej ryby. Okap kuchenny pozwoli ich uniknąć! Sprawdziliśmy, do czego jeszcze jest potrzebny i jak wybrać odpowiedni model!

Okap kuchenny - do czego jest potrzebny?

Okap wyspowyOkap wyspowy Fot. Homebook materiały producenta

Najważniejszą funkcją okapu kuchennego jest filtrowanie powietrza. Podczas gotowania i smażenia wytwarza się mnóstwo pary pełnej tłuszczu, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Jeśli wentylacja jest słaba, wszystko osadza się na przedmiotach w mieszkaniu. Wszyscy wiemy, jak trudno pozbyć się tłustych osadów ze ścian i mebli. Intensywne zapachy gotowanych potraw również mogą być uciążliwe. Okap pozwoli na pozbycie się zarówno zapachów, jak i cząsteczek tłuszczu z powietrza.

Warto podkreślić, że brak wentylacji w pomieszczeniu ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie - drobinki tłuszczu i wilgoci to raj dla grzybów, pleśni i bakterii, które mają idealne warunki do rozwoju. Okap kuchenny pozwoli uniknąć tych problemów. Urządzenie wystarczy włączyć na kilka minut, a mieszkanie zostanie oczyszczone z niepożądanych elementów i pełne świeżości.

Zalety okapu kuchennego

Okap kuchenny ma wiele zalet:

  1. Chłonie parę wodną;
  2. Usuwa nieprzyjemne zapach: z przypalonego mięsa, smażonej ryby, cebuli, grzybów;
  3. Oczyszcza mieszkanie z dwutlenku węgla, drobinek tłuszczu i drażniących oparów;
  4. Ułatwia sprzątanie – tłuszcz nie osadza się na meblach i sprzętach kuchennych, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości;
  5. Filtruje powietrze lub uwalnia je poza mieszkanie, wszystko zależy od tego, jaki model okapu kuchennego wybierzemy;
  6. Jeśli dopasujemy okap do stylu, w jakim zaaranżowana jest kuchnia, urządzenie stanie się dekoracją.

Rodzaje okapów kuchennych

Wyróżniamy 4 rodzaje okapów kuchennych.

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy to model montowany pod szafką kuchenną, bezpośrednio przy ścianie. Świetnie sprawdzi się w każdej kuchni, bez względu na rozmiar czy ułożenie pozostałych elementów i wyposażenia. Okapy podszafkowe dostępne są w rozmiarach 30 oraz 60 cm. Ze względu na miejsce mocowania zajmują niewiele przestrzeni, a do kupna zachęca rozsądna cena. Okap jest całkowicie niezależny od pozostałych elementów kuchni, dzięki czemu mamy pełną swobodę w urządzaniu pomieszczenia.

Okap kominowy

Okap kominowyOkap kominowy Fot. Homebook materiały producenta

Okap kominowy to model bardzo wydajny, montowany bezpośrednio nad kuchenką. Zajmuje więcej miejsca niż wcześniej opisany model. Okap odprowadza powietrze do otworu wentylacyjnego specjalną rurą, tak zwanym kominem.

Okap wyspowy

Okap wyspowy to idealny wybór do kuchni, w których zaaranżowana jest tak zwana „wyspa”. Urządzenie zajmuje dość dużo miejsca, jednak przewody wyprowadzane są pionowo. Świetnie sprawdzi się w dużych, przestronnych kuchniach. Najczęściej montowany jest w suficie nad płytą grzewczą. Warto wybrać model nie tylko praktyczny, ale i ładny. Wiele modeli tego typu wyposażonych jest w specjalne lampy, dzięki czemu dodadzą wnętrzu ciekawego charakeru.

Okap teleskopowy

Okap teleskopowy przeznaczony jest do zabudowy. Jest bardzo wydajny, montuje się go przy samym dnie szafki kuchennej. Aby go uruchomić, należy rozciągnąć część roboczą.

Jak wybrać okap kuchenny? Parametry

Wybierając okap kuchenny powinniśmy wybrać model odporny na środki chemiczne. Urządzenie wymaga częstego czyszczenia, jego powierzchnia powinna być gładka, co ułatwi sprzątanie. Okap kuchenny jest urządzeniem dosyć głośnym. Zwracajmy uwagę na to, czy model przez nas wybrany nie przekracza poziomu hałasu, czyli 50 dB. Istotna jest wydajność. Mierzymy ją w metrach sześciennych na godzinę (tzn. ile powietrza urządzenie przefiltruje w ciągu godziny). Im parametr jest wyższy, tym lepiej. Najlepiej sprawdzą się modele z regulacją prędkości działania; nowoczesne okapy mają nawet 10 poziomów szybkości

Wybierajmy okap kuchenny z oświetleniem LED, który będzie pobierał dużo mniej energii niż model z normalnymi żarówkami. Optymalna moc okapu kuchennego to 8-10 W.

Okap kuchenny to gwarancja stylu, nowoczesności, czystości i ochrona naszego zdrowia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA